Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ženy mají podle studie dvakrát větší šanci, že po nehodě zůstanou uvězněné ve vozidle

ČTK ČTK 23. 5. 2022 • 22:37
7
13
Zobrazit náhledy (7)
Ilustrační foto Ilustrační foto

U žen je zhruba dvakrát větší pravděpodobnost než u mužů, že po havárii zůstanou uvězněné ve vozidle. Liší se také typ zranění, která při nehodě utrpí.

Vyplývá to z nové studie, o které informoval list The Guardian. Výzkum by podle jeho autorů mohl přispět k vylepšení konstrukce i bezpečnosti automobilů. Zesiluje také volání po tom, aby výrobci vozů používali biologicky přesnější figuríny pro testovací nehody vozů.

Britští výzkumníci ve studii porovnávali rozdíly mezi pohlavími v počtu a druhu zranění. Zjišťovali také, zda se liší pravděpodobnost u žen a mužů, že po nehodě uváznou v autě. Inspirovala je k tomu kniha Neviditelné ženy od Caroline Criadové Perezové. Britská spisovatelka v ní uvedla, že ženy při autonehodách častěji utrpí vážné zranění, protože figuríny pro crashtesty byly vytvořené podle "průměrného muže".

Tim Nutbeam, který pracuje na urgentním příjmu v Plymouthu, a jeho kolegové proto analyzovali údaje 70.027 pacientů přijatých do velkých traumatologických center a jednotek ve Spojeném království v období od ledna 2012 do prosince 2019.

Zjistili, že ačkoli se muži častěji stávali účastníky vážných nehod a vyžadovali hospitalizaci, 16 procent žen uvázlo ve vraku, zatímco u mužů to bylo pouze devět procent. Ženy také utrpěly více poranění kyčlí a páteře. U mužů pak bylo častější poranění hlavy, obličeje, hrudníku a končetin. Výsledky studie publikovali v odborném časopise BMJ Open.

Jedním z možných vysvětlení, proč ženy častěji uváznou v havarovaném vozidle, může být povaha jejich zranění, kvůli kterým je pro ně těžší se z auta vyprostit. "Ženy mají například mnohem častěji poraněnou pánev. Je těžší se sám dostat z auta, pokud ji máte zlomenou," uvedla anestezioložka Lauren Weekesová, která se na studii podílela.

Svůj podíl na tom mohou mít i rozdíly ve způsobu jízdy mužů a žen. Výzkumníci u mužů zaznamenali více čelní srážek. Častěji podle nich také sedí na místě řidiče, a proto je u nich větší pravděpodobnost, že se zraní nárazem do volantu nebo do airbagu. Řidičky zase mají větší tendenci posunout své sedadlo blíže k volantu, což může přispět k tomu, že ve vozidle zůstanou po nehodě uvězněné.

Příčinou jsou ale pravděpodobně i fyzické rozdíly mezi muži a ženami, se kterými se při crashtestech nepočítá. Podle Weekesové se při testovacích modelech používají figuríny, které svou anatomií připomínají spíše "12letou dívku před pubertou než dospělou ženu". Ve skutečnosti je ale ženská postava plnější, což znamená, že svou pánví pravděpodobně sedí blíže ke dveřím než muž, uvedla lékařka.

Criadová Perezová doufá, že studie zvýší tlak na regulační orgány, aby se touto problematikou vážně zabývaly. Zákon, který zaručí stejnou ochranu mužů i žen, se podle ní chystá zavést Evropská unie, Británie ale podobný krok neplánuje.

Související články

Témata
23. 5. 2022 14:39
Re: Není se čemu divit
:-[] :-[] :-[] :yes:
Avatar - Ja Prvni 123
23. 5. 2022 14:39
Re: Tak určitě ...
Chlapi nezačínejte zas.

V té brožuře psali "chance", tak to nekomplikujte!

:-)
Avatar - Ja Prvni 123
23. 5. 2022 14:36
Re: Není se čemu divit
No, bohužel to tak vypadá.

Jsem bílý, heterosexuální muž. Mám děti a mám rád svou ženu.

Chodím do práce a vydělávám víc než ona.

Stydím se.
:-(
Avatar - Ja Prvni 123
23. 5. 2022 14:34
No, to bude mazec!
A bude se brát gender nebo pohlaví?

Když se žena cítí být mužem, bude mít auto jako muž nebo jako žena?
23. 5. 2022 14:06
Re: Není se čemu divit
Omyl,omyl. V dnešním liberálním světě (čti novolevičácké totalitě) za vše může stát, naopak, jednotlivec nemůže za nic a je POVINNOSTÍ státu ho za každou cenu ochraňovat. Novolevičácká lobby upřednostňuje zájmy minority nad majoritou a chce po majoritě, aby je financovala a bezezbytku respektovala.