BMW 530xi - pevně na všech čtyřech

BMW 530xi - pevně na všech čtyřech

 
 
23.1. 2006 Libor Zezulka

Jak vypadá spojení pohonu všech kol xDrive a sportovně laděného sedanu se sportovním zážehovým šestiválcem 3.0 litru jsme vyzkoušeli v modelu 530xi.

Jak vypadá spojení pohonu všech kol xDrive a sportovně laděného sedanu se sportovním zážehovým šestiválcem 3.0 litru jsme vyzkoušeli v modelu 530xi.

Jaké vlastnosti si majitelé a skalní příznivci bavoráku na svém voze nejvíc cení, co by nevyměnili za nic na světě a kvůli čemu se dokáží do krve pohádat například s „hondaři“? Jistě správě tušíte, že jde o pohon zadních kol či spíše klasickou bavorskou koncepci s vpředu podélně uloženým motorem a zadním náhonem. V životě ortodoxního fanouška mnichovské automobilky neexistuje hezčí představa, než proletět zatáčku s rozhozenou zadní částí za zpěvu řadového zážehového šestiválce.

Kdo miluje vozy modrobílé vrtule tělem i duší, těžko někdy prohlásí, že i sportovně laděná auta s přední poháněnou nápravou dokáží přinést stejnou nebo alespoň podobnou zábavu jako „zadokolky“. Ne, vrozená přetáčivost ve spojení s ideálním rozložením hmotnosti a precizně naladěným podvozkem na kompromis komfort-sport k BMW prostě patří a nějaká rychlý sedan nebo hatchback se nemůže s bavorskými sportovci rovnat. Dobrá, připusťme, že na suchých vozovkách nemůžeme BMW prakticky nic vytknout.

V zatáčkách si bavoráky počínají většinou naprosto suverénně, ve vysokých rychlostech občas vyžadují zvýšenou kontrolu, ale zcela záměrně, neboť chtějí řidiče udržet v pozornosti a podat maximum informací o dění na silnici. Jenže to má jeden háček. Jistota bavoráku není věčná a hodně závisí na okolních podmínkách. Na suchých cestách neexistuje problém, jakmile ovšem přijde zima, mění se často přednost v nedostatek.

obrázek [300 x 218] Na tento problém existuje účinný lék jménem pohon všech kol, který však v Mnichově zatím podávali hlavně luxusním súvéčkům. Konkurence zvolila odlišnou strategii zahrnula pohon 4x4 do výbav luxusních sedanů. Stačilo říct, a například Mercedes-Benz třídy E s pohonem zadních kol, ztratil s pohonem 4Matic na sněhu všechny zábrany. BMW prostě muselo zareagovat, a proto zahrnulo inteligentní pohon všech kol do nabídky nové řady tři i pět.

Tím na jednu stranu vymazalo výhodu konkurence, na druhou stranu připravilo své modely, v případě že si zákazník zvolí verzi s xDrive, o onu charakteristickou přetáčivost. Jak vypadá spojení pohonu všech kol a sportovně laděného sedanu se sportovním zážehovým šestiválcem 3.0 litru jsme vyzkoušeli v řadě pět.

Stále ve formě

Bouřlivé reakce, jež vyvolávala pětka svým vzhledem v době představení a v průběhu prvních měsíců provozu, jsou minulostí. Dnes a denně brázdí české silnice stovky bavorských sportovců a málokoho napadne, aby se za vozem, nejde-li zrovna o M5, otočil. To ale neznamená, že pětka v záplavě uniformních tvarů zapadla. Ani náhodou. I po třech letech života vypadá stále originálně a určitě se okoukala méně, než mnozí na začátku předpovídali. Také proto facelift připravovaný na příští rok nepřinese žádné zásadní změny. Nejsou totiž nutné.

