Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST VW Tiguan 2.0 TDI - small brother

Ondřej Láník
Spolu s první vlnou zákazníků jsme se vrhli na třídenní alpský test verze Trend & Fun. Nový bojovník, který míří do „Toyota RAV4-klasse“, se představil v tom nejlepším světle.

To, co pojem Golf znamená v evropské nižší střední třídě, znamená Toyota RAV4 ve třídě středních SUV. Dominanci RAVky lze momentálně vyjádřit 77 tisíci prodanými vozy tohoto jména v Evropě (za prvních 9 měsíců letošního roku) a následuje ji další japonská ikona segmentu, Honda CR-V (60.290 ks). Prvním německým modelem v této třídě je přeci jen cenově výše postavené BMW X3 (necelých 50 tisíc kusů). Volkswagen, který má ambiciózní růstové plány, tak přichází právě včas. Vlak je rozjetý už mnoho let a po tom, co do segmentu vstoupil Opel s korejskou Antarou, bylo nutné dát ráznou odpověď. Podrobné představení důležité novinky evropského trhu a první jízdní dojmy jsme zveřejnili v minulých měsících, teď nadešel čas k důkladnějšímu zhodnocení vlastností automobilu v praxi.

Tiguan Touaregus

Touareg představuje úspěšnou kapitolu v novodobé současnosti Volkswagenu, jenže jeho cenovka brzdí odbyt na limitní hodnotě 57 tisíc vozů (Evropa leden-září 2007). Uvedení levnějšího modelu, ale s podobnými vlastnostmi, má značce zpřístupnit zdánlivě saturovaný segment, kde se odehrávají velmi atraktivní obchody v cenovém pásmu od 700 tisíc do 1 milionu Kč. Čistě záměrná podobnost dvou SUV z dílen Volkswagenu je zejména po faceliftu většího Touarega nepřehlédnutelná a bude jistě fungovat. Jak mezi stávajícími zákazníky značky, tak v nezbytném odvádění klientely od konkurence.

Ze dvou dostupných karoserií jsme dostali k dispozici tu méně terénnější. Její přední převis omezuje možnosti překonávání náhlých terénních překážek (nájezdový úhel vpředu jen 18°), ale z čistě estetického hlediska takový Tiguan vypadá lépe, což stejně asi u většiny zákazníků rozhodne.

„Malý“ Tiguan má ve skutečnosti vnější rozměry větší než sedmimístné MPV Touran! Pohledem do ceníku zjistíme, že paleta motorů Tiguana (výhradně přeplňované čtyřválce) se ani v nejmenším nekryje s dospělým Touaregem, a to stejné platí o cenovém rozpětí (Tiguan od 773 tisíc do 916 tisíc Kč, Touareg od 1,37 milionu do 2,74 milionu Kč). Odpovědí na vyvstalé otázky je skutečnost, že interní metodika Volkswagenu vidí mezi Tiguanem (třída A-SUV) a Touaregem (C-SUV) prostor pro další model. O konkrétním zaplnění mezery je asi v tuto chvíli předčasné mluvit, ale co není, může být.

suv vw testy suv vw testy
 

Jako v Golfu

Konec teoretickým úvahám. Za námi je 1200 kilometrů na dálnicích, ale i silnicích všeho druhu, takže pojďme na získané zkušenosti z delších cest. Plně obsazený a vytížený automobil nás veze do hor, což bude jedna z typických tras jeho budoucích majitelů. Na dálnici se standardní systém pohonu všech kol se spojkou Haldex prakticky neprojevuje. Automobilka slibuje, že i při běžné jízdě se na zadní kola dostává asi 10 % točivého momentu motoru, ale pomoc zadních kol je znát vlastně až na kluzkém povrchu. Spínání spojky má být ještě rychlejší než dosud díky kombinaci elektronického řízení pohonu a elektrického spínání lamel ve spojce (dosud elektrohydraulicky). V Tiguanu si rychle zvyknete na to, že ovladatelnost vysokého vozu je takřka stejná jako u osobních Volkswagenů a limity dané vyšším těžištěm, jakoby nehrály žádnou roli. Při vysokých rychlostech na dálnici se automobil chová stabilně, snad i díky robustní stavbě a komponentám ústrojí pohonu, které zvyšují pohotovostní hmotnost (1590 kg), ale současně vylepšují rovnoměrnost rozložení hmoty na nápravy.

