Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Značka DR Automobiles lže lidem. Čínská auta totiž vydává za italská

Ondřej Šámal
Diskuze (14)

Italské úřady značce DR Automobiles udělily pokutu ve výši v přepočtu téměř 150 milionů korun za falešné uvádění italského původu u svých aut, která jsou přitom čínskými modely s jinými znaky.

Italové pokračují ve „svaté válce“ proti všemu neitalskému, co se italské nazývá. V paměti máme dubnovou kauzu s novou Alfou Romeo Milano. Nejmenší model značky nesl název druhého největšího města Apeninského ostrova, jenže vznikat bude v polských Tychách. A právě fakt, že malý crossover nesl typicky italské označení, ale vzniká v cizí zemi, naštval tamní úřady, kvůli kterým tradiční automobilka svůj vůz nakonec po několika dnech přejmenovala na Junior.

Novou obětí tohoto tažení je v Česku poměrně neznámá značka DR Automobiles, která ovšem na italském trhu loni předstihla Teslu či Volvo. V tomhle případě ovšem mají italské úřady naprostou pravdu.

DR Automobiles totiž své vozy označuje za italské, ačkoliv de facto pouze kompletuje čínská auta značek Chery, JAC a BAIC, kterým ve výsledku pouze změní loga. Také proto tamní úřad pro ochranu hospodářské soutěže DR „obdaroval“ pokutou ve výši necelých 150 milionů korun za neférové obchodní praktiky.

Podle úřadu se zhruba od prosince 2021 snaží automobilka ve svých propagačních materiálech navodit dojem, že jí nabízená auta mají italský původ a že se zde i vyrábějí. Důkazní dokument na 71 stránkách zmiňuje například příklady, kdy DR při propagaci využívala italskou trikoloru a na svých webových stránkách se pyšnila tím, že se jedná o italskou automobilovou skupinu založenou v roce 2006.

Video se připravuje ...

Nechybějí ani screenshoty, podle kterých je evidentní, že nabízené modely jsou jen velmi lehce kosmeticky upravenými čínskými auty. Příkladem budiž vozy DR 3.0 a DR 5.0, které jsou identické s Chery Tiggo 2 a Tiggo 4. Dokument dokonce přináší důkazy o tom, že minimálně některé vozy do Itálie z Číny přicházejí již kompletně sestavené. V DR Automobiles na ně tudíž pouze nalepí svá loga a pak je vydávají za své.

Spolu s tím je značka kritizována také za to, že svým zákazníkům negarantuje adekvátní zásobu náhradních dílů ani skrze své dealery neposkytuje řádnou poprodejní péči.

Ondřej Šámal
Diskuze (14)

Doporučujeme

26. 6. 2024 15:03
Re: Já nějak nevím,
Italové nemusí bláznit. Mají jasný zákon, za jakých podmínek jde na výrobky dávat italská jména apod. Zblíznili se u Fiatu a Alfy, že neznají italské zákony. Už to samo o sobě něco říká.
24. 6. 2024 09:13
150 miliónov brambor
Vážená redakcia, tých 150 miliónov je czk alebo eur?
Avatar - twistedTSD
24. 6. 2024 08:11
Re: Já nějak nevím,
No a co je Samsung SM3? Sedan odvozený od Mégane.
Avatar - KANKUNEN
23. 6. 2024 15:20
DR není italský
výrobek, protože má polovinu poruch.
23. 6. 2024 13:41
Re: Já nějak nevím,
Latitude byl Samsung SM 5 Fluence Samsung SM 3