Jeden ze způsobů, jak znásobit agresivnost vozu a zvýšit zájem u okolí, má jméno M paket. Balíček sportovních doplňků zahrnuje mnoho atraktivních prvků exteriéru i interiéru přibližujících vzhled sériové pětky divoké M5. Vpředu vystupuje sportovní nárazník s ostře řezanými rysy, kulatými mlhovkami a velkým vstupem vzduchu, zboku vyniknou rozšířené prahy, vzadu přitahuje pozornost sportovní nárazník a dvojitá chromovaná koncovka výfuku.

Uvnitř se přítomnost M paketu projevila ještě výrazněji. Středovou konzolu, středový tunelpalubní desku pokryl hliníkový dekor, standardní sedačky nahradila nekompromisní sportovní sedadla, stále však s bohatými možnostmi nastavení, a sloupek řízení zakončil sportovní volant s velmi tlustým věncem. Matný hliníkový dekor kontrastuje s černou látkou sedaček, stropu či výplní dveří a pomáhá vytvářet kýžený sportovní dojem.

S tloušťkou věnce volantu to BMW možná trochu přehnalo. Většině řidičů se bude volant držet příjemně, ale ženám může široký věnec vadit. Sportovní sedačky BMW vždycky umělo, takže asi málokoho překvapí, že při silném bočním vedení opěradla a sedáku, které zajišťuje patřičnou oporu v zatáčkách, poskytují výborný komfort. K ovládacím prvkům na boku sedáku se dostanete jednoduše a stejně jednoduše sedadlo nastavíte do požadované polohy.

obrázek [300 x 334] Na středové konzole zůstávají pouze ovladače klimatizace, regulace hlasitosti, posun skladeb CD přehrávače a tlačítka elektrického vyhřívání sedadel. Všechno ostatní najdete v systému iDrive. S tím se pracuje o něco lépe než v řadě sedm, rychleji se zorientujete především v submenu, ale zase o něco hůře než v řadě tři. Místa na zadních sedadlech u kolen i hlavy nabízí pětka dostatek, 520 litrů zavazadlového prostoru díky velkému vstupnímu otvoru protaženému do stran využijete beze zbytku.

V testovaném voze mi nescházely odkládací plochy, pochvaloval jsem si především velkou přihrádku pod loketní opěrkou a dva držáky nápojů na straně řidiče. Bohužel jsem stále nemohl ubránit dojmu, že některé prvky interiéru vypadají na luxusní automobil příliš lacině. Svou užitečnost v provozu znovu dokázal Head-up displej, neboli systém promítání aktuálních jízdních informací na sklo, který dovoluje odezírat údaje, aniž byste ztratili (byť jen na sekundu,-), přehled o dění na vozovce.

Šest válců, šest stupňů

Třílitrový (2996 cm3) šestiválec s výkonem 190 kW při 6600 otáčkách a točivým momentem 300 Nm při 2500 otáčkách, je nejsilnějším zážehový motorem, který BMW v pětce ve spojení s pohonem všech kol xDrive nabízí. Pod značkou 530i poskytuje motor spoustu zábavy, výkon totiž posílá tradičně na zadní kola. Jak ale jednotka působí, když předává sílu skrze šestistupňový automat na všechna čtyři kola? Bude to stále ten zábavný bavorák?

Nehledě na to, kolikrát jste zážehový šestiválec v pětce slyšeli, zaujme vás nejdříve zvukem a odhlučněním. V nízkých a středních otáčkách motor tiše přede a nabírá sílu na hlavní představení. Jakmile se dostanete za hranici 5000 otáček, zazní z motorového prostoru libozvučný hlas, při jehož poslechu zaplesá srdce každého sportovně založeného řidiče. Jelikož mezi 5000 a 6600 otáčkami poskytuje motor i nejvíce výkonu, mohu vám zaručit, že se budete vydávat do těchto končin velmi často.

Na příděl síly samozřejmě nemusíte čekat do nejvyšších otáček, výkon narůstá lineárně, takže už kolem 2500 otáček se můžete těšit na slušnou dynamiku. Pohon všech kol a šestistupňový automat nemá negativní dopad na vnímání dynamiky, BMW 530xi ochotně akceleruje a neztrácí dech ve vysokých rychlostech. Šestiválec ve všech ohledech splňuje nároky na komfortní a zároveň dynamickou jízdu, ve městě potěší kultivovaným projevem, mimo město a na dálnici zase vysokým výkonem.