Terénní vložky jsme pro tentokrát omezili na překonání 600 výškových metrů v okolí Zell am See, z nichž poslední desítky metrů byly tvořeny souvislou sněhovou pokrývkou. Silniční verze Trend & Fun vlastně ani nemá větší ambice. Spolehlivá funkce Haldexu v nízkých rychlostech zajistí autu potřebnou stoupavost i ovladatelnost na kluzkém povrchu a kdo chce více, musí jít do dražšího a terénnějšího Track & Field. Všechny Tiguany na českém trhu však disponují elektronickým off-road modem, který se aktivuje tlačítkem před řadicí pákou. Jeho součástí je asistent pro automatické udržování rychlosti při sjezdu z kopců, speciální režim ABS pro brzdění na kluzkém terénu a změna charakteristiky pedálu plynu usnadňující ovládání při nízkých rychlostech. Dalším standardním prvkem výbavy českých Tiguanů je multifunkční displej na přístrojovém štítu s kompasem.

Příjemným poznatkem je úroveň pohodlí, kterou je schopen nabídnout vyspělý podvozek. Víceprvková zadní náprava z Passatu 4Motion se v případě zatíženého i nezatíženého vozu dokáže popasovat i s horším povrchem, aniž by posádka trpěla (náš vůz byl vybaven pneumatikami o rozměru 215/65 R16). Náklony karoserie v zatáčkách jsou nevýrazné, přímočará zpětná vazba z řízení, brzd i plynového pedálu vše řidiči usnadňuje. Průměrný řidič se bude potýkat s příliš razantním nástupem brzd, který vyžaduje delší čas pro adaptaci a znesnadňuje časté přechody na auta, která brzdí „obvykle“.

Vadou na funkční kráse, která zřejmě souvisí s tím, že automobil pocházel z nulté série, bylo mlžení čelního skla před řidičem i v režimu automatického udržování teploty při plném obsazení vozu. Jediným řešením bylo střídavé zapínání a vypínání režimu odmrazení čelního skla.

suv vw testy suv vw testy
 

Lepší než MPV?

Ty tam jsou doby, kdy zvenku velké offroady nabízely interiér, který se jen těžko mohl rovnat automobilům nižší střední třídy. Samonosná karoserie, platforma i podvozek z osobního auta, a k tomu vyšší stavba charakteristická pro tuto třídu zajistily cestujícím v Tiguanu velmi slušný prostorový standard. Sedí se celkem vzpřímeně a tedy ne nepohodlně, ale když vás přesto baví více ležet než sedět, není to problém ani vpředu ani vzadu. Opěradla v obou řadách mají nastavitelný sklon, konstrukce zadní dělené lavice umožňuje podélný posuv, stejně jako v Golfu Plus nebo Touranu. Jsou-li zadní sedadla posunuta zcela vzad, najde na zadních sedadlech dost míst i mírně nadprůměrně rostlý muž. Devizou Tiguana je výše položený sedák, který na rozdíl od mnoha MPV, dokáže plnit svou funkci – podpírat stehna cestujících. Rozměry předních sedadel jsou taktéž velkorysé co do šířky i co do délky u sedáků.

Absence náhradního kola (standardně lepicí sada, na přání lze dojezdovou rezervu) vyšroubovala základní využitelný objem na 470 l, sklápěním sedadel lze dostat až 1510 l a ani převoz extrémně dlouhých předmětů (až 2580 mm) není problém díky možnosti sklápět sedadlo spolujezdce. Standardní rozměry zavazadlového prostoru jsou následovné: délka u dna 840 až 1010 mm (dle polohy zadní sedadel), po sklopení druhé řady 1,7 m, výška po plato 670 mm (!), nejmenší vnitřní šířka zavazadelníku 1003 mm.

