Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Stát chce v příštím roce navýšit zdroje na dopravu na 128,7 mld.

ČTK ČTK 11. 9. 2020 • 06:11
10
26
Zobrazit náhledy (10)
Havarijní stav mostů v ČR Havarijní stav mostů v ČR Havarijní stav mostů v ČR Havarijní stav mostů v ČR Havarijní stav mostů v ČR

Stát plánuje v příštím roce investovat do dopravních staveb a projektů téměř 128,7 miliardy korun. V dalších letech by rozpočet měl dále růst.

Počítá s tím rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), jehož návrh má ČTK k dispozici. Letošní rozpočet fondu po posílení činí přes 124 miliard korun, původně se počítalo s 87 miliardami korun.

Největší část peněz by v příštím roce měla směřovat na dálniční a silniční stavby. Ředitelství silnic a dálnic by tak mělo hospodařit s přibližně 62 miliardami korun. Rozpočet Správy železnic by měl činit 54 miliard korun. Další zdroje jsou určeny například pro vodní cesty a další infrastrukturu.

Návrh obsahuje také výhled do dalších let. Podle nich by fond měl v roce 2022 hospodařit se 147 miliardami korun a o rok později se 168,5 miliardy korun. Rostoucí trend podle dokumentu odpovídá potřebám pro splnění cílů okolo výstavby hlavní sítě silniční a železniční infrastruktury. Stát zároveň počítá v příštích letech s výrazným čerpáním peněz z evropských fondů, konkrétně v řádu desítek miliard korun.

O navyšování zdrojů pro dopravu hovořil již dříve ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát průběžně několikrát přidával peníze pro dopravní infrastrukturu už v letošním roce. Investice do dopravní infrastruktury se podle vlády mají stát jedním z hlavních impulsů do tuzemského hospodářství po koronavirové krizi.

SFDI funguje od roku 2001. Od té doby rozdělil na financování dopravních staveb více než 1,1 bilionu korun. Loni fond investoval 95,6 miliardy korun, což bylo dosud nejvíce. Větší část peněz loni z fondu směřovala na stavbu a opravy dálnic a silnic, šlo o téměř 45,5 miliardy Kč. O zhruba dvě miliardy korun méně šlo na železnice, tři miliardy korun vydal fond na provoz mýtného systému a dalších 1,5 miliardy Kč na projekty vnitrozemské vodní dopravy. Zbylá část peněz byla určena například na překladiště pro kombinovanou dopravu, cyklostezky a další menší projekty.

Související články

Témata
12. 9. 2020 10:51
Re: Dálnice na Vídeň ?
Přesně, tohle je dobrý příklad a nikdo neokecá terén nebo něco takového. Z Vídně to směrem do ČR šlo, od nás k nim to nejde. Asi nikdy nezapomenu na ty cesty přes Nové Mlýny. Tam vlastně ani nejde o dálnici. Koleje, že to museli každý týden frézovat a doprava řešena omezením s úsekovým měřením na 20 km/h...na tranzitním tahu!! 8-s
Avatar - Jaros71
12. 9. 2020 02:28
Dálnice na Vídeň ?
Obchvat Mikulova a dálnice na hlavní město Rakouska bude kdy?

Už nyní se téměř nedá projet Pálavou..jezera a Mikulov jsou špunt..

Rakušáci postavili dálnici na hranice za pár let.. OSTUDA ČR !!
11. 9. 2020 23:44
Re: hrozim se toho
Je to dáno hustotou zalidnění a blízkými vzdálenostmi. Beru, že třeba Polsko má jednodušší terén, ale taky mají právě delší vzdálenosti. Ta progrese je v těchto (objektivně) zaostalejších zemích neúměrně vyšší.

U nás je obecně strašně moc věcí super, ale tohle je fakt tragédie. Nemáme snad jedinou funkční a bezproblémovou tranzitní trasu.
Avatar - Blue Sun
11. 9. 2020 18:10
Výstavba
je hezká věc, ale za pět let chce ta výstavba spoustu peněz na kontroly, za deset let ta výstavba chce o to více peněz na údržbu, za třicet let na opravy. Dopadneme pak jako dnes, kdy se dohání třicet let zanedbané údržby a oprav mostů a silnic?
Jo, je snadné mediálně ukázat, jak se něco nového postavilo. Je to vidět. Opravená nebo zrekonstruovaná silnice už méně a opraveného mostu si nevšimne skoro nikdo.
Avatar - Blue Sun
11. 9. 2020 18:07
Re: hrozim se toho
Taky na poměry jiných zemí máme silnic hodně. Silnička spojující každou vesnici s každou vesnicí a nejlépe dvakrát, to se jen tak nevidí. Sice je to fajn při opravách, kdy se snáze plánují objížďky, ale zase je to celkově náročnější na údržbu.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud