Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tak přece jen nebude! Škoda Fabia Combi musí uvolnit místo elektromobilům

David Bureš
Diskuze (393)

Škoda Fabia Combi byla připravována pro rok 2023. Nakonec se však nové generace malého kombíku nedočkáme.

Automobilka Škoda Auto přestane vyrábět model Fabia v karosářské verzi kombi. Vyplývá to z dopisu zaměstnancům, který cituje ČTK. Ještě nedávno přitom sám předseda představenstva automobilky Thomas Schäfer tvrdil, že se nové Fabie Combi dočkáme.

„Extrémně přísná emisní norma EU7 nyní ještě dále dramaticky zrychluje transformační proces směrem k elektromobilitě. Potřebujeme proto nejen více elektromobilů, ale musíme se také rychleji, než se plánovalo, rozloučit s některými produkty se spalovacím motorem,“ uvedla Škoda Auto v dopise zaměstnancům.

„Společně jsme se proto rozhodli, že budeme důsledně investovat do budoucnosti a že se včas rozloučíme s modely se spalovacím motorem, jako je Škoda Fabia Combi,“ doplňuje vedení automobilky v dopise.

Je to tudíž další obrat v kauze nové generace Fabie s karoserií kombi. Už v roce 2017 jsme na základě interních zdrojů psali, že čtvrtá generace Fabie s karoserií kombi nevznikne. To se následně potvrdilo, když automobilka krok zdůvodnila tím, že pro malé kombi není dostatečně velký trh.

Loni se však plány automobilky změnily. Do čela Škody Auto přišel nový předseda představenstva Thomas Schäfer, který si novou Fabii Combi údajně prosadil. Na konci loňského roku tak tvrdil, že nová kombíková Fabia dorazí. Přijít ale měla se zpožděním po již odhalené Fabii hatchback, do konce roku 2022 se měla vyrábět ještě stávající generace Fabie Combi. Příchod přitom mělo umožnit přesunutí produkce příštího Superbu do továrny v Bratislavě, čímž se měla uvolnit výrobní kapacita závodu v Kvasinách.

Nyní je však zase všechno jinak a Fabia už ve své čtvrté generaci jako kombík nedorazí. Automobilce se údajně nepovedlo vůz navrhnout dostatečně rentabilní, aby se jeho produkce vyplatila, zvlášť v době stále přísnějších emisních norem. Škoda by totiž musela speciální vyvíjet derivát platformy MQB A0, žádné jiné auto s tak dlouhým zadním převisem na ní ještě nevzniklo, což by zvýšilo vývojové náklady.

V tuto chvíli každopádně není jasné, kdy produkce Škody Fabia Combi skončí. Stále je tedy možné, že se bude vyrábět ještě do konce příštího roku, jak bylo loni avizováno, už však bez nahrazení novou generací. Navíc není vyloučeno, že malé kombi nenahradí nějaký podobně koncipovaný elektromobil. Právě jejich nabídku Škoda hodlá rozšířit o další tři modely, a to i směrem dolů pod Enyaq iV. Buď jak buď, malé kombi se spalovacím motorem v nabídce mladoboleslavské značky končí.

Konec Fabie Combi však není jedinou plánovanou změnou vedení, jak do budoucna ušetřit. Škoda hodlá také zjednodušit nabídku.

David Bureš
Diskuze (393)
29. 8. 2021 14:17
Re: Hmm, tak Dacii MCV...
Proc tak hystercime? Protoze se kvuli tem nesmyslum z Bruselu nebude vyrabet Fabia kombi, ktera je skoro pripravena k vyrobe. Je tady o tom cela diskuze a clanek nad tim. A pri tom stacilo aby soudruzi z Bruselu tak zbytecne netlacili na pilu s pozadavkama na emise.
28. 8. 2021 16:38
Re: Hmm, tak Dacii MCV...
Ta budoucnost mela ale prichazet postupne pomalu ne skokove jak to chce EU.
28. 8. 2021 16:37
Re: Hmm, tak Dacii MCV...
Neni to jen problem VW. Vsechny automobilky kvuli EU rusi motorizace pripadne cely modely dodavany na EU trh.
26. 8. 2021 19:15
Re: Hmm, tak Dacii MCV...
Takže se pasuješ do role mučedníka který musí poslouchat?
Tak to přece není viz třeba tebou udávaná V4. A takových skupin a združení je v evropě a nebo i v evroském parlamentu mnoho, musíš je ale přesvědčit o smysluplnosti toho co prosazuješ.
Pokavaď má ČR už 4 roky premiéra který má zásadní právní problémy s dotací z EU tak se nemůže ČR divit, že jí nikdo nebere vážně.

Ekonomické zničení - právě členství EU nás před tím brání. Bez členství by jsme byli ekonomika kterou by bylo velice snadné ovládnout.

Sorry, ale tvůj postoj mi připomíná takové klasické čecháčkovství...nic nedělat, ale nadávat jak to ostatní dělají špatně a jak za to jak se máš ty může někdo jiný.
26. 8. 2021 19:04
Re: Hmm, tak Dacii MCV...
No bohuzel je nekdo cizi kdo nam vladne. Kdyby to byly napady nasi vlady, tak nadavam na Babise. Ten s tim nehne ani to neni jeho napad. Vyjadrit se muzes, ale to je asi tak vsechno, pak stejne musime sklopit usi a poslechnout. S posledni vetou souhlasim ovsem to si musime vybrat. Bud budeme poslouchat co nam nakazou nebo nas ekonomicky znicej. Jedinou sanci vidim v ramci statu V4. To je uz entita, ktera kdyby se dohodla na spolecnym postupu proti Bruselu, tak to ma nejakou vahu. Sami jsme jen sasci, ktery musi skakat jak EU urednik piska.