Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota Yaris prošla jako první model novým testem Euro NCAP. Vedla si skvěle

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 18. 9. 2020 • 07:07
11
4
Zobrazit náhledy (11)
Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris Toyota Yaris

Organizace Euro NCAP se pro letošní rok rozhodla přepracovat čelní nárazové zkoušky. Jako první se s nimi musela vypořádat Toyota Yaris.

Hvězdičkové a procentuální hodnocení bezpečnosti od společnosti Euro NCAP je pro automobilky nesmírně důležité. Všechny ty otravné asistenty, které před každou jízdou musíme v nových autech vypínat, jsou tu z velké části právě kvůli bodíkům navíc, které za ně známá organizace uděluje.

Velké letošní změny v testování se však netýkají asistenčních systémů, ale samotných nárazových zkoušek. Novinkou je totiž implementace čelního nárazu pohybující se překážky s pohybujícím se vozidlem na 50 % jeho šířky. Test vyhodnocuje nejen ochranu cestujících ve vozidle, ale rovněž hodnotí, jak přední konstrukce vozu přispívá k úrazům v dalším zúčastněném vozidle. Důvodem je rostoucí popularita zvýšených SUV, u kterých mohou být následky takové čelní srážky s malým vozem fatální.

Toyota Yaris Toyota Yaris

A právě Toyota Yaris se stala prvním modelem, který se s takzvanou “mobilní bariérou” střetnul. A nutno říct, že japonský prcek si vedl velmi dobře. Za ochranu dospělých cestujících při novém čelním nárazu si vysloužil 12 z 16 bodů, přičemž oranžovou “mezní” barvou (to je v řeči Euro NCAP takový zdvižený ukazováček) byl zvýrazněn jen trup řidiče a stehna cestujících vpředu.

Celkově přinesla ochrana dospělých Toyotě Yaris 86 %, ochrana dětí 81 %, ochrana chodců 78 % a asistenční systémy 85 %. To vcelku s přehledem stačilo zbrusu novému Yarisu na pětihvězdičkové hodnocení.

„Gratulujeme Toyotě k nejlepšímu možnému hodnocení pro Yaris. Pro všechny zúčastněné to byl těžký rok a jsem vděčný laboratořím a zaměstnancům Euro NCAP, kteří tvrdě pracovali na zajištění bezpečnosti i v těchto těžkých časech,“ uvedl v oficiálním prohlášení generální tajemník Michiel van Ratingen.

Toyota Yaris 2020 Euro NCAP - rekapitulace výsledků
Kategorie Ochrana dospělých Ochrana dětí Ochrana chodců Asistenční systémy Vážený průměr
Výsledky 33 bodů 86% 40 bodů 81% 42,3 bodů 78% 13,7 bodů 85% 83%
Počet hvězd * * * * *

Související články

Témata
Avatar - Mikesus
22. 9. 2020 06:13
Re: Oranžová barva
Taky mne to zarazilo. No a pak si člověk precte podrobnou zpravu a tam píšou, že tam žádné riziko namereno nebylo, ale z duvodu tvrdých casti palubní desky to riziko tam usoudili a tedy penalizaci dodatecne.
21. 9. 2020 09:29
Oranžová barva
,,přičemž oranžovou “mezní” barvou (to je v řeči Euro NCAP takový zdvižený ukazováček) byl zvýrazněn jen trup řidiče a stehna cestujících vpředu." A co ty hnědé nohy řidiče?? To nevypadá vůbec dobře... :-|
Avatar - Mikesus
19. 9. 2020 09:27
pohybující se bariéra
Tenhle nový test bude asi dost náročný na udržení si 5*. Hlavně malá auta předpokládám, že na tom budou nejhůře pro svojí posádku, ta velká zas budou penalizována za přílišnou tuhost.
Jsem zvědav, jak si s tím poradí další automobilky, případně jestli uvidíme, že tento reálnější test ukáže rozdílnou teoretickou bezpečnost a skutečnou.
Články odjinud