Zatímco hbitost pětky pohon všech kol nepoznamenal, na spotřebě se podepsal citelně. Ve městě si jednotka klidně řekne o 16 litrů paliva, v kombinovaném cyklu se budete muset hodně snažit, abyste spotřebu udrželi mezi 11 – 13 litry paliva na 100 km jízdy. Šestistupňová automatická převodovka zvládá spolupráci s šestiválcem na výbornou, převody vybírá bezchybně, v kopci správně podřadí, ve vysokých rychlostech a při rozjezdech „nepanikaří,“ naopak chápe řidiče a snaží se přizpůsobit jeho stylu jízdy.

Požitek ze sportovní jízdy se kupodivu dostaví i v sekvenčním režimu, změna převodů probíhá rychle a hladce a elektronika zasahuje až v krajních polohách, takže máte dostatečně rozpětí otáček na to, abyste si s autem, zvláště nyní v zimě, užili.

Čtyřnohý atlet

Pohon všech kol xDrive jsme na Auto.cz už podrobně popsali, takže připomenu pouze základní fakta. Lamelová spojka řízená elektronikou rozděluje proměnlivě a plynule hnací sílu mezi přední a zadní nápravu – optimálně podle jízdní situace.

obrázek [300 x 199] Prostřednictvím pákového mechanismu se lamelová spojka sepne a článkový řetěz přenese požadovaný hnací moment na přední nápravu. Díky proměnnému rozdělení hnací síly je samořiditelnost kladně ovlivněna od prvopočátku. Má-li vozidlo sklon k nedotáčivosti, sníží xDrive hnací moment vpředu a zlepší ovladatelnost vozu. Například při přetáčivosti převede xDrive hnací moment dopředu, a přispěje tak ke stabilitě vozidla.

Je jasné, že základní přednost xDrive spočívá i v sportovně zaměřeném sedanu v trakčních vlastnostech, což se naplno ukázalo na zasněžených a zledovatělých vozovkách. Díky pohonu všech kol BMW 530xi nemá problém se zdoláváním kopců, na kluzkém povrchu jistě vykrouží oblouk zatáčky a eliminuje veškerá další negativa, která plynou z koncepce motor vpředu-náhon vzadu. Je zajímavé, že v extrémních případech, týká se to spíše řádění na zasněžené ploše, se elektronika občas přepočítá.

Toto přepočítání se projevuje tak, že nedotáčivost se najednou změní až v přetáčivost. Děje se to podle toho, jak elektronika přerozděluje točivý moment mezi koly přední a zadní nápravy. Při kličkování na parkovišti, neustálém přidávání a ubírání plynu a prudkém brždění se s touto nepříjemnou vlastností setkáte celkem často, v běžném provozu ale něco podobného téměř nehrozí. V extrémních situacích se projevuje i jeden příjemný rys. Tuhá karoserie se vůbec nekroutí.

Přestože z vnějšku vypadal testovaný sedan řady pět jako nekompromisní sportovec s extrémně tuhým podvozkem, uvnitř vládla naprostá pohoda. Přes nerovnosti se vůz přenáší s maximální lehkostí, chvílemi to dokonce vypadá, jakoby se pohyboval na vzduchovém polštáři. Brzdy nejsou přeposilované a mají velmi razantní účinek, posilovač nastavilo BMW tak, že předává řidiči dostatek informací o dění na vozovce, pochvalu zaslouží i velký rejd a dostatečná strmost řízení.

