Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Jednoduchý návod, jak zaparkovat

David Bureš David Bureš 21. 3. 2014 • 14:10
27
Internet je plný videí útrap řidičů se zaparkováním. Přiložené video se takovým šoférům nevysmívá, ale chce jim ukázat, jak správně na to.

Mnozí řidiči mají s paralelním parkováním problémy, a to přestože se takto zaparkovat učili již v autoškole. Pro takové řidiče je určeno přiložené video, které jednoduše vysvětluje, jak podélně zaparkovat do řady aut.

Video rozděluje podélné parkování do sedmi bodů, osmý bod – potlesk – nepočítejme. Prvním krokem je nalezení dostatečně velkého místa, které má být o zhruba 1,5 metru delší než karoserie auta. Zkušenější řidiči se samozřejmě vejdou i do menších míst, ti ale toto instruktážní video jistě nepotřebují.

Poté je nutné zastavit vedle zaparkovaného auta vpředu, s mezerou asi 60 až 90 centimetrů mezi zaparkovaným a parkujícím autem. Nyní začíná kritická fáze couvání, kde je nutné nacouvat tak, aby konec stojícího auta byl na úrovni opěradla zadních sedadel parkujícího automobilu.

V této fázi řidič zatočí volantem úplně doprava a začne opět couvat. Jakmile vůz svírá s chodníkem úhel 45 stupňů, je nutné zatočit volantem úplně doleva a pokračovat v couvání. V tuto chvíli je samozřejmě třeba si dávat pozor na to, zda je mezi parkujícím autem a autem vzadu místo. Jakmile automobil stojí rovnoběžně s chodníkem, už jen stačí jej srovnat, aby mezi vozem vpředu a vzadu byla přibližně stejná mezera.

Sami konstruktéři automobilek vědí, že parkování je pro mnohé řidiče problém, a tak se snaží jim tento úkon usnadnit. Nejrozšířenějšími pomocníky jsou dnes parkovací čidla a parkovací kamery. V nabídce jsou i asistenty, které vůz sami zaparkují, přičemž řidič pouze ovládá pedály. Do budoucna se nicméně počítá se systémy, díky kterým automobil sám dojede na parkoviště, aniž by šofér seděl za volantem.

Doporučujeme

Témata
25. 1. 2020 10:55
parkování
Taky mám s parkováním dost velké problémy. Řidičák mám sice už půl roku, ale moje parkování vypadá pořád nějak takto: https://kralmotoru.cz/…siho-parkovani-2 Nevím co s tím, na parkování jsem vážně antitalent, takže to vypadá, že jedinou mojí spásou bude parkovací asistent co to udělá za mě :D
5. 4. 2014 15:33
Smart
Pokud máte Smarta, dá se parkovat i příčně :-) v Římě běžné... >:D
Avatar - twistedTSD
23. 3. 2014 16:49
Re: Hezké
V jistých evropských městech se tak parkuje úplně běžně (pohled na důkladně zmasakrované SPZ je k nezaplacení). Naše mentalita však na to holt připravena není. :-)
Avatar - poterienko
23. 3. 2014 10:40
Re: Hezké
Klidně na tykačku . Dobře. :yes:
Avatar - Ada je zase tady
23. 3. 2014 09:51
Re: Hezké
Na tebe (Vás) jsem nereagoval. ;-)