Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Speciální ekologické značky měsíc od uvedení. Jaký je o ně zájem?

ČTK ČTK 2. 5. 2019 • 17:22
46
2
Zobrazit náhledy (46)
Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf

O novou registrační značku pro ekologická vozidla v prvním měsíci jejich vydávání zažádalo v celé České republice 788 motoristů.

Největší zájem o speciální značku je v Praze, následují další velká města. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Podle ministerstva dosud nenastal při vydávání značek žádný problém.

Dopravní úřady začaly speciální registrační značky pro ekologické vozy vydávat od 1. dubna. V registru vozidel o ně mohou žádat majitelé aut na elektrický, hybridní (kdy hodnota emisí CO2 je nejvýše 50g/km) nebo vodíkový pohon. Značky mají podle ministerstva usnadnit využívání některých výhod pro ekologické vozy.

"Při vydávání registračních značek pro elektrická vozidla ministerstvo dopravy provádělo podrobný monitoring aplikace, sledovalo dění na registračních místech a nebyl zaznamenán žádný problém," uvedla Rezková.

Podle statistik ministerstva bylo nejvíce žádostí podáno v hlavním městě, kde úřady registrovaly 218 žádostí. Zájem v řádu několika desítek žádostí evidovaly také úřady v Brně, Ostravě a Plzni. Nejméně motoristů naopak zažádalo o značku v Karlovarském kraji, kde jich úřady napočítaly dohromady za všechny okresy 16.

Hlavním cílem speciálních registračních značek je odlišit ekologická auta od ostatních. To by mělo umožnit efektivnější využívání opatření pro tyto vozy. Týká se to zejména bezplatného parkování v placených zónách některých měst. Do budoucna by je stát chtěl využívat například i pokud jde o jízdní pruhy pro tato auta.

Praha například elektromobily zvýhodňuje při parkování. Ty, které jsou osazeny značkou elektrického vozidla, jsou považovány za auta s platným parkovacím oprávněním. Jejich majitelé a provozovatelé tedy nemusí žádat magistrát o vystavení či prodloužení zvýhodněného parkovacího oprávnění a platit stokorunový manipulační poplatek. Pokud elektromobil značku nemá, pro majitele platí stejné podmínky jako dosud. Rezidenti vlastnící benzinové auto či diesel hradí ročně 1200 korun.

Vydání registrační značky je bezplatné, majitelé je ale dostanou pouze na vyžádání.

Související články

Témata
Avatar - Zetti
3. 5. 2019 15:03
Re: Není se čemu divit
Plni zrejme i vsechny pluginy.
https://www.garaz.cz/…lepsich-21000146
Avatar - Dzakobo
3. 5. 2019 11:39
Není se čemu divit
Elektromobil bych si zatím nekoupil. Ne, ani i3 REX. Leda hybrid, byl bych
ochoten vzít zde nedávno testovanou Corollu 2.0, ale ta produkuje 84g/km -
takže zase nic. I tolik prodávané hybridní C-HR produkuje 82g/km, ty eko
značky jsou tak pro nějaký car-sharing s elektroautama. Kdo má elektrovůz,
v 95% má i garáž...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku