Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tohle erko znáte? Upravené kupé proslavil film s Jožo Rážem, známý zpěvák dnes vůz vlastní

Jan Zajíc Jan Zajíc 13. 7. 2021 • 20:59
15
4
Zobrazit náhledy (15)
Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad Škoda 110R Stuad

Ladné kupé Škoda 110 R patří mezi nejobdivovanější modely mladoboleslavské automobilky. Ve svérázné podobě oslovila také Jožo Ráže, frontmana slovenské kapely Elán.

Tahle hvězda (česko)slovenské populární hudby totiž jedno zajímavé erko vlastní.

Jde o upravený exemplář, který se v roce 1989 objevil v hudebním filmu Rabaka, v němž měl hlavní roli právě Jožo Ráž. A legendární muzikant v něm vůz řídil. Pokud jste snímek viděli, možná si některé scény sami vybavíte.

Filmařům auto zapůjčil jeho tehdejší majitel, závodník Jozef Studenič. Červené kupé zaujalo širokými blatníky ve stylu Škody 130 RS, upravenou přídí s díly ze Škody 120 LS a kulatými zadními světly z Fiatu 850 Sport.

Další osud červeného erka není zrovna dokonale zdokumentovaný, z dostupných zdrojů se však dá snadno zjistit, že Studenič stroj prodal. A že škodovka nebyla vždy příkladně opečovávána, což dokládají snímky poměrně ošuntělého vozu stojícího na ploše nějakého autobazaru. Není to zrovna hezký pohled.

Na Škodu "Rabaka" se však nakonec usmálo štěstí. Svoje filmové auto totiž koupil právě Jožo Ráž, který se podle slovenského webu Autožurnál dal dohromady s techniky ze Slovakia Ringu a vůz nechal důkladně zrenovovat.

Snímky opraveného erka se na internetu začaly objevovat v roce 2018, v červnu roku následujícího se naleštěné kupé stalo jednou z hlavních hvězd filmového festivalu Art Film Fest Košice, na němž stylově "doprovázela" promítání digitalizované verze filmu Rabaka.

A technika? Přestože lze narazit na zprávy o výkonnějším motoru ze soutěžní Škody 120 S Rallye, podle Ráže se vzadu ukrývá sériová pohonná jednotka, tedy 1,1litrový čtyřválec o výkonu 46 kW.

Související články

Témata
14. 7. 2021 15:06
Meno
S Jozo Razem? V cestine sa nesklonuje krstne meno? :-O
14. 7. 2021 14:20
Re: Ale jo....
Já bych řekl, že všechny ty "staré škodovky" jsou právě o té emoční hodnotě. Klasická stodvacítka se vyrábela někdy od roku 1976. Je tu hodně lidí, kteří si pamatuji, jak to před 45 lety vlastnili, půjčovali si to od rodičů, dělali v tom autoškolu, ... . Velká část těch lidí, co za to teď platí docela enormní částky, si tak trochu svým způsobem kupuje ztracené mládí.
14. 7. 2021 07:22
Ale jo....
.... to auto má nějaký příběh, pro majitele velkou emoční hodnotu, navíc samo o sobě není úplně špatné, takže tady se nějaká ta investice a tím pádem celkově vyšší náklady na pořízení dají ospravedlnit.... Na rozdíl od 90% neuvěřitelně předražených starých Škodovek, ze kterých se tady dělají "sběratelské vozy" :D :D :D
13. 7. 2021 21:16
Aj videjko...
...z filmu treba. :) http://www.youtube.com/watch?…
Táto úprava sa mi celkom páčila, teda v kontexte neskorších tuzingov á la Rapidečka.
V každom prípade Studeniča nemám rád. Celá tá kapitola okolo HZDS a hlavne Záchranného systému Slovakia. Na Facebooku majú spomienkovú skupinu, niektoré autá ešte existujú, ale chudáci tí ľudia čo do toho šli. Je to taká kontroverzná postava, ale mali sme viac takých pretekárov, ktorí pričuchli k politike a nedopadlo to dobre, napr. Malchárek.

Ešte k tej fotke z "nejakého autobazáru". Auto spolu s kopou ďalších zaujímavých bolo dlho práve na dvore Záchranného systému na výpadovke v bratislavskom Lamači, ale hentá foto je už myslím zo Slovakiaringu. Tie autá tam chátrali za tribúnou. Podarilo za z nich zachrániť napríklad aj dodávku z BAZky - MNA900, mali ste tu článok, pán Kalina ho predával.
https://www.auto.cz/…-skodovek-129203

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud