Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

VW Golf GTI: Řidič versus ESP (Roadlook TV)

Libor Zezulka Libor Zezulka 16. 1. 2010 • 10:57
107
Co myslíte, na jakou otázku dostanete v populaci mladých řidičů spíše odpověď? Kdo to byl Winston Churchill nebo co se skrývá za zkratkou GTI? Já tedy sázím na trojici písmen.

Tak dobře, abychom nemluvili jenom v hádankách, ale trochu se i vzdělávali, Winston Churchill byl britský politik, spisovatel a třeba i novinář, který sehrál významnou roli v obou světových válkách (a více už třeba na Wikipedii). I zkratka GTI, kterou narozdíl od nebohého Winstona dešifruje snad každý náctiletý řidič, může mít něco společného s válkami, ale leda tak Mimoňskými.

Mladý řidič vám asi neřekne, že GTI = Grand Tourisme, ale určitě vám barvitě vylíčí, jaký masakr vás čeká v Golfu GTI neboli legendárním rychlém hatchbacku od VW. A co teprve, pokud tenhle ostrý hatchback klidně ve své třetí nebo čtvrté generaci patřičně „votuníte.“ Zkrátka nejeden kluk o tomhle autě sní a když vydělá první peníze a dostane fakt dobrou nabídku, neváhá ani minutu.

Koupí auta potom odstartuje proces učení se ostré jízdě, velmi často stylem pokus – omyl, každopádně jakmile se naskytne první příležitost otestovat GTI na okruhu, mladý a ostatně i zralý majitel opět neváhá. A upřímně se ani není co divit. Co se týče jízdy na okruhu, je tohle auto ideální startovací pozice. Ani ne silné, ani ne příliš slabé, s výborným podvozkem, dobrým držením stopy, v poslední i předposlední generaci hodně přesnou a rychlou (v případě DSG) převodovkou a slušným řízením.

I proto jsme se rozhodli vyrazit s Volkswagenem Golf GTI šesté generace na okruh do Brna v naději, že budeme-li se na patřičné lidi hezky usmívat, dostaneme se na dráhu. Samozřejmě případné ostré jízdě předchází v Česku klíčová pasáž věnovaná zavazadlovému prostoru.

Jo a kdyby se vám náhodou zdálo, že s GTI nedriftujeme nebo driftujeme málo, je to za prvé předokolka, za druhé v něm není možné deaktivovat ESP a za třetí jsem se rozhodl jezdit tak čistou stopu, jak to jenom umím. Nic jiného mi totiž nedávalo smysl. A úplně poslední poznámka – Golf GTI není Lamborghini Gallardo. Fakt.

Související články

Témata
Avatar - white label
11. 11. 2010 11:55
Re: video
Spíš tragikomedie..., bohužel on evidentně netuší, že netuší která bije, tak se u toho klidně ještě nechá nafilmovat a dokonce to i prezentuje... 8-s ;-)
Avatar - OS
11. 11. 2010 11:29
video
to je komedie :no:
23. 6. 2010 13:56
versus EPS?
Název mě docela pobavil. O pár dílů dál totiž pan Zezulka ESP nemá a končí to uraženým nárazníkem :-)
6. 5. 2010 18:52
Re: ESP-OFF
No nepůjde to asi jednoduše pojistkou, ale dá se určitě vyblokovat. Bohužel nejspíš i s ABS.
26. 1. 2010 14:40
Re: Vypnutí motoru po ostré jízdě
Nejde jen o chlazení vodou, ale také o mazaní. Myslet si, že turbomotor s turbem chlazeným vodou může být po extrémní zátěži hned vypnout také nemusí dopadnout dobře.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud