Dakar 2021
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen AG vs. Porsche: Koupí nakonec větší menšího?

Ondřej Láník Ondřej Láník 25. 4. 2009 • 21:43
97
Vysoká hra kapitánů německého automobilového průmyslu se dostává do dalšího kola.

Zatímco původní plán firmy Porsche počítal se zvýšením podílu v mnohem větší skupině Volkswagen, tento týden se objevily v tisku informace o jiné cestě jak obě firmy majetkově provázat.

Šéf koncernu Volkswagen, Martin Winterkorn, tento čtvrtek na valné hromadě společnosti v Hamburku vyzdvihl prospěšnost spolupráce Volkswagenu se stuttgartským výrobcem sportovních vozů Porsche. Ten už ve Volkswagenu vlastní 51 procent akcií. List Financial Times přišel jako první se zprávou, že VW chce koupit firmu vyrábějící vozy Porsche, a že ve spojenectví obou automobilek usiluje o hlavní slovo. Porsche takové úvahy odmítlo jako absurdní nesmysl.

Kolem operací mezi Porsche AG a Volkswagen AG je řada nejasností. Navenek se od loňska dostávají spíše kusé zprávy, které zatím nedovolují vytvořit si dostatečně čistý obraz o celé situaci. Za nitky v obou automobilkách tahají vlastníci většinových podílů, rodiny Porsche a Piëch, prostřednictvím holdingu Porsche SE. Ten momentálně drží 100 % akcií Porsche AG, která vyrábí vozy stejnojmenné značky a 51 % akcií Volkswagen AG, pod kterou spadají také značky Audi, Škoda, SEAT, Lamborghini, Bentley, Bugatti a další.

Německý tisk spekuluje o tom, že šéf Porsche Wiedeking ztrácí podporu rodin Piëchů a Porsche. Wiedeking se na začátku týdne nezúčastnil světové premiéry nového modelu Panamera v Číně, ovšem podle automobilky byla skutečným důvodem neúčasti nemoc.

Původní plán navýšení podílu Porsche ve Volkswagenu na 75 procent je blokován zákonem, který spolkové zemi Dolní Sasko zajišťuje minoritní podíl 20,1 %. Ale není to jen tato legislativní překážka, proti které již Porsche neúspěšně protestovalo u evropských institucí, ale také ekonomická situace ve firmě. Výrobce sportovních vozů a velký zakázkový dodavatel konstrukčních prací pro externí firmy má odhadovanou tržní hodnotu mezi 7 a 9 miliardami eur, ale čistý dluh po loňském nákupu akcií Volkswagenu narostl do výše 9 miliard eur. Volkswagen disponuje značnou hotovostí z hospodářských výsledků minulých období (cca 10,7 miliard eur), kvůli které by firmě Porsche stálo za to získat oněch 75 % akcií, ale v současné situaci jde o operaci s nejistým výsledkem.

Zřejmě proto byla nalezena jiná cesta, jak skuteční vlastníci dokáží propojit obě automobilové skupiny. Volkswagen, který je na tom finančně dobře, by menší firmu mohl odkoupením výrobce luxusních a sportovních aut oddlužit. "Společně máme schopnosti k tomu, abychom se stali silovým centrem mezinárodního automobilového průmyslu," ujistil Winterkorn s poukazem na integraci Porsche a Volkswagenu. Automobilka Porsche naproti tomu takový scénář označila za "vysoce nerealistický".

Podle Financial Times Europe by měla taková operace smysl jak z finančního, tak z průmyslového hlediska zejména pro vlastnické rodiny. Šéf dozorčí rady Volkswagenu, Ferdinand Piëch, jehož dědeček stál u zrodu firmy Porsche, má na celé fúzi i osobní zájem. Usiluje totiž zřejmě o sjednocení rodinného dědictví pod jednu střechu...

Témata
Avatar - Falco
30. 4. 2009 06:40
Porsche
28. 4. 2009 23:26
Re: Milý zlobivý Jossalito!
Najdi si, kolik médií to zveřejnilo. Nemusíš ty "proněmecký".
26. 4. 2009 15:09
Re: Milý zlobivý Jossalito!
No tak určitě u nepodloženého prvenství VW byl někdo dosti říčný na zveřejnění spekulací.Při skutečných výsledcích už žádný článek nebyl.Proč?To první je ten tvůj polobulvár,to druhé jsou skutečná fakta.
Takže to není o vyhledávání negativ za každou cenu. ;-)
Objektivní informace a pravdivé není snad zoufalost.
A jak jsem psal výše stále jsou (nebo alespoň jedna) automobilky,které mají za první kvartál zisk i bez jednorázového přijmu za prodej divize.Čili jsou zřejmě zdravější než nadmíru vychvalovaný VW.Důležité je právě vědět a orientovat se v dané branži.
Avatar - Hammunasakra
26. 4. 2009 13:40
Re: RS vsetkym diskutujucim
:yes: - milý PEPIS(i) - to byla "pěkná" práce ;-)
PS: A někteří možná opravdu "tupí" (bože PROČ?) - neb FoFo RS je momentálně asi ten NEJ- (-více "za srdce beroucí") HOT hatch - řekla bych já :yes: :-)
Pěkný den (s FoFo RS by asi byl ;-) )
26. 4. 2009 13:20
Re: RS vsetkym diskutujucim
Tobe sa paci? Tak sa podivej sem:

[odkaz]

nebo sem:

[odkaz]

nebo sem:

[odkaz]

nebo sem:

[odkaz]

[odkaz]

nebo sem:

[odkaz]

Asi ta musi hodne *, ze je RS tak dobre, ze?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku