Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Takto vypadají semafory pro čumily do smartphonů

David Bureš David Bureš 16. 2. 2017 • 13:25
4
I v českých ulicích jste si toho už určitě všimli – mnozí chodci sledují svůj mobil a nedávají pozor na silniční provoz. V Holandsku věří, že našli řešení tohoto problému.

S rozvojem chytrých telefonů se rozmohl nemilý nešvar. Mnozí využívají funkce svého smartphonu i při chůzi, pohybují se tak, aniž by vnímali své okolí, což se zvlášť při přecházení ulice může stát velice nebezpečnou situací. Chodec civí do displeje smartphonu a vůbec nevidí, že kvůli němu musí prudce brzdit auto, které se k přechodu blíží. Holandská firma HIG Traffic Systems již přispěchala s řešením tohoto problému.

Společnost zabývající se dopravními systémy navrhla nový druh semaforu instalovaného na přechody pro chodce. Systém pojmenovaný +Lichtlijn klasická světla na sloupech doplňuje o diodový pás osvětlující chodník před zebrou křižující silnici. Firma věří, že chodec hrající si se svým telefonem červenou periferně uvidí a před přechodem díky tomu zastaví.

Speciální přechod pro chodce je aktuálně testován na jedné křižovatce v obci Bodegraven-Reeuwijk na západě Nizozemí. Vedle červeného a zeleného světla semafor umí i blikat, aby chodce upozornil, že se blíží změna ze zelné na červenou, nebo naopak.

HIG Traffic Systems doufá, že se její řešení v rámci pilotního testování ukáže jako úspěšné. Nevnímající chodci se totiž v Holandsku stávají stále větším problémem. „Třeba tramvaje v Haagu už běžně panicky brzdí kvůli někomu, kdo se dívá do telefonu a nevnímá provoz,“ upozorňuje Mark Hofman manažer společnosti HIG Traffic Systems pro komunikaci. „Jako vláda tento trend patrně nemůžeme zvrátit, chceme však na něj reagovat,“ dodává k tomu radní obce Bodegraven-Reeuwijk Kees Oskam.

Jaký je váš názor na tento systém? Může semafor osvětlující chodník zabránit nevnímajícím chodcům vstoupit do vozovky? A už jste narazili na chodce, který vám vešel do cesty, protože nevnímal okolní dění kvůli chytrému telefonu? Dejte nám vědět v diskuzi pod článkem.

17. 2. 2017 07:25
cim viac samovrahov, tym menej samovrahov
akurat sofer ma problemy ako keby presiel normalneho
chodci su tiez sucastou premavky a to tou najzranitelnejsou, ale platia pre nich tiez pravidla
este som vsak nevidel policajtov, aby ich dodrziavanie kontrolovali a nedodrziavanie pokutovali (viditelne oznacene reflexne prvky, prechadzanie v skupinkach ak sa da, kolmo na cestu, skontrolovat bezpecnost...)
16. 2. 2017 18:34
ehm
čím víc lidí bude koukat tupě do země, tím hůř se nám bude žít
Avatar - Barry Lyndon
16. 2. 2017 15:10
poněkud primitivní...
... sofistikované řešení by promítlo červenou/zelenou přímo do příslušného smartphonu. :-)
16. 2. 2017 15:00
Dobrý
Tak chodci co se dívaj do mobilu na místo toho co se děje kolem nich na ulici, potažmo na silnici- tam nemají co dělat.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku