7.6. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Dostupnost dílů pro „mrtvé“ značky: Lze je udržet v provozu?

Dostupnost dílů pro „mrtvé“ značky: Lze je udržet v provozu?

Přestože mezi fakticky zaniklé automobilové značky se řadí pouze švédský Saab a britský MG/Rover, jsou i další automobilky, které k zániku nemají daleko. Jak je to tedy s dostupností součástek?

Obecně vzato můžeme prodejce náhradních dílů rozdělit na dvě skupiny. Tou první jsou prodejci originálních součástek, často součástí dealerství, případně autorizovaného servisu. Sem obyčejně stačí přijít a sdělit prodejci za pultem výrobní číslo vozidla (VIN). Na jeho základě dokáže servisní systém automobilky vyfiltrovat konkrétní součástky, které se váží na dané vozidlo. A pokud nemáte staré auto, pak je k dispozici jejich kompletní výrobcem dodávaná paleta od karosářských dílů, přes elektrické a elektronické součástky až po mechaniku včetně motoru a převodovky.

Ojetý Chrysler PT Cruiser: Americké retro je dnes za hubičku

Druhou skupinou jsou obecní prodejci náhradních dílů, lidově neoriginálních. Tady již podle výrobního čísla hledat nelze, takže prodejci nezbývá, než se orientovat podle modelu vozu, jeho roku výroby a motorizace. Většina nabízených dílů je tady sice v různé kvalitě a ceně v závislosti na jejich výrobci, avšak specifické díly, například různé příchytky nebo naopak třeba řídicí jednotky či snímače tady zpravidla neseženete. A pokud ano, tak jejich koupě je bez možnosti vůz vyfiltrovat trochu riziková. Sice některé firmy umožňují zjistit, jakému originálnímu číslu odpovídá stejná součástka v druhovýrobě, ale přesto jde spíše o orientační záležitost.

Na trhu se lze setkat ještě se třetí, méně známou skupinou, a tou jsou specialisté na konkrétní značku vozidel, případně skupinu výrobců aut, které ale současně nemají prodej nových vozů dané značky a v některých případech nemusejí mít ani servis.

Značky, co už nejsou mezi námi

Pokud chcete nebo vlastníte vůz existující značky, která má v České republice zastoupení, pak byste neměli mít s náhradními díly či přesněji s jejich dostupností v zásadě problém. Ale co dělat, pokud již výrobce vašeho vozidla zanikl? Toto řeší každý, kdo si chce dnes koupit vůz značky Saab nebo MG/Rover. Oba výrobci zavřeli své brány. Přesto to neznamená, že nelze jejich pohrobky, kteří se budou ulicemi pohybovat patrně ještě nějaký čas, udržet při životě.

Ojetý Rover 200/25/MG-ZR: Většinou na dojetí. Výjimky ale existují!

Saab až téměř do konce svého života patřil pod křídla GM, podobně jako Opel. Díky tomu se mnozí zástupci Opelu současně zabývali také vozy Saab. A to jak prodejem nových, tak také jejich servisem. Fakt, že Saab žil pod křídly GM znamená, že používá některé komponenty stejné s vozy Opel, ale také třeba s Fiaty či Alfou Romeo. Řeč je například o vznětových čtyřválcových motorech, které jsou dílem Fiatu. Podvozek zase vychází z vozů Opel. Navzdory tomu je ale řada součástek specifických, což platí u aut obecně.

„Po zániku Saabu převzala náhradní díly dceřiná společnost Saab parts,“ říká Martin Hák z ADUSUM, který se v pražských Letňanech na servis vozů Saab (a také Volvo) specializuje. Saab parts dodnes dokáže nabídnout kompletní sortiment součástek. Podle Háka ale občas bývá horší dostupnost některých z nich. Nejsou tedy do druhého dne, jak jsou zvyklí majitelé stále existujících značek, ale dodací doba může být delší, někdy i výrazně. Řeč je třeba o specifickém elektronickém klíči. Součástky lze mimo specialistů stále objednat u dřívějších autorizovaných zástupců značky.