Ztráty a nálezy

BMW 530xi je tak trochu o ztrátách a nálezech. Řada pět s pohonem xDrive ztratila typickou přetáčivost danou pohonem zadní nápravy, ale zase nalezla jistotu na kluzkých a zasněných vozovkách, či obecně při zhoršených adhezních podmínkách. Na dynamice modelu poháněného zážehovým šestiválcem se pohon xDrive nijak výrazně nepodepsal, pětka má spoustu síly a ochotně zrychluje. V zatáčkách se na limitu chová spíše nedotáčivě, čímž se zásadní liší od verze s pohonem zadních kol. Je to změna, ale záleží na prioritách. Buď chcete hlavně zábavu nebo jistotu. Stačí si vybrat.

Plusy

  • tuhá karoserie
  • silný a kultivovaný motor
  • inteligentní pohon všech kol
  • sportovní sedačky
  • výborné jízdní vlastnosti
  • prostorný interiér

Minusy

  • strohý vzhled palubní desky
  • vyšší spotřeba

Video:

Spolupracujeme s TipCars.com

BMW 530xi

Cena v základní výbavě: 1 454 600 Kč Cena v testované výbavě: 2 172 340 Kč

Základní výbava:ABS, ASC + T, DSC III (el. stabilizační systém,-), CBC (rozložení brzdného tlaku,-), brzdový asistent, 8 x airbag (přední čelní, boční, hlavové + zadní hlavové,-), imobilizér EWS III, mlhové světlomety, centrální zamykání s dálkovým ovládáním v klíči, výškově a podélně nastavitelný volant, posilovač řízení a brzd, palubní počítač, el. ovládání a vyhřívání zpětných zrcátek, el. ovládání předních a zadních oken, poloelektrické ovládání předních sedadel, automatická klimatizace Basis, multifunkční ovládání na volantu (rádio, CD, telefon,-), tempomat, ukazatel venkovní teploty, dešťový senzor, el. kontrola tlaku v pneu, rádio Business RDS s 6 reproduktory, CD přehrávač vpředu, velurové koberečky, dřevěné obložení interiéru tmavý topol, přední loketní opěrka posuvná, zadní loketní opěrka, držáky nápojů vzadu, bílé blinkry, bluetooth sada (příprava pro mobilní telefon)

Výbava testovaného vozu:metalická barva Titanium Silver (+28 620,-), automatická převodovka (+66 780,-), alarm (+13 670,-), integrovaný univerzální dálkový ovladač (+7 310,-), M – sportovní paket – zahrnuje sportovní nárazníky, sportovní sedačky, ozdobné prvky interiéru Aluminium Cube Pure, černé polstrování stropu, xenonová světla, kožené čalounění (+128 480,-), determální skla (+31 170,-), skleněné střešní okno (+38 160,-), elektricky ovládaná roletka zadního okna (+14 310,-), automatické zacloňování vnitřního a vnějších zpětných zrcátek (+15 580,-), držáky nápojů (+2 230,-), elektrické nastavení sedadla řidiče s pamětí (+34 980,-), sklopná opěradla zadních sedadel včetně vaku na lyže (+15 260,-), bederní opěrka pro sedadlo řidiče a spolujezdce (+11 130,-), vyhřívání sedadla řidiče a spolujezdce (+11 450,-), PDC (+24 810,-), adaptivní světlomety (+13 670,-), automatická klimatizace (+27 030,-), aktivní tempomat (+65 190,-), navigační systém Proffesional (+68 370,-), Head-up displej (+41 340,-), příprava pro mobilní telefon s bluetooth (+28 620,-), CD měnič (+13 040,-), Hi-Fi systém (+16 540)

Aero Vodochody představily nástupce letounu L-159 Aero Vodochody představily nástupce letounu L-159

Výrobce letecké techniky Aero Vodochody ukázal na…

Bílý dům odmítá, že Trump popírá vměšování Ruska Bílý dům odmítá, že Trump popírá vměšování Ruska

Bílý dům odmítl závěry médií, že si prezident Donald…

OBRAZEM: Pustý Detroit. Jak vypadá město pět let po největším krachu v historii USA OBRAZEM: Pustý Detroit. Jak vypadá město pět let po největším krachu v historii USA

