Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vedení TPCA podepsalo s odbory novou kolektivní smlouvu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 14. 4. 2010 • 09:20
19
5
Zobrazit náhledy (19)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Vedení kolínské automobilky Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes podepsalo s odbory novou kolektivní smlouvu. Podle ní se letos zvýší tarifní mzdy o 2,5 procenta.

Firma navíc vyplatí zaměstnancům v květnu mimořádnou odměnu 4500 korun. Zvýší se i příplatek za mimořádnou směnu na 600 korun. Zaměstnanci si tak za celý rok přilepší v průměru o 12.000 korun. ČTK to sdělil mluvčí automobilky Radek Kňava.

Smlouva obsahuje také závazek TPCA, že do 31. března 2011 nepropustí žádného kmenového zaměstnance pro nadbytečnost v případě snížení výroby.

"Dohodnutý mzdový růst je nad očekávaným vývojem inflace. Příslib zachování pracovních míst je jasným důkazem, že hlavní principy kolektivního vyjednávání se zástupci zaměstnanců byly naplněny," komentoval výsledky smlouvy prezident TPCA Satoši Tačihara.

Předsedkyně odborů Ludmila Kodlová už dříve ČTK řekla, že průběh vyjednávání byl hektický a poprvé v historii TPCA a odborů do něj vstoupila i exekutiva. Konečná dohoda je kompromisem, na nějž odbory přistoupily také v důsledku zpráv o poklesu odbytu aut TPCA. V současnosti je odborově organizovaná asi čtvrtina z 3600 zaměstnanců firmy.

TPCA loni vyrobila 332.489 vozů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, což představovalo meziroční nárůst výroby o 2,5 procenta. Tržby se zvýšily o 5,8 procenta na 51,8 miliardy korun. Zisk společnosti před zdaněním činil 1,4 miliardy korun.

TPCA je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën. V roce 2005 zahájila výrobu v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry. Průměrná mzda loni dosáhla 30.800 korun, u dělnických pozic 26.800 korun.

Kolektivní vyjednávání minulý týden ukončila i druhá středočeská automobilka Škoda Auto. Mzdy tam vzrostou o 2,7 procenta a za duben dostanou zaměstnanci jednorázovou platbu 10.000 korun.

Doporučujeme

Témata
Avatar - Emel
16. 4. 2010 22:24
Re: NÁVRH
Jako informace s možným vlivem na lokální autoprůmysl je ta zpráva relevantní, je dobře že tu je.
Avatar - Emel
16. 4. 2010 22:23
Re: auto.cz spi?
Slušně zadriftoval.. já v tom nevidím zásadní problém.
Avatar - eLzyx
14. 4. 2010 20:45
Re: NÁVRH
taky si myslím, že tyhle informace tu nejsou potřeba. Nicméně na nějakém webu o financích by mi takovej článek nevadil. Přeci jen ... srovnání pracovně motivačních aktivit se hodí :-) Já dostal přidáno naposledy před 2 lety a to firma na krizi ještě vydělala ;-\ Asi je na čase udělat zaměstnavateli pápá >:-[]
14. 4. 2010 17:29
auto.cz spi?
dnesni hlavni tema automobiloveho sveta je tento test Lexusu a nasledne pozastaveni prodeje: [odkaz]
14. 4. 2010 17:15
NÁVRH
Při pročítání zpráv ČTK o kolektivním pachtování na téma navyšování mezd, o tom rudodivém stepu, o tom komunálním tangu jehož bezstínové figury vytáčí aktéři na parketu odborové moci, napadá mi, že snad ani možná tyhle informace zde nemáme zapotřebí, že prostě nejsou hodny AUTO.CZ.

Netoužím po tom, vědět, kdo je nejlepší kombajnér v horní-dolní, netoužím po tom, znát osobně nejlepšího tiráka revíru, a je mi srdečně jedno, kolik má za přesčasy noční vrátný v Kolíně.

Navrhuji proto ponechat napříště předmětné informace uvnitř automobilky. Nebo snad má opět přijít doba, kdy si (dnes v dokonalém) motoristickém speciálu budeme číst o rudých šátcích traktoristek na Kubáni?