Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Umělá inteligence prý může zabránit vzniku kolon s měsíčním předstihem, věří Britové

Ondřej Mára Ondřej Mára 28. 8. 2019 • 21:05
1

Systémy využívající technologii umělé inteligence již našly uplatnění v mnoha oborech, a brzy by mohly pomoci i s řešením dopravních komplikací.

Nový přístup v řešení dopravních komplikací, který bychom v našich končinách potřebovali jako sůl, přichází z Velké Británie. Tamní ministerstvo dopravy totiž připravuje úpravu tzv. „Traffic Regulation Orders,“ právního nástroje umožňujícího lokálním úřadům dočasně uzavřít či omezit provoz na některých silnicích, díky které by měla být data o plánovaných uzavírkách lépe přístupná.

Ministerstvo dopravy věří, že nově zpřístupněná data by mohla technologickým společnostem umožnit vývoj nového software, případně vylepšení současného software, s využitím umělé inteligence. Ta by pak na základě získaných dat mohla najít alternativní cesty a varovat tak řidiče s dostatečným předstihem a hlavně jistotou, že neskončí na dalším opravovaném či jinak omezeném úseku.

Aby bylo něco takového možné, bude muset ministerstvo dopravy navázat užší spolupráci s lokálními úřady a technologickými společnostmi, které se zabývají vývojem v oblasti propojení automobilů a autonomního řízení. Až na základě těchto jednání pak bude rozhodnuto, jaké změny v uvolňování dat veřejnosti bude potřeba přijmout.

Britské ministerstvo dopravy se však obecně řadí k těm pokrokovějším. Připravované zpřístupnění dat je totiž součástí dlouhodobého plánu „Future of Mobility Grand Challenge,“ v rámci kterého například nabízí možnost zažádání o dotace firmám, které přijdou s novými technologiemi, jež přispějí k vylepšení budoucí dopravní infrastruktury ve Velké Británii, jak uvádí web Autoexpress.

George Freeman, ministr „Future of Transport“ (Budoucí Přepravy), podle citaci zveřejněné webem AutoExpress uvedl: „Jako uživatel silnic neznám nic více frustrujícího, než narazit na práce na silnici a uvíznout v zácpě. Dnešní oznámení pomůže zpřístupnit data a omezit zácpy, znečištění i frustraci lidí na silnicích.“

Nám pak nezbývá než doufat, že se zprávami z Velké Británie nechají inspirovat i čeští politici. Situace na českých silnicích, kdy objízdné trasy mnohdy vedou po úsecích s omezeným průjezdem, totiž nejsou ničím výjimečným. A to už vůbec nemluvíme o poměrně častých mnohakilometrových zácpách na opravovaných úsecích našich dálnic.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud