Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Itálii začíná proces kvůli pádu mostu, při němž v roce 2018 zemřelo 43 lidí

ČTK ČTK 7. 7. 2022 • 19:25
17
1
Zobrazit náhledy (17)
Satelitní snímek tragédie Takové kusy betonu mohly Čecha zavalit Takhle dopadl most v Janově, jehož část spadl minulý týden v úterý. Takhle dopadl most v Janově, jehož část spadl minulý týden v úterý. Pád Morandiho mostu je podle odborníků jen začátek, v ohrožení jsou miliony staveb. Místo tragédie v italském Janově Zřícený most v italském Janově Zřícený most v italském Janově Zřícený most v italském Janově Zřícený most v italském Janově Zřícený most v italském Janově Pád dálničního mostu v Janově

V italském Janově dnes začíná proces s 59 obžalovanými v souvislosti se zřícením části Morandiho mostu, které si v srpnu 2018 vyžádalo životy 43 lidí. Vyslechnuty budou skoro dvě stovky svědků a proces podle místních médií potrvá více než rok.

Mezi obžalovanými jsou bývalí manažeři společnosti Autostrade per l´Italia (Aspi), která měla most v době jeho zřícení ve správě, a firmy Spea, která prováděla údržbu a kontrolu konstrukce, ale také bývalí úředníci ministerstva dopravy. Obžalovaní jsou mimo jiné z mnohanásobného zabití, zanedbání úředních povinností, ohrožení bezpečnosti dopravy či padělání dokumentů.

Podle žalobců velká část obžalovaných o zanedbané údržbě věděla a mohla předpokládat, že se most může zřítit. Firmy Aspi a Spea se dalšímu stíhání vyhnuly dohodou v mimosoudním vyrovnání, podle které zaplatí 30 milionů eur (zhruba 750 milionů korun).

Most v Janově, postavený v 60. letech minulého století a pojmenovaný po svém autorovi Riccardu Morandim, stál na frekventované dálniční trase a spojoval italské vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou. Jeho část se zřítila 14. srpna 2018. Mezi třemi desítkami aut, které spadly se zřícenou částí mostu, byl i kamion s českým řidičem, který nehodu přežil. Zbytky mostu byly posléze strženy a na jeho místě byl v srpnu 2020 otevřen nový most.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata
7. 7. 2022 17:23
"...jehož část spadl minulý týden v úterý."
Co k tomu dodat....