Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Spy video: Nové SUV Borgwardu pro Čínu se testuje i v Evropě

suv novemodely video
suv novemodely video
suv novemodely video
suv novemodely video
7 Fotogalerie
Diskuze (4)
Borgward minulý měsíc začal na čínském trhu prodávat SUV BX7. Aktuálně pracuje na dalším rozšíření nabídky.

Obnovená značka Borgward byla na loňském frankfurtském autosalonu středem pozornosti. Její představené dílo BX7 však nenadchlo, ba naopak, kvůli doslova tragickému zpracování zklamalo. Borgward se však nevzdává a usilovně pracuje na dalších modelech.

Po loni představeném BX7, konkurentovi pro vozy typu Audi Q5, Borgward v březnu prezentoval prototypy modelů BX5 a BX6 TS. Právě první z nich byl s největší pravděpodobností zachycen v Německu během testování.

Přestože Borgward nyní míří jen na čínský trh, zdůrazňovat chce svůj německý původ, a to nejen německou technikou a designem, ale také vývojem v Německu. Automobilka se prezentuje mottem dostupná prémie, přičemž ji její generální ředitel Ulrich Walker popisuje jako značku blízkou Volkswagenu. „Lákáme vzdělané mladé rodiny, které by si rády pořídily BMW, ale nemohou si ho dovolit a zároveň nechtějí kupovat levnou značku,“ říká Walker, který v minulosti pracoval třeba u Daimleru. Lákadlem má být mimo jiné bezplatný přístup k internetu pro prvních 10.000 zákazníků.

Borgward BX5 s délkou 4.483 mm a rozvorem 2.685 mm míří do segmentu středně velkých SUV. Automobil je plug-in hybridem, o pohon se stará čtrnáctistovka o výkonu 105 kW a elektromotoru s 85 kW. Poháněné jsou obě nápravy. Na stejném základu je postaveno i sportovně laděné BX6 TS ve stylu BMW X4, v jeho případě se o pohon stará přeplňovaný čtyřválec s 200 kW spolupracující s elektromotorem o výkonu 110 kW.

V minulosti se objevily zprávy, že pohonný systém Borgward využil od Audi. Walker ale tvrdí, že motor BX7 pochází z vlastního vývoje. Baterie nicméně dodalo LG, převodovku zase Aisin. Borgward dále spolupracuje s Boschem nebo Huawei.

Vedení Borgwardu tvrdí, že se poučilo z chyb Qorosu, který na čínský trh vstoupil před třemi lety a zatím nedosáhl větších prodejních úspěchů. Odborníci na automobilový průmysl ale Borgwardu příliš šancí nedávají, protože u něj nevidí žádný silný argument pro nákup jeho aut. Značka sice chce sázet na dlouhou historii, na což čínští zákazníci slyší, zároveň je ale vlastně novou automobilkou, což přiznává i její šéf. Borgward sice ve své době byl jeden z největších německých výrobců, už v roce 1961 ale vyhlásil bankrot a od té doby nevyráběl. Dnes firmu vlastní čínský výrobce nákladních vozidel Beiqi Foton.

I přes pesimistické odhady však samotné vedení Borgwardu má s obnovenou značkou ambiciózní plány. Aktuální výrobní kapacita počítá se 100.000 auty ročně, toto číslo však může v budoucnu vzrůst až na 360.000 vozů ročně. Borgward zatím bude využívat výrobní závod mateřské společnosti Beiqi Foton, v budoucnu by ale rád produkoval auta i v Evropě.

Vstoupit do diskuze (4)