Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Výroba aut v Británii rekordně klesá. Nejvíc za deset let

ČTK ČTK 30. 5. 2019
12
16
Zobrazit náhledy (12)
Honda Honda Honda Honda Honda Honda Honda

Továrny omezily produkci kvůli očekávanému odchodu Británie z Evropské unie, který se nakonec nekonal.

Celková výroba klesla o 44,5 procenta na 70.971 vozů. Pokles byl nejvyšší od roku 2009, kdy Británie mířila do recese. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil svaz výrobců a prodejců aut SMMT.

Automobilky minulý měsíc uzavřely své výrobní závody, aby se vyhnuly riziku narušení dodavatelského řetězce v případě chaotického brexitu bez dohody 29. března, což byl původní termín odchodu Británie z EU. Termín brexitu byl nakonec posunut na 31. října, avšak rozhodnutí přišlo pozdě na to, aby automobilky mohly změnit své původní plány. To podle SMMT způsobilo zhroucení výroby. Pokles pak zhoršilo ještě globální obchodní napětí.

Generální ředitel SMMT Mike Hawes v prohlášení uvedl, že čísla ukazují, jak obrovský dopad již měla nejistota kolem brexitu na automobilový průmysl, a to jak na podniky tak na zaměstnance. Dlouhodobá nejistota již podle něj způsobila obrovské škody a strach z odchodu z evropského bloku bez dohody, který zbrzdil celý proces, způsobil zastavení investic, ztrátu pracovních míst a ohrožuje pověst země.

Podle oficiálních údajů firemní investice v Británii klesly loni v každém čtvrtletí a letos pouze mírně rostly. Růst britské ekonomiky je tak závislý na výdajích spotřebitelů.

Guvernér centrální banky Bank of England Mark Carney tento měsíc uvedl, že firemní investice zřejmě bude nadále slabé. Pokud však brexit bude hladký, měly by se zlepšit a sníží se závislost na spotřebitelích.

Výroba aut má na celkové produkci zpracovatelského průmyslu Británie podíl zhruba devět procent. Británie je pátou největší ekonomikou světa, napsala agentura Reuters.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - CHerokee
Re: Re: Re: klesá a bude klesať
| 30. 5. 2019
U té Hondy těch důvodů je více. Od drahé pracovní síly až po ty nejistoty kolem Brexitu.
Avatar - CHerokee
Re: Re: Zase Brexit?
| 30. 5. 2019
A celkem se jim nedá divit. V tom bordelu, co tam Britové mají. A bude hůř. Zabalí to Honda, pokud nebude dohoda, budu rychle následovat další.
Avatar - WinDiesel
Re: Re: klesá a bude klesať
| 30. 5. 2019
asi ano, pro Japonce končí motivace udržovat továrny v Evropě
pro UK to znamená stěhovat továrny na kontinent
:-! :-! :-!
Avatar - WinDiesel
Re: Zase Brexit?
| 30. 5. 2019
VŽDYŤ TO PÍŠU, V UK MĚSTA A VLÁDY ZAVELELY K dotovaným NÁKUPŮM EV/HYBRIDŮ a k útlumu fosilů, tak ať si teď nestěžují :-) :-) :-) :-) :-)
Jsou bezva progresivní a to bude stát spoustu peněz. :-! :-! :-!
Avatar - pradeda777
Re: klesá a bude klesať
| 30. 5. 2019
EU podepsalo s Japonskem smlouvu o volném obchodu. Proto Honda zavírá fabriku v Británii. A to samozřejmě také souvisí s Brexitem,.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku