Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Trh nových aut se podle prodejců letos propadne o 30 %

ČTK ČTK 16. 4. 2020 • 19:13
7
39
Zobrazit náhledy (7)
Ilustrační foto Ilustrační foto

Důvodem je nízká poptávka kvůli koronavirové epidemii i měsíční zavření autosalonů, které nedokázal nahradit on-line prodej.

Vláda v úterý rozhodla, že prodejci aut budou moci od pondělí prodej v autosalonech za přísných hygienických opatření obnovit. Otevřou se rovněž autobazary.

Podle Radka Donnera, generálního ředitele skupiny Auto Palace, která prodává osm značek, je nyní největší překážkou omezení poptávky na trhu. "Otevření autosalonů určitě usnadní předávání vozů zákazníkům. Nicméně očekáváme, že se letos trh dramaticky propadne, a proto děláme opatření, abychom tento propad v rámci naší skupiny dokázali utlumit," řekl. Mezi opatřeními zmínil například orientaci na firemní flotily nebo větší součinnost regionálních poboček společnosti.

Síť nezávislých prodejců značek VW, Audi a Seat pod dovozcem Porsche ČR podle generálního ředitele Jana Hurta začne otevírat showroomy hned po 20. dubnu. "Jakákoliv prognóza závisí na celkové ekonomické situaci a ochotě zákazníků investovat do nových vozidel. Pevně doufáme, že se situace začne normalizovat od května," dodal.

V době uzavření autosalonů prodejci sázeli na prodej firmám nebo on-line prodej. Například Toyota kvůli tomu spustila virtuální showroom, což jí umožnilo zůstat s klienty v kontaktu i na dálku. "Pokud se podíváme na počty uzavřených smluv v polovině měsíce od začátku roku, tak aktuálně jsme na čtvrtině až polovině prodejů oproti prvnímu kvartálu," podotkl generální ředitel zastoupení Toyoty a Lexusu v ČR Mertin Peleška. "Věříme ale, že se situace v následujících měsících začne pomalu zlepšovat. Chystáme řadu novinek, nedávno jsme uvedli kompaktní dodávku Proace City, nyní chystáme uvedení nové generace oblíbeného modelu Yaris a zároveň máme silnou nabídku v podobě výprodeje stávající generace nazvané Yaris Classic," dodal.

Značka Kia se na na znovuotevření showroomů začala částečně připravovat už v uplynulých týdnech a nyní spolu s dealery pracuje na tom, aby měla dostatek skladových i předváděcích vozů. Důležité je také rychlé dodání objednaných vozů těm zákazníkům, u nichž to nebylo kvůli stávajícím omezením možné. "V březnu jsme meziročně zaznamenali pokles prodejů o čtvrtinu. Jelikož celý trh s novými vozy klesl o více než třetinu, jedná se o poměrně dobrý výsledek. Očekáváme, že dubnové prodeje budou ještě o něco nižší a od května se začneme pomalu vracet do normálu. Pokud se bude epidemiologická situace a s ní spojené uvolňování současných restrikcí vyvíjet pozitivně, mohlo by k výraznějšímu oživení poptávky dojít ve 4. čtvrtletí letošního roku," doplnila mluvčí Kateřina Jouglíčková.

Na opětovné zahájení prodejů se připravují i autobazary. "Příští týden ukáže, zda lidé uskuteční své odložené nákupy aut, která jsou v současné době nejbezpečnějším způsobem dopravy. Budeme věřit, že ekonomické dopady na domácnosti nebudou zásadní, a že ztráty, které jsme utrpěli za poslední měsíc, a které nás ještě necelý týden čekají, v maximální možné míře doženeme," uvedla ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Klíčovým pravidlem podle Pavla Foltýna z Auto ESA zůstává především omezený počet klientů na prodejních plochách i v klientském centru a důsledná dezinfekce všech aut po každém uživateli.

Související články

Témata
23. 4. 2020 09:55
Re: auta se budou prodavat a budou levnejsi nez driv
Zatím je vývoj opačný.Plánoval jsem letos koupit QASHQAI za 500k,už stojí 580.Mohou si ho nacpat do zadele is tou 10let zárukou,beru Tucson
18. 4. 2020 09:05
Re: ceny
Ne nebudou ta auta proste vyrabet. Poklesne prodej realne treba o tech 30-40 %
Myslim ze EU bude muset ten svuj plan s 95 g na km stejne odvolat aby se rozhybaly prodeje normalnich aut. Jinak automotive byznys udusi.
18. 4. 2020 09:02
Re: To je možné
Velka cast lidi zije z ruky do huby a na dluh. V soucasny situaci se budou bat brat si uvery a auta na leasing. A financne vycerpany firmy ktery mely a maji propady trzeb v radech desitek procent a pritom musely platit mzdy urcite nepujdou honem kupovat novy auta do firem. Takze automobilky zacnou vyrabet ale klesne urcite poptavka po autech obzvlast za stavajici ceny o EV ani nemluvim. To je pro letosek odepsany. To se nebude prodavat vubec.
18. 4. 2020 08:57
Re: To je možné
Kez by si mel pravdu. Bojim se ovsem ze to tak ruzovy nebude. Osobne to vidim na pozvolny ozivovani trhu v radu mnoha mesicu.
Avatar - Barrichello
17. 4. 2020 13:26
Re: auta se budou prodavat a budou levnejsi nez driv
bohužel nedostanou, EU tlačí dál Green deal i přes krizi a bilionové investice do zdravotnictví a ekonomik postižených zemí. Jediná naděje je ekonomický krach a rozpad EU

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud