Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota GT86 Cabrio jako chytrá horákyně, ani potvrzená, ani zamítnutá

Michal Fokt Michal Fokt 7. 10. 2013 • 15:30
16
2
Zobrazit náhledy (16)
Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86
Otevřená verze zábavného zadokolkového kupé Toyota GT86 se nachází v zajímavé situaci. Vyrábět se nebude, ale ani nebyla smetena ze stolu.

Není pochyb o tom, že Toyota GT86 byla tím nejlepším počinem na poli sportovních aut za poslední (minimálně) dekádu. Po nekonečně dlouhé době zase zadokolka za (opravdu relativně) slušné peníze, se (relativně) slušným výkonem a postavená čistě pro radost z jízdy. Ba co víc - nevypadá jako ocucaný bonbón, takže konečně alternativa k osamělé Mazdě MX-5, která se přece jen netrefí do vkusu každému.

Jenže to mělo háček, GT86 je plechovka (auto s pevnou střechou). A to je trošku problém, protože spousta lidí si zvykla zážitky za volantem vychutnávat s nebem nad hlavou a větrem ve vlasech. Ovšem Toyota vypadá, jako že přesně ví, o čem tenhle segment trhu je. Nedlouho po představení finální podoby kupé se objevila studie FT-86 Open, což není nic jiného, než toužebně očekávaný kabriolet na bázi kupé. Na mou duši jsem slyšel několik vcelku jednoznačných prohlášení tohle si koupím.

Všechno šlo jako po drátkách, FT-86 Open se líbilo a logicky se vyskytly (dokonce i zevnitř automobilky) informace, že dá Toyota projektu palec nahoru. Jenže pak přišla studená sprcha: segment kabrioletů je prý příliš okrajový a náklady na vývoj a výrobu příliš vysoké a oproti všem předpokladům se nakonec GT86 Cabrio vyrábět nebude.

Nyní je tu informace takříkajíc do třetice všeho dobrého, i když toto pořekadlo neplatí úplně stoprocentně. Britský časopis What Car? zjistil, že vývoj ještě v létě normálně probíhal, což je určitě dobrá zpráva. Jenže současně dodává, že projekt nebyl schválen do výroby a ani v blízké době nebude. Co to tedy znamená? Toyota prostě dala kabriolet k ledu, zakonzervovala jej v současném stádiu rozpracovanosti a tím, že o jeho osudu bude rozhodnuto později i v souvislosti s prodejními výsledky GT86 a celkové situaci na trhu sportovních aut.

Jinak řečeno, pokud se neobjeví za dva roky spolu s faceliftem kupé, už ji nečekejte. Co myslíte, je to škoda nebo se bez tohoto kabrioletu klidně obejdete?

Doporučujeme

Témata
Avatar - N6600
7. 10. 2013 18:37
Moj pohlad
Co som o GT86 Cabrio cital, tak sa vedenie Toyoty rozhodlo sustredit na ine modely v ramci svojho portfolia, nez na Cabrio verziu. Do roku 2015 ma prist 15 novych/inovovanych hybridov.
GT86 Cabrio je aj podla mna uzkoprofilovy tovar. Ti, co GT86 uz maju si Cabrio nekupia. A ti ostatni, co chcu kabriolet, pochybujem, ze budu nad GT86 Cabrio vobec uvazovat. Takze Toyota ma svojim sposobom pravdu. Nehovoriac o tom, ze uz sa pracuje na novej generacie GT86...
Podobny pripad je aj Lexus LFA. Tiez ma cabrio verziu, ale len jediny exemplar, ktory sluzi ako "designove" cvicenie a na reklamu.
Avatar - VWrofl
7. 10. 2013 15:42
Každopádně
bravurní :yes: