Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen přiznal vinu za Dieselgate, zaplatí rekordní pokutu a bude pod dohledem

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 12. 1. 2017 • 02:58
38
Volkswagen v rámci dohody s americkou vládou zaplatí pokutu ve výši 110 miliard korun. Zároveň bude v následujících letech pod dozorem, aby se podobný emisní skandál neopakoval.

Americká vláda uzavřela s německým automobilovým koncernem Volkswagen dohodu ohledně urovnání jeho emisního skandálu. Automobilka v rámci dohody přiznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard Kč). Potvrdilo to americké ministerstvo spravedlnosti. Oznámilo rovněž, že v souvislosti se skandálem obvinilo šest vysoce postavených zaměstnanců Volkswagenu. Nevyloučilo, že obviněním budou čelit i další lidé.

Podle agentury AP jde o největší pokutu, jakou kdy americká vláda některé automobilce vyměřila. "Dnešní kroky odrážejí neochvějné odhodlání chránit spotřebitele, stejně jako životní prostředí a finanční systém," uvedla americká ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

Automobilka, jejíž součástí je rovněž česká Škoda Auto, se v rámci dohody o urovnání přiznala ke spiknutí s cílem podvést Spojené státy, k bránění spravedlnosti a k poskytování falešných informací. V dohodě se podle agentury Reuters píše, že Volkswagen mohl za své kriminální počínání dostat pokutu až 34,1 miliardy dolarů.

Automobilka již předloni na podzim přiznala, že téměř 600.000 naftových vozů v USA vybavila systémem umožňujícím falšovat testy emisí. Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller nedávno uvedl, že automobilka svých kroků "hluboce lituje". "Již nejsme ta samá firma jako před 16 měsíci," prohlašuje dnes dozorčí rady VW Hans Dieter Pötsch.

Jedním z obviněných zaměstnanců je manažer Oliver Schmidt, který byl již v sobotu zadržen na Floridě a který v minulosti řídil americké oddělení firmy pro dodržování regulačních předpisů. Mezi obviněné patří například i bývalý šéf vývoje značky VW Hainz-Jakob Neusser či bývalý šéf vývoje motorů Jens Hadler.

Dohoda o urovnání předpokládá, že Volkswagen bude v USA po tři roky pod zvláštním dozorem a že provede výrazné reformy. Automobilka mimo jiné slíbila, že propustí šest zaměstnanců, osm pracovníků přeřadí a se třemi zavede disciplinární řízení, napsala agentura Reuters.

Volkswagen se již dříve dohodl, že ve Spojených státech v důsledku emisního skandálu vynaloží až 17,5 miliardy dolarů (447 miliard Kč) na urovnání obvinění ze strany regulátorů, zákazníků a prodejců. Automobilka si zatím na řešení skandálu dala stranou 18,2 miliardy eur (492 miliard Kč), vzhledem k dnešní pokutě však tato částka zřejmě nebude dostatečná.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že tento software po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Dřívější dohody v USA mimo jiné předpokládají, že tamní majitelé problémových vozů obdrží od Volkswagenu odškodné až 10.000 dolarů (zhruba 256.000 Kč). Automobilka ale odmítá výzvy, aby podobným způsobem odškodnila rovněž zákazníky v Evropě, kde se skandál týká zhruba 8,5 milionu automobilů.

Témata
Avatar - JiRkA997CZ
13. 1. 2017 01:54
Re: Ne že bych se VW zastával, ale
O tom jak sebejiste reklamovali svou technologii vím, ano, na jednu stranu jim to patří, ale jen sledujte jak to bude s FCA. Pochybuju že zrovna ten by platil nějaký zrovna velký pokuty. A s emisema se podvádělo pořád, třeba i za komouše Škodovka vyvážela stodvacítky do Kanady a lhala o emisích, tak si je holt vzali zpět, zaplatili pokutu a konec. Jak v tom máchají VW je ale docela síla.
Avatar - Beefcake
12. 1. 2017 23:40
Re: Kouří každý den
Zabudol si na golfy (najlepsie cierne TDI s nejakym bodykitom) a stare audiny.
12. 1. 2017 21:10
Re: Trochu se divím, při atmosféře tady, že tady ještě nevis
A proč budeš zklamaný? Tyhle podvody se dělají už řadu let, všichni to vědí, přesto to výrobci dál zkouší. A v USA už za ně dostala flastr řada výrobců a nejen za diesely (Ford měl cheating SW u benzínových motorů), takže FCA je jenom další v řadě na koho ukázali prstem a bude cálovat nějakou tu pokutičku a určitě není poslední.

[odkaz]
[odkaz]

Avatar - Beefcake
12. 1. 2017 21:03
Re: odškodnenie
Nezabudni, ze budu musiet splacat RENTU. Opakujem - RENTU.
Avatar - Beefcake
12. 1. 2017 21:02
Re: Ne že bych se VW zastával, ale
Tak bod jedna si mozes skrtnut.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku