Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tenhle elektrický superbike může fungovat i jako generátor pro domácnost

Ondřej Mára Ondřej Mára 26. 6. 2020 • 21:46
12
10
Zobrazit náhledy (12)
Damon Hypersport Damon Hypersport Damon Hypersport Damon Hypersport Damon Hypersport Damon Hypersport Damon Hypersport

Motorky se neřadí k úplně nejpraktičtějším strojům na silnicích, zvláště pokud jde o superbiky. Elektrický Damon Hypersport ovšem nabízí překvapivé využití.

Začátkem roku představila společnost Damon svůj elektrický superbike s označením Hypersport, který během premiéry na veletrhu spotřební elektroniky CES 2020 v Las Vegas po právu zabodoval. Stačí se jen podívat na jeho parametry, které se nesly v duchu čísla 200.

Tahle motorky by totiž měla mít výkon okolo 200 koní, točivý moment 200 N.m, maximální rychlost až 200 mil v hodině (tedy cca 322 km/h) a na dálnici slibovala elektrický dojezd více než 200 mil, tedy opět okolo 322 kilometrů. Jenže tím příval dobrých zpráv nekončí.

Společnost totiž nedávno informovala, že motocykl Hypersport nabídne i podporu funkce V2H (Vehicle to Home), tedy posílání elektrické energie z vlastní baterie do domácnosti. V případě výpadku proudu tak motorka v garáži, připojená k rozvodné síti domu, poslouží jako záložní generátor.

Motocykl je osazen obousměrnou palubní nabíječkou o výkonu 6,6 kW a baterií o kapacitě 21 kWh, což by při průměrné spotřebě běžného (amerického) domu cca 9 kWh za den mělo bez problému stačit na pokrytí dvou dnů. A do té doby už by měla být většina nejčastějších pohrom dávno vyřešena.

Společnost Damon samozřejmě není první, která nabízí elektrické vozidlo s funkcí V2H. Například Honda a Nissan již tuto funkci nabízejí pro některé své elektromobily na vybraných trzích (především v domácím Japonsku). Dále by s touto funkcí již brzy měla přijít i automobilka Tesla.

U motocyklu Damon Hypersport jde ale o první případ, kdy je funkce V2H nabízena u elektrického motocyklu. Mnoho lidí tak bude mít výrazně snazší práci si koupi podobného stroje doma ospravedlnit. V podstatě se totiž bude jednat o malý záložní zdroj, se kterým ale můžete přes týden vyrazit do práce a o víkend zase za zábavou.

Nejspíš by nás tak nemělo překvapovat, že na před-objednávkách společnost získala již 16 milionů dolarů. A podle informací webu Jalopnik, který na novou funkci motocyklu upozornil, prý příliv objednávek neskončil ani s nástupem koronakrize. Damon Hypersport si evidentně získal spousty nadšenců.

Související články

Témata
Avatar - curwasportiva
27. 6. 2020 17:44
Re: Generator?
Jenomze to jaksi neni generator, je to jen dalsi baterka co se vybije...
27. 6. 2020 08:40
Re: Generator?
Presne tak. A kdyz to pripojis na takovej ten pas, tak tim muzes pohanet klidne celou fabriku! :-) https://images.fineartamerica.com/…ood-archives.jpg
27. 6. 2020 08:37
Re: V případě motocyklů...
Blbe se na to koukas. To neni motorka.

Spravny pohled je ten, ze na domaci elektricky generator to neni tezke, esteticky dobre vypada a jeste se s tim da jezdit jako s motorkou :-)
27. 6. 2020 07:58
Re: Generator?
Mohou prostě použít baterii jako zdroj energie bez toho, aby museli nahazovat nějaký petrolejový motor. O tomhle využití hodně mluví i Musk.
27. 6. 2020 07:55
Re: V případě motocyklů...
Je zajímavé, že elektrokola se docela chytila. Motorky jsou všeobecně na ústupu mimo skútrů pro pohyb po městě a tam by baterka určitě nevadila. Harley Davidson prožívá už delší dobu krizi a je adeptem na bankrot, ale nikoliv kvůli bateriové motorce, ale kvůli tomu, že mu umírají zákazníci a noví bublající prdlavky moc nechtějí.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud