27.5. 2017 Martin Frei

Brzdy Ferodo Eco Friction: Jak fungují ekologické brzdy?

 

Ekologicky šetrné technologie budí u motoristů nedůvěru. Tentokrát je ale důvod slavit: brzdy zbavené mědi fungují dobře a ani nejsou dražší.

Úsporné pneumatiky nebrzdí, bezpopelné oleje nemažou, stop-start ničí motor, ekologické hadičky i izolace přestaly smrdět a odpuzovat kuny. Ať se v autě podíváme kamkoli, rostoucí šetrnost k přírodě podřezává podstatu věci. Když nám v dubnu přišla pozvánka na testování brzdových destiček, které mají v názvu „Eco“ a chrání ryby před otravou mědí, zavládlo v redakci rozpačité ticho.

Minulý týden jsme se ale přesvědčili, že vodní tvorové nejsou chráněni na úkor člověka a pro motoristy se nic důležitého nemění. Zato firmy zaměřené na brzdové komponenty musely investovat miliardy do zásadního přehodnocení své práce.

Co se jim stalo?

Přírodovědné výzkumy se koncem 90. let snažily vysvětlit, proč některé druhy sladkovodních i mořských ryb ztrácejí schopnost orientace i čichu a nezvykle snadno se stávají obětí predátorů. Viníkem se ukázaly být ve vodě rozptýlené částice mědi, které na smysly a instinkty ryb působí degenerativně. Vědci spočítali, že jen do 160 km dlouhého Pugetova zálivu v americkém státě Washington se dostane 60 tun mědi ročně. Polovina z toho připadá na prach z brzdových destiček. Nic dobrého přírodě nepřináší ani zinek a antimon, které se z brzd také uvolňují.

V USA se závěry výzkumů promítly do zákona, a tak do roku 2021 musejí všechny tři prvky zmizet. Dřív, nebo později se podobný předpis objeví i v Evropě. Třicet let po zákazu azbestu tak dodavatelé stáli před další výzvou, která jejich svět obrátila vzhůru nohama.

Měníme brzdové destičky: Banalita, během které můžete nasekat spoustu chyb!

Průkopnická práce

Po takovém technologickém přemetu chápeme, že se brzdaři chtějí výsledkem svého úsilí pochlubit. Destičky zbavené zinku zatím uvedlo na trh několik velkých výrobců jako Bosch a Delphi. Vůdcem trendu je ovšem americký gigant Federal Mogul, jehož značka Wagner je na tamní trh dodává už od roku 2013. Na starém kontinentě zahájilo sesterské Ferodo dodávky o rok později a jeho šetrné komponenty najdeme třeba v Audi A4, Volkswagenu Golf, Mercedesu třídy E nebo Peugeotu Boxer.

Právě logo Feroda vlaje na praporech nad testovacím okruhem Navak v Subotisti u Bělehradu, kam nás pánové z firmy Federal Mogul pozvali, abychom si novinku vyzkoušeli doslova na vlastní

Co je v kterém autě?

Vyhýbací manévr s prudkým brzděním i zpomalování v přímce z 90 km/h zkoušíme s dvěma golfy. Jeden brzdí konvenčními destičkami Ferodo Premier, druhý novými Eco Friction. V chování auta, hladině hluku a citlivosti brzdového pedálu nacházíme stejně neznatelný rozdíl jako ve vzhledu samotné destičky. Také naměřená brzdná dráha vychází většině z nás kratší s ekologickou novinkou, i když několika kolegům vyšel opak s rozptylem zhruba 30 cm. V průměru tedy můžeme potvrdit slova výrobce, že uživatelské vlastnosti jsou navzdory velkým technologickým změnám zachovány.

Neméně příznivou informaci nám cestou domů prozrazuje zástupce pro Českou republiku: stejná jako dosud bude také cena. Ohledy k přírodě tedy tentokrát nekazí auto, ani nepolezou do peněženky. Více takových technologií! Nezbývá než novince držet palce, aby se mohla rychle rozšířit. Vždyť měď na plicích jistě nevadí jen rybám.

Pekli jsme brzdové destičky: Víte, že v Česku vznikají brzdy i pro Audi a Mercedes?

Na otázky Světa motorů odpovídá Roberto Cravarezza, odpovědný za technickou a záruční podporu jižní Evropy, Federal Mogul Corporation

V oboru brzd se pohybujete přes čtvrt století. Můžete dnešní změny srovnat se zákazem azbestu v 80. letech?

Azbest? To nebyla změna, ale noční můra! Azbest tvořil dvě třetiny destičky a žádná jednotlivá látka jeho vlastnosti nemohla nahradit. Od té doby je složení směsi mnohem složitější, dnes ji tvoří kolem 25 látek. Experimentovali jsme s různými kovy, ale některé se chovaly příliš abrazivně. Zákazníci si stěžovali, že brzdy jsou hlučné. Teprve o šesté nebo sedmé generaci destiček se dalo říct, že azbest překonala.

Co bylo výhodou mědi a čím jste ji nahradili?

Měď měla dobré třecí vlastnosti, ale nebyla příliš abrazivní. Při teplotách nad 200 °C fungovala i jako lubrikant, což je u brzd do jisté míry potřeba. Náhradou je například kevlar a další organická vlákna podobná keramice. Díky nim jsme dosáhli i lepší životnosti.

Co rozlišuje dobré destičky od špatných? Jde jen o životnost, nebo i brzdnou dráhu?