Druhou zaniklou značkou je britský MG/Rover. Podobně jako Saab parts, převzal po zániku firmy aktivity ohledně náhradních dílů společnost Rimmer Brothers, ukrývající se pod značkou Rimmerbros. Na jejích webových stránkách najdete podrobné mikrofiše s rozkreslením jednotlivých součástek, jejichž přístup k nim není zpoplatněný. Na rozdíl od Saab parts se ovšem musíte spoléhat buď na sebe, nebo využít některého ze specialistů, kterých je ale u nás velice málo.

Při prohledávání se katalogem dílů na Rimmerbros ihned vidíte, zda je náhradní díl ještě k dispozici a na kolik vyjde. Některé díly vyrábějí externí firmy, jiné jsou uváděné coby originál MG, případně Land Rover. Obě tyto značky stále existují, byť v područí Číňanů, respektive Indů. Nevýhodou katalogu Rimmerbros je fakt, že neumí hledat podle čísla VIN.

Pokud náhradní díl k dispozici je a vy jej objednáte a zaplatíte (za tímto účelem potřebujete platební systém PayPal), do České republiky dorazí zhruba do týdne normálně poštou. K ceně součástky je tak třeba připočíst ještě poštovné. Dle specialistů na MG/Rover lze některé díly sehnat také ve Vídni, kde byl někdejší centrální sklad. Důležité je, že většina náhradních dílů na vozy MG/Rover z poslední generace (konkrétně 25, 45 a 75) je stále sehnatelná. U starších kousků je to samozřejmě problém. Ale to se týká i jiných existujících značek.

Žijí, ale už ne v Evropě

Druhou skupinou jsou automobilové značky, které sice dosud nezanikly, a tedy stále vyrábějí nová auta, avšak již nejsou v prodeji v Evropě, případně v České republice. Sem patří třeba italská Lancia. Značka, která byla svého času v čele technického pokroku, dnes existuje pouze na domácím italském trhu. Tady se navíc prodává jen malý model Ypsilon. Lze čekat, že až se jednou jeho dny sečtou, sečtou se také dny této italské značky.

Ojetý Saab 9-3 II: Tohle je nejlepší čtyřválcové zážehové turbo!

Lancia stále patří do skupiny Fiat, který zde zastoupení (stejně jako Alfa Romeo) stále má. Zatímco malý model Ypsilon je technicky vlastně Fiatem Panda či 500, větší modely, které se již nevyrábějí, avšak ještě před pár lety v produkci normálně byly, konkrétně Thema a Voyager, jsou po technické stránce vozy Chrysler 300C, respektive Voyager. Techniku mají tudíž nikoliv italskou, ale vlastně americkou.

Ač se Lancia prodává pouze v Itálii, náhradní díly lze na poslední generaci modelů sehnat běžně u dealerů Fiat, který tato auta zcela běžně servisuje. V Praze kupříkladu servis IMOFA. Coby alternativu můžete zkusit rovněž specializované prodejce náhradních dílů na italská auta. V Praze je to například firmy Auto Goldstein či Ital Car.

Podobně jako Lancia jsou na tom vozy značek Chrysler a Chevrolet. Prvně jmenovaný americký výrobce je dnes s Fiatem součástí skupiny FCA. Chryslery se u nás sice nenabízejí, avšak třeba vozy značky Jeep lze normálně coby nové koupit u zástupců, kteří se zabývají rovněž Fiaty a Alfami Romeo.

Ojetá Lancia Delta (844): Druhá míza pro italskou avantgardu

Spíše než k nim bychom ale vyrazili ke specialistům. V Praze například k firmě M+S Profeld, která sídlí v Lysolajích a nabízí kompletní sortiment jak nových, tak také použitých náhradních dílů na Chryslery, Dodge či Jeepy. Současně provozuje webové stránky „Chrysler-shop“ a na rozdíl od zástupců, kteří prodávají také fiaty, mají výrazně větší zkušenosti, takže vám pomohou i v případě, že máte starší vůz této značky. Třeba Visiona, 300M či retro autíčko PT Cruiser. Alternativou může být firma Moparshop. Dobrý servis na Chryslery pak najdete například v pardubickém kraji, přičemž jeho specializací jsou hlavně rodinné Voyagery.