suv vw testy suv vw testy
 

Generační výměna na postu TDI

Je to vlastně velká sláva, kterou zatím značka příliš nepropaguje. Po mnoha letech, kdy byly čtyřválcové motory TDI postaveny na vysokotlakém přímém vstřikování systému čerpadlo-tryska, se v Tiguanu poprvé představuje nová varianta motoru 2.0 TDI (103 kW) s vysokotlakým vstřikováním common-rail. Systém firmy Bosch pracuje s tlaky až 1800 bar, ale ve vývoji jsou již verze se 2000 bary. Dva vyvažovací hřídele se starají o klid běhu ve vyšších otáčkách, ale zásadní proměnu absolvoval motor v běžně využívaném pásmu od 1500 do 3000 ot./min. Nárůst síly motoru při rozjezdu není tak razantní jako dosud, takže rozjezdový komfort se tím zvýšil a riziko zhasnutí motoru naopak snížilo. Mnohem vybranější projev tohoto TDI připomíná původní hluk jen vzdáleně, a pomineme-li z uživatelského hlediska nevýznamný třes při volnoběhu, zůstává jedinou problematickou fází rezonance motoru v okolí 2500 ot./min. V té chvíli budete mít na rychloměru asi 120 km/h, takže je lepší setrvávat na cca 2000 ot./min (90 km/h) nebo naopak výše (cca 2750 ot./min 130 km/h, vše na 6. převodový stupeň).

Vyšší hluk je znát také s rostoucím zatížením motoru. Subjektivně je tak rozdíl v tom, když jedete s prázdným autem a přidáte plyn nebo když jedete s plně naloženým vozem. Odezva motoru na sešlápnutí plynu je stále silnou stránkou TDI, navíc Volkswagen přidal výrazně zvětšený rozsah využitelných otáček od asi 1800 do 5000 ot./min. Omezovač zasáhne až kolem 5200 ot./min, což lze považovat za příspěvek k aktivní bezpečnosti, který oceníte při náhlé potřebě akcelerace bez řazení třeba při předjíždění. Obvyklé pracovní pásmo motoru se i nadále pohybuje mezi 2000 a 3000 ot./min.

Hodnocení spotřeby novinky má několik ale. Testovaný automobil měl na začátku testu najetý první tisíc kilometrů, ale zatímco obvykle jsou testovací vozy vytíženy na 50 % povoleného maxima, tentokrát jsme využili co se dalo. Minimální dosažená spotřeba při pomalé plynulé jízdě (průměrně 60 km/h) odpovídá odběru 5,8 l/100 km, ale jízda na dálnici s průměrem 130 km/h znamená odběr 7,1 l/100 km. Kombinace za celý test pak činila 6,5 l/100 km. Zázračným hodnotám pod 5 l/100 km je definitivně odzvoněno, ale zapomenout bychom neměli na to, že v řetězci je standardně zapojen filtr pevných částic a u srdce vás bude hřát i skutečnost, že motor je již nyní připraven na emisní normu Euro 5.

suv vw testy suv vw testy
 

Závěr

Volkswagen si mne ruce. Předprodejní fáze uvedení Tiguana na český trh přivedla za 6 týdnů dvě stovky zákazníků, kteří už objednali. Na příští rok je naplánován konzervativním okem navržený objem 600 vozů pro český trh. Realita bude zřejmě ovlivněna více kvótou, kterou dostane český dovozce přidělenou, než tím, kolik zájemců o Tiguan se podaří přilákat.

Po všech stránkách vyvážené SUV se právem řadí na nejužší vrchol této třídy v dané cenové kategorii. Zákazníci zvyklí na motory TDI ocení novinku pod kapotou jako velký krok pro Volkswagen. Pro automobilový svět to ale je pouze malý krůček na cestě za čistým dieselem. Vnitřní prostor, subjektivně vnímaná kvalita, jízdní vlastnosti, komfort na palubě, řidičské zážitky, to vše patří k nadstandardu, za který chce Volkswagen připlatit proti konkurenci. Bohužel vybírat zatím příliš nemůžete, dvoumotorová paleta se rozšíří až příští rok. Až první vlna zájmu opadne, měl by se na trh dostat levnější Tiguan 2WD.

