Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Studenti přišli s lapačem nečistot z pneumatik
Studenti přišli s lapačem nečistot z pneumatik
Studenti přišli s lapačem nečistot z pneumatik
Ilustrační foto
12 Fotogalerie

Studenti přišli s lapačem nečistot z pneumatik, chrání zdraví i přírodu

Zařízení by mělo zachytávat tzv. mikroplasty, které se během jízdy oddělují z pneumatik a představují riziko pro přírodu i lidské zdraví.

Všichni dobře víme, že pneumatiky nejsou věčné. Jejich vzorek se postupem času sjíždí a nenávratně mizí. Velká část materiálu přitom ulpívá na asfaltu, menší část se však mění v tzv. mikroplasty, o kterých už jste v poslední době určitě slyšeli. Miniaturní částice totiž doslova zaplavují naší planetu.

V boji s tímto problémem, který nabírá na vážnosti, se ale rozhodla pomoci skupinka univerzitních studentů, kteří si říkají jednoduše “The Tyre Collective”. Podle nich se pneumatiky a prach z pneumatik stává druhým největším zdrojem mikroplastů na světě. Mikroplasty se totiž z pneumatik uvolňují prakticky s každým ujetým metrem a následně se mohou dostávat vodou, vzduchem i potravou do lidského těla.

A zatímco dnes považuje většina lidí za největší hrozbu automobilového průmyslu emise výfukových plynů, podle názoru TTC by se (zřejmě i díky rozsáhlé elektrifikaci) mohly do budoucna stát největší hrozbou právě emise částic z pneumatik, kterým se zatím nevěnovala příliš velká pozornost.

V boji s tímto problémem by však mělo pomoci nové zařízení, které tyto částice zachytává v podstatě hned u pneumatik. Studenti totiž zjistili, že jsou částice pozitivně nabité. Za pneumatiky proto umístili zařízení s elektrostatickými pláty, které částici přitahují a zachycují.

Zařízení přitom ke svému chodu nepotřebuje žádný velký zdroj energie, bohatě stačí již v současnosti používané alternátory. Výzvou pro studenty však bylo vyřešit umístění zařízení za přední kola, která se na rozdíl od většiny zadních natáčejí. Zařízení je proto spojeno se systémem řízení, díky čemuž následuje pohyb kol v zatáčkách i na nerovnostech.

V současnosti je zařízení navržené tak, aby částice mikroplastů zachytávalo a skladovalo v malém úložišti. S každým pravidelným servisem by se pak obsah zásobníku vyprázdnil. Do budoucna už se ale pracuje na vývoji uzavřeného systému, který by si měl vystačit bez další obsluhy.

Studenti z TTC se s tímto zajímavým zařízením přihlásili do soutěže James Dyson Award a údajně jsou považováni za jedny z favoritů, což jen podtrhuje, že se jedná o velice zajímavou myšlenku. Zařízení prozatím existuje pouze ve formě prototypů a zatím nebylo použito u produkčních automobilů, přesto není pochyb o tom, že do budoucna se automobily bez podobných zařízení neobejdou. Tedy alespoň pokud výrobci pneumatik nepřijdou s jiným revolučním řešením.

Video placeholder
Studenti přišli s lapačem nečistot z pneumatik • The Tyre Collective