Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Svět Škodovek otevírá. Koukněte na speciály, které nemají ani v továrním muzeu značky

David Bureš
Diskuze (2)

Nové muzeum vozů Škoda nedaleko Benešova láká i na exponáty, které neuvidíte ani v továrním muzeu automobilky v Mladé Boleslavi.

Milovníci historických automobilů mají nový výletní cíl. Mezi Čerčany a Poříčím nad Sázavou, tedy jen nějakých 40 kilometrů z centra Prahy, otevřelo nové muzeum Svět Škodovek, které, jak z názvu vyplývá, je věnováno historickým vozům mladoboleslavského výrobce. Unikátní expozice přitom prezentuje množství zajímavých automobilů.

Stálá expozice se rozkládá na ploše velké 1400 m2 a je rozdělena do pěti tematických sekcí. Jedna prezentuje závodní a okruhové speciály, druhá prototypy. Třetí je věnovaná užitkovým automobilům, čtvrtá výrobním programu značky Škoda a poslední je historickou učebnou autoškoly.

Majitelé Pavel a Tomáš za nějakých 15 let dali dohromady zajímavou sbírku 100 automobilů, z nichž asi šedesátka bude v muzeu vystavena. Mezi nimi jsou přitom i opravdové lahůdky, Škodu 110R věnovanou L.I. Brežněvovi či originální tréninková Octavia Armina Schwarze a Romana Kresty s ochranným rámem, závodním podvozkem a řadou originálního příslušenství.

Mezi nejcennější exponáty pak patří i závodní speciál 130 LR/H, jenž původně vznikl coby prototyp pro rallye skupinu S. Za zmínku ale jistě stojí rovněž prezidentský Superb 3.6 VR6 nebo vládní Octavia Long s prodlouženou karoserií, stejně jako prototypy Škoda 990 NOV Favorit (předobraz 1000 MB) nebo Škoda 720, ještě s tuzemským designem, před navázáním spolupráce s Italdesignem.

Milovníci nejen historických Škodovek si tak v muzeu přijdou na své a v mnoha případech uvidí i speciály, které nemá ani tovární muzeum automobilky v domovské Mladé Boleslavi.

Nové soukromé muzeum vozů Škoda vzniklo v areálu mezi Čerčany a Poříčím nad Sázavou, v prostorech, kde kdysi sídlil podnik Jawa Mrač a předtím firma Jindřicha Krauchera, vášnivého automobilového závodníka a šikovného konstruktéra. Otevřeno je od 10:00 do 17:00, a to v případě července a srpna od úterý do neděle. V září a říjnu je ve stejnou dobu otevřeno výhradně o víkendech a během svátků, stejně jako od dubna do května. Mimo tyto dny je otevřeno jen po telefonické domluvě.

Vstupné činí 150 korun pro dospělého, děti a senioři zaplatí stovku. Děti do výšky 120 centimetrů pak mají vstup zdarma. Naopak rodinné vstupné pro dva dospělé a až pět dětí vyjde na 400 Kč.

Adresou mimochodem muzeum spadá do obce Mrač, majitelé ale upozorňují, že se muzeum nenachází přímo v této obci, ale u silnice č. 109 mezi Poříčím nad Sázavou a Čerčany. Do navigace každopádně zadejte Mrač 73, Waze či Mapy.cz si však už poradí i s heslem Svět Škodovek.

David Bureš
Diskuze (2)

Doporučujeme

Avatar - beibej
13. 7. 2021 22:07
Re: Příjemně strávená hodina
Byl jsem dneska. Absolutně paráda! Pro Škodovkáře povinost! :yes: Dost závodniček a najdou se i užitkáče a rarity. Lidi naprosto skvělí. Parkování před vchodem. Doporučuji všem.
Avatar - mariov8
13. 7. 2021 09:18
Příjemně strávená hodina
Je to v průmyslovém areálu u řeky za Čerčanama. U silnice je cedule, nedá se zabloudit. Přítomen je i dětský koutek a dá se tam koupit i nějaké občerstvení. Vzhledem k docela pěknému počtu některých unikátů, ať už prototypů, vývojových verzí hnacích agregátů nebo závodních speciálů, to stálo za to. Muzeum není nijak pompézní nebo rozsáhlé, ale ta hala obsahuje pár kousků, které za to stojí a aby to nevyznívalo špatně, zas tak málo tam toho také není. Za mne spokojenost a doporučuji každému, kdo si chce nějaké ty prototypy prohlédnout nejen na monitoru nebo v knize. Orientováno je to spíše na Youngtimery než Oldtimery, takže současní taťkové si přijdou na své i si zavzpomínají. Příjemně strávená hodina.