První cena vozu 772.600,-Kč (1.4 TSI 4 Motion, 110 kW, Trend & Fun)
První cena vozu s testovanou motorizací 797.200,-Kč (2.0 TDI 4 Motion, 103 kW, Trend & Fun)
Základní cena testovaného vozu 797.200,-Kč (2.0 TDI 4 Motion, 103 kW, Trend & Fun)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 910.100,-Kč (2.0 TDI 4 Motion, 103 kW, Trend & Fun)

Plusy

  • prostorný interiér
  • velký a variabilní zavazadlový prostor
  • dobré jízdní vlastnosti na silnici, spojení ovladatelnosti a komfortu
  • motor se širokým využitelným rozpětím otáček
  • kontakt řidiče s vozem

Minusy

  • mlžení čelního skla před řidičem i v režimu AC
  • hlučný motor kolem 2500 ot./min pod zatížením
  • nefunkční ochranné lišty na zadním nárazníku
Ondřej Láník
Volkswagen Tiguan
Cena základní sestavy 772 600 Kč
Výbava základní sestavy Čelní airbagy vpředu, u spolujezdce s možností deaktivace, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu i vzadu, tříbodové automatické bezpečnostní pásy vpředu i vzadu, vpředu s výškovým nastavením a předepínači, elektronický stabilizační program ESP s impulsem do řízení, ABS s brzdovým asistentem, ASR, EDS, MSR a stabilizací přívěsu, dvě opěrky hlavy vpředu, tři vzadu (zásuvné), Isofix, příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na vnějších sedadlech vzadu, klimatizace "Climatic" s poloautomatickou regulací, rádio "RCD 300" s CD-MP3 přehrávačem, 4 x 20 W, 8 reproduktorů, AUX-IN zdířka na středové konsole, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, na straně řidiče asferické, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, jízdní program "Off Road", posilovač řízení elektromechanický, s proměnlivým účinkem v závislosti na rychlosti, elektromechanická parkovací brzda s funkcí "Auto Hold", kontrola poklesu tlaku v pneumatikách (s nepřímým měřením pomocí senzorů ABS), multifunkční ukazatel Plus s kompasem, ukazatel vnější teploty, kontrolka opotřebení brzdového obložení a stavu vody v ostřikovačích, automatický spínač světlometů - trvalé svícení, stěrač zadního skla s intervalovým spínačem, zadní sedadlo asymetricky dělené, podélně posuvné a sklopné, opěradlo s možností nastavení sklonu, loketní operka, použitelná jako stolek, průvlak pro přepravu dlouhých předmětů Kč
Cena testované sestavy 910 100 Kč
Výbava testované sestavy Tempomat (+12.600,-Kč), Alarm "Plus" s nezávislým zdrojem Back up Horn, ostraha interiéru, senzor naklonění vozu (+9.400,-Kč), 4 kola z lehké slitiny "San Francisco" 6 1/2 J x 16 se zajištěním proti krádeži, pneumatiky 215/65 R16 (+11.300,-Kč), metalická barva (+14.700,-Kč), středová loketní operka vpředu výškově a podélně nastavitelná, s odkládacím prostorem, výdechy ventilace, 2 držáky nápojů a 12V zásuvkou vzadu (+6.500,-Kč), bi-xenonové světlometu (pro potkávací i dálková světla), dynamicky reagující na směr jízdy, s automatickou regulací sklonu a ostřikovači (+34.500,-Kč), Volant 3ramenný v kůži s alu-dekorací, hlavice řadicí páky v kůži (+5.300,-Kč), textilní koberečky vpředu a vzadu (+3.600,-Kč), Automatická klimatizace "Climatronic", 2zónové nastavení teploty (oddělené pro řidiče a spolujezdce), senzor kvality vnějšího vzduchu s automatickým přepnutím na vnitrní cirkulaci (+11.100,-Kč) Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 103 / 4200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 1700 - 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 186
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.4 / 5.9 / 7.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 470 / 1510
Objem nádrže (l): 64
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1590 / 650
Rozměr pneu: 215/65 R16
Volkswagen Tiguan
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4427
b) šířka (mm): 1809
c) výška (mm): 1686
d) rozvor (mm): 2604
e) rozchod vpředu (mm): 1570
f) rozchod vzadu (mm): 1570
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 680 / 980
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1060
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 970
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 460
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 660
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: ANO