Detroit, svého času jedno z nejlidnatějších měst USA…

Provozovatel KFC zvýšil v Česku tržby o stamiliony Provozovatel KFC zvýšil v Česku tržby o stamiliony

Polská firma AmRest, která v tuzemsku provozuje…

 
Technické údaje
Motor BMW 530xi
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3996
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 190 / 6600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 300 / 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 248
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 14.4 / 7.9 / 10.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 520 / -
Objem nádrže (l):70
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1680 / 560
Rozměr pneu:225/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4841
b) šířka (mm): 1846
c) výška (mm): 1482
d) rozvor (mm): 2888
e) rozchod vpředu (mm): 1558
f) rozchod vzadu (mm): 1582
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 910 / 1130
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 650 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1500
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 530
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení BMW 530xi
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 10
Hlučnost v vyšších otáčkách: 10
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 10
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 9,12
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Zpátky do alternativní historie. Jak by vypadal retro Prius, Cayenne a další? Zpátky do alternativní historie. Jak by vypadal retro Prius, Cayenne a další?

Umíte si představit Prius navržený Toyotou v 70. letech,…

Šílená logistika závodů Formule 1. Podívejte se do zákulisí! (video) Šílená logistika závodů Formule 1. Podívejte se do zákulisí! (video)

Kolotoč Formule 1 je neuvěřitelně nabitý. Zamýšleli jste…

 Ojeté BMW 5 E60: Spíše podprůměr Ojeté BMW 5 E60: Spíše podprůměr

Tohle trochu kontroverzní BMW vydrželo na trhu osm let a…

Test 100.000 km: BMW 528i Touring Test 100.000 km: BMW 528i Touring

Šestiválcové BMW 130i plných pět let vedlo závěrečnou…

  
Další parádní Lego stavebnice! Bondův Aston Martin DB5 z kostek má unikátní výbavu

Další parádní Lego stavebnice! Bondův Aston Martin DB5 z kostek má unikátní výbavu

Dnes 18:50

Lego stavebnice nejslavnějšího auta Jamese Bonda má dokonce i výbavu svého předobrazu.
Blesk.cz

Fešák Hasselhoff z Pobřežní hlídky: Jako dárek k 66. narozeninám třetí svatba s mladší ženou!

Fešák Hasselhoff z Pobřežní hlídky: Jako dárek k 66.…

V 90. letech z něj dámy doslova šílely díky roli v Pobřežní hlídce. A herec David Hasselhoff, který v úterý…

Úchvatné Santorini: Nejkrásnější a nejfotografovanější

Úchvatné Santorini: Nejkrásnější a nejfotografovanější

Setkáte se s ním kdekoli v Řecku. Můžete jet na ostrovy Rhodos, Kos či Zakynthos, stejně jako kamkoliv do…

 

iSport.cz

Do žlutého jde Thomas. Na Tour končí Cavendish a Kittel, nestihli limit

Do žlutého jde Thomas. Na Tour končí Cavendish a…

Britský cyklista Geraint Thomas je novým vedoucím jezdcem Tour de France. Do žlutého trikotu se oblékl díky…

Blázinec a fotka s Ronaldem! Jak se český talent Juve potkal s idolem

Blázinec a fotka s Ronaldem! Jak se český talent…

Splnil si sen, možná i jeden z největších životních zážitků. Roman Macek, český záložník Juventusu, na vlastní…

 

Reflex.cz

Babiš bude hlavní koordinátor boje proti korupci aneb Agrokozel nejvyšším zahradníkem

Babiš bude hlavní koordinátor boje proti korupci…

Někdy si říkám, že už mne v Česku nemůže nic překvapit, avšak… Premiér Andrej Babiš se nově stal nejvyšším (!!)…

Miss Írán: Těžko uvěřit, ale i v této zemi kdysi probíhaly soutěže o nejkrásnější dívku. Podívejte se

Miss Írán: Těžko uvěřit, ale i v této zemi kdysi…

V současnosti je Írán země, kde vládne tvrdý islámský režim. Ne vždy tomu tak ale bylo. Před islámskou revolucí…