Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ze sporťáku offroad. Kdo bude následovat Porsche a Lamborghini?

Dominik Kovář Dominik Kovář 29. 11. 2022 • 14:52
32
1
Zobrazit náhledy (32)
Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Porsche 911 Dakar Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato Lamborghini Huracán Sterrato

Poslední týdny se nesou ve znamení představování vozů s vyšší světlou výškou postavených na základě sportovních vozů. Kdo bude následovat po Porsche 911 Dakar a Lamborghini Huracán Sterrato?

Ano, o plánech Porsche a Lamborghini se vědělo již nějakou dobu, takže příchod modelů 911 Dakar a Huracán Sterrato nebyl žádným velkým překvapením. I přesto působí nástup těchto supersportovních offroadů těžko uvěřitelně. Jako bychom si do poslední chvíle nedokázali představit, že v dnešní utiskované době přijde něco tak jiného, výjimečného a přitom možná trochu zbytečného. 

Právě i ten pocit “zbytečnosti” je tu ale vítaný, protože v době, kdy jsou si auta napříč koncerny více a více podobná, sdílejí stejnou techniku, díly, atd., působí modely jako 911 Dakar a Huracán Sterrato naprosto úžasně.

Video se připravuje ...

Jako by Porsche a Lamborghini mačkali z pomalu blížícího se konce modelů se spalovacími motory naprosté maximum, a nutno dodat, že se jim to daří. Shodou okolností, v případě Huracán Sterrato se jedná o poslední model Lamborghini bez jakékoliv elektrifikace.

V případě německé automobilky ze Stuttgartu není zvýšený model na bázi řady 911 žádnou novinkou. Ostatně, Porsche 911 Dakar slouží mimo jiné jako pocta modelu 953, který zvítězil na Rallye Paříž - Dakar v roce 1984. Model 953 nahradil v roce 1985 model 959 (ještě s motorem z 953). V roce 1986 přišlo druhé a poslední vítězství automobilky na nejslavnější dálkové soutěži.    

Kdo by se mohl k Porsche a Lamborghini s konceptem offroadového supersportu připojit? Když vezmeme Porsche 911, nejblíže jeho koncepci motoru umístěného vzadu může mít Chevrolet Corvette, který má s nejnovější generací C8 motor posunutý více doprostřed, přímo za řidičem. Co třeba oplastovaný Stingray? Nic takového zatím Američané v plánu nemají - spíše se spekuluje, že Chevrolet uvažuje o vytvoření konkurenta Fordu Mustang Mach-E právě na základě modelu Corvette.

V případě Lamborghini se jako největší rivalové jeví samozřejmě italští sousedé z Maranella. “Občanská válka” zatím není v plánu, i když - podívejte se, jak vypadá SF90 Stradale v offroadové verzi. Značka Ferrari navíc jako jeden z posledních výrobců sportovních automobilů prolomila hradbu vyšších vozů s uvedením SUV Purosangue.

Tyto koncepty jsou spíše fantazií, než reálným plánem jmenovaných automobilek. Porsche se k modelu 911 Dakar odhodlalo díky bohaté historii se speciály podobného typu, zatímco Lamborghini se rozhodlo spojit svět supersportů, které dobře zná a SUV, kde s modelem Urus sklízí od samotného počátku úspěch.

Zároveň uznáváme, že se bavíme o modelech, které jsou kvůli ceně i omezenému počtu kusů pro většinovou část populace nedostupné. To proto je na začátku přídavné jméno “zbytečné”. Opravdu ale jen v uvozovkách a zdaleka ne v negativním smyslu slova. Není totiž krásné sledovat, jak se v době plné omezení snaží automobilky o takto specifické modely? 

Doporučujeme

Témata
29. 11. 2022 17:08
Nic nového
již v 90tých letech minulého století konkrétně v 92hém Aixam, ano výrobce vozítek pro náctileté vyráběl typ MEGA TRACK luxusní pětimetrový supersport s 6ti litrovým 12ctivcálcem z mercedesu ,,S" uprosrřed karoserie , vzduchovým podvozkem a teréními schopnostmi Land cruiseru .