Chcete-li brzdy vyrobit levně, musíte se zříct některých vlastností. Takové brzdy třeba fungují ve městě, ale v kopcích nebo po prudkém zpomalení na dálnici se přehřejí a přestanou pracovat optimálně. Tady na okruhu jsme v Toyotě Auris s destičkami Ferodo Premier dosáhli opakovaného zpomalení ze stovky na 31 metrech, zatímco s nejlevnějším výrobkem jedné čínské značky se dráha prodloužila na dvojnásobek! Destičky obsahovaly hodně gumy a ta prostě vytekla. Bohužel i takové věci se v Evropě smějí prodávat, protože povinné zkoušky jsou dost mírné.

Z předepsané údržby nových aut už dávno zmizely pravidelné rozborky, čištění a rozhýbání brzd. Opravdu to už není potřeba?

Ale jistě že je. Mezi destičku a třmen se dostávají nečistoty a vlhkost, která vyvolává tvorbu korozivních povlaků. Ty pak brání destičce v přímém pohybu a působí nesouměrné opotřebení brzd. Dnes bohužel převažuje tlak na cenu prohlídky a zákazníkům jako by se některé věci ani nesměly říct. Naprosto opomíjená je potřeba zajíždět nové brzdy zlehka. Destička vypadá hladce, ale ve skutečnosti úplně hladká není. Když už na prvních 200 km jdete na brzdy ostře, vyryje do kotouče maličké drážky, které už nikdy nezmizí. Naopak se budou zvětšovat.

Je při kompletní výměně nutné kombinovat destičky a kotouče od stejné značky?

Měli byste si vybrat destičky a kotouče podobné kvality. Jinak vám buď na dobrých kotoučích příliš brzy zvadnou nestabilní destičky, nebo se pod kvalitními destičkami zkroutí levný kotouč. Také je potřeba mít podobnou kvalitu na obou nápravách. Když předek zvadne a zadek stále brzdí naplno, zablokuje kola, zaměstná ABS a brzdná dráha se ještě dále prodlouží.

Spolupracujeme s TipCars.com
Akcie v USA po oznámení Trumpova plánu čínských cel prudce oslabily Akcie v USA po oznámení Trumpova plánu čínských cel prudce oslabily

Akcie ve Spojených státech dnes oslabily o téměř tři…

Mladá Boleslav přiklepla Škodě Auto lukrativní pozemky za 146 milionů korun Mladá Boleslav přiklepla Škodě Auto lukrativní pozemky za 146 milionů korun

Mladá Boleslav prodala lukrativní pozemky na třídě…

OBRAZEM: Konec oranžového dýmu. V ruských hutích ukončili archaickou výrobu OBRAZEM: Konec oranžového dýmu. V ruských hutích ukončili archaickou výrobu

Větší úcta k životnímu prostředí a zejména zvýšení…

Dosud nejdražší armádní zakázka na transportéry se opožďuje Dosud nejdražší armádní zakázka na transportéry se opožďuje

Firmy si stěžují na generální štáb, který stále nemá…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Ladu Vesta SW Cross už koupíte i u nás. Ruský Scout je překvapivě dostupný Ladu Vesta SW Cross už koupíte i u nás. Ruský Scout je překvapivě dostupný

Vůz ve Vyškově prodává společnost Remoraid. Na výběr je…

Nejlepší ojetá auta podle Consumer Reports: Drtivé vítězství pro Japonsko Nejlepší ojetá auta podle Consumer Reports: Drtivé vítězství pro Japonsko

Organizace Consumer Reports publikovala novou studii.…

 

 
Rychlý kolo v Mostě: Peugeot 308 GTi vs. VW Golf GTI Performance

Rychlý kolo v Mostě: Peugeot 308 GTi vs. VW Golf GTI Performance

Včera

Do Mostu jsme tentokrát vyrazili s vybranou partičkou, „gé-té-íčky“ od Peugeotu a Volkswagenu!
Blesk.cz

Dánové staví plot na hranici s Německem. Bojí se prasat šířících mor

Dánové staví plot na hranici s Německem. Bojí se…

Dánsko postaví na hranici s Německem 70 kilometrů dlouhý plot, aby se do země nedostali divočáci nakažení…

Sobotka končí ve Sněmovně. „Důležité rozhodnutí“ řešil cestou metrem

Sobotka končí ve Sněmovně. „Důležité rozhodnutí“…

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka a někdejší šéf ČSSD udělá tečku za svým působením ve Sněmovně. Od 1. dubna bude…

 

iSport.cz

SESTŘIH: Mountfield HK - Liberec 1:2. Tygři otočili sérii, domů vezou mečbol

SESTŘIH: Mountfield HK - Liberec 1:2. Tygři otočili…

SOUHRN | Šelma ze severu zaskočila lva z východu Čech. Třetí utkání v řadě se ve čtvrtek podařilo ovládnout…

Proč Jablonec šlape? Rozebrali jsme kouzlo týmu, který vládne jaru

Proč Jablonec šlape? Rozebrali jsme kouzlo týmu,…

Už nejsou galácticos, velká jména na soupisce. Nastoupil teamwork – a velké výsledky. Jablonec je hit jara. Šest…

 

Reflex.cz

Ekonom Vladimír Pikora: Škoda každé rány, která padne vedle

Ekonom Vladimír Pikora: Škoda každé rány, která padne vedle

Znáte to: Starší manželé sedí v parku. A žena prohodí k muži: „Vezmi si svetr!“ „A je mi zima, nebo už jdeme…

Bude mít Česko obecné referendum? Jaké strany ho prosadí a co jim v tom může zabránit

Bude mít Česko obecné referendum? Jaké strany ho…

Po přímé volbě prezidenta se velmi pravděpodobně do českého ústavního a politického systému blíží další novota,…