Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Renault Mégane
Renault Mégane
Renault Mégane
Renault Mégane
44 Fotogalerie

TEST Renault Mégane CC 2.0 16V - Skládací nebe

Vlna coupé-cabrioletů,odstartovaná Mercedesem Benz SLK a do běžných tříd přivedená Peugeotem 206 CC, se zdá nezadržitelná. Renault Mégane šokoval už jako hatchback, takže na variantu s pevnou skládací střechou čekali s napětím nejen designéři. Jak se...

Vlna coupé-cabrioletů,odstartovaná Mercedesem Benz SLK a do běžných tříd přivedená Peugeotem 206 CC, se zdá nezadržitelná. Renault Mégane šokoval už jako hatchback, takže na variantu s pevnou skládací střechou čekali s napětím nejen designéři. Jak se s hranatým lovcem slunce jezdí?

První čeho si možná všimnete, je delší zadní převis, který vznikl zkrácením rozvoru na 2522 milimetrů a nepatrným prodloužením celého auta. Záď s mohutným hranatým víkem zavazadelníku kupodivu nepůsobí nijak těžce, každému se ale nemusí líbit zahloubené střední brzdové světlo spolu s centrálně umístěnou anténou. Daleko lepší pohled nabízejí linie střechy – A sloupky jsou pochopitelně snížené a prodloužené, ale ani se 193 centimetry jsem s nimi nepřišel do kontaktu.

Unikátem Renaultu je skládací střecha – po stažení bočních oken ji lze složit za velmi dobrých 22 sekund, ale větším unikátem je její celoplošné prosklení. Vevnitř je tedy i při variantě kupé dostatek světla, přičemž přímé sluneční záření lze eliminovat vnitřní roletkou. Zmíněná tělesná výška mě ale donutila využívat dobrodiní tenkého skla k získání životního prostoru pro hlavu – jedinou podstatnější vadou interiéru je totiž jeho malá vnitřní výška.

Příplatkové čalounění z červené kůže dodává vozu velmi osobitou a luxusní tvář, materiály na palubní desce z tmavě šedého plastu jsou ale standardní. Sportovněji tvarované sedačky se zdůrazněným bočním vedením jsou pro tento typ vozu optimální, opět jsme chválili výklopný přední díl opěrek hlavy. Místa vzadu jsou spíše symbolická a jejich využitelnost závisí na prostorové náročnosti řidiče a spolujezdce. Při obsazení figurantem s výškou 175 cm bylo mezi předními opěradly a zadními sedadly ještě solidních 11 cm místa, na delších trasách je ale stejně lepší brát vůz jako dvoumístný. Přístup k zadním sedačkám je ovšem vzorový – přední sedadla se odsouvají zcela spolehlivě a svou původní polohu si pamatují.

Velké a příjemné překvapení se ukrývá v zavazadelníku – ten totiž ve variantě kupé pojme velmi nadprůměrných 490 litrů zavazadel, přičemž členění dna umožňuje využít tento prostor téměř dokonale. Po složení střechy zbude k využití sice jen pouhých 190 litrů, i tento prostor ale bohatě stačí na dvě klasická kabinová zavazadla a pár drobností. Největším záporem zavazadelníku je tedy nakonec jen jeho trochu nepohodlné otevírání s nutností chvíli hledat prsty to správné místo na odjištění zámku.

Jízda s nataženou střechou se velmi podobá dojmům z hatchbacku – vůz se nijak výrazně nekroutí a dojmy z přesnosti řízení i stability podvozku zůstaly. V průběhu celého testu ale slabě povrzávala boční okna, jejich stažení pomohlo jen částečně.

Po složení střechy sedí posádka jakoby ve zcela jiném autě – zvláště v rychlostech do 100 km/h je ovládání vozu bezproblémové, komfort značný a aerodynamické nepříjemnosti snesitelné. Hodně přitom pomáhá nenápadný příplatkový deflektor, díky němuž je vítr ve vlasech příjemný a jeho podélná část navíc funguje jako kryt všeho, co jsme nechali na zadních sedadlech.

Dynamické vlastnosti atmosférického dvoulitru lze lépe vychutnat spíše s nataženou střechou, i tak je ale auto určeno spíše pro klidnější jízdu, ovšem s velkým potenciálem při potřebě zrychlení. Rychlé přesuny po dálnici či ostře vykroužené zatáčky na okreskách vozu nijak nevadí – je ale nutno počítat se spíše tvrdším odpružením. Spotřeba pak extrémně závisí na stylu jízdy. Economy run s kocháním se korunami stromů lze prožít už za 6,8 l/100 km, běžně se ale spotřeba pohybuje mezi 8,5-9,5 litry. Renault jako jeden z mála výrobců CC nabízí i turbodiesel, jeho větší oblibu ale očekávat nelze.

Pro Renault již téměř klasicky tvarovaná páka ruční brzdy je v tomto případě výmluvným symbolem. Spojení sportovně laděného kupé a vyhlídkového kabrioletu se značce povedlo bez vážnějších nedostatků - cenové srovnání, zvláště s Peugeotem, Renault snese bez potíží. Další vážná konkurence je zatím maximálně na rampách autosalonů (Astra) či zcela neveřejná (Golf) a Francouzi tak mohou vesele lovit…

První cena vozu660.000,- (1.6 16V 83 kW, Dynamique)
První cena vozu s testovanou motorizací710.000,- (2.0 16V 99 kW, Dynamique)
Základní cena testovaného vozu730.000,- (2.0 16V 99 kW, Dynamique - Luxe)
Cena testovaného vozu vč. příplatků861.000,- (2.0 16V 99 kW, Dynamique - Luxe)

Plusy

  • koncepce, design
  • prosklená střecha, rychlost skládání
  • zavazadlový prostor
  • kvalita zpracování interiéru, hlavně koženého čalounění

Minusy

  • vnitřní výška
  • prostor na zadních sedadlech