Zastoupení tady je

Konkurenční Chevrolet byl nabízen coby součást skupiny GM po boku vozů značky Opel. V současné době zastupuje zájmy této americké automobilky v České republice firma United cars and service. Zaměřuje se jednak na sportovní vozy Corvette a Camaro a dále na auta značky Cadillac, Dodge a RAM.

Chevrolet ale nejsou jen „velké ameriky" či sporťáky Camaro a Corvette. Ale také modely, které vznikly coby náhrada za výrobky někdejší jihokorejské automobilky Daewoo. Takovými auty je například Chevrolet Spark či MPV Orlando. V případě těchto modelů zajišťují náhradní díly bývalí zástupci, například Srba servis.

Třetí skupinu chevroletů představují modely, které se do České republiky nikdy nevozily. V jejich případě doporučují znalci a nadšenci do amerických aut zvolit některý z obecných servisů na auta ze zámoří.

Než koupíte ojetý automobil, prověřte si jeho historii na bazar.auto.cz!

Spolupracujeme s TipCars.com
Šéf pražského ANO: Stuchlík neměl stát v čele kandidátky Šéf pražského ANO: Stuchlík neměl stát v čele kandidátky

Neúspěch v Praze způsobil mix faktorů: celostátní…

Senátní volby zůstanou dvoukolové, změnu horní komora odmítla Senátní volby zůstanou dvoukolové, změnu horní komora odmítla

Senátní volby zůstanou dvoukolové. Horní komora těsnou…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
OSI Silver Fox se dvěma trupy chtělo zvítězit v Le Mans. Proč nedostalo šanci? OSI Silver Fox se dvěma trupy chtělo zvítězit v Le Mans. Proč nedostalo šanci?

Kdo ví, možná by oslavné paměti historiků na 24hodinovku…

Příliš tvrdá pravidla? Technickou kontrolou nemusí projít 90 % aut Příliš tvrdá pravidla? Technickou kontrolou nemusí projít 90 % aut

Se zpřísněním předpisů pro technické kontroly a měření…

 

 
Ares Design mění Ferrari GTC4Lusso v moderní intepretaci kupé 412 z osmdesátých let

Ares Design mění Ferrari GTC4Lusso v moderní intepretaci kupé 412 z osmdesátých let

Dnes 16:50

Ferrari GTC4Lusso se má stát základem pro moderní interpretaci jednoho z klasických cestovních vozů.
Blesk.cz

Tajemství Harryho černého prstenu a Meghanina náhrdelníku z těstovin

Tajemství Harryho černého prstenu a Meghanina…

Všímavým fanouškům královského páru Harryho a Meghan neunikly drobné detaily, kterými se oba ozdobili. Princ…

Vlasy znovu v kondici: 4 domácí výživné masky z vajec, banánů i piva

Vlasy znovu v kondici: 4 domácí výživné masky z…

Letošní letní a podzimní měsíce byly nádherné a plné slunce. Kvůli slunečnímu záření, chlorované vodě z bazenu a…

 

iSport.cz

Bolt odmítl mistra Malty! Po fotbalové kariéře touží dál v Austrálii

Bolt odmítl mistra Malty! Po fotbalové kariéře touží…

Snaha Usaina Bolta o fotbalovou kariéru nekončí, ba naopak. Osminásobný olympijský vítěz ve sprintu na 100 a 200…

Expert Palička: Komunikace asi nebyla Jarolímova cesta, Dočkal je bingo

Expert Palička: Komunikace asi nebyla Jarolímova…

Větší disciplína, zodpovědnost v plnění úkolů, lepší klima v kabině. „Je to prudká, markantní změna,“ porovnává…

 

Reflex.cz

Novodobý stařec a moře: Nejstarší strážce majáku na Ukrajině je ve službě už 70 let

Novodobý stařec a moře: Nejstarší strážce majáku na…

„Zaposlouchej se do toho ticha! Nejlepší je to stejně v zimě. Žádné zvuky, je slyšet jenom stromy, moře a vítr.…

Vladimír Pikora: Cyklisté – peklo řidiče aneb Když menšina tyranizuje většinu a říká tomu pokrok

Vladimír Pikora: Cyklisté – peklo řidiče aneb Když…

Někdy si říkám, že politici vážně z celé duše musí nenávidět řidiče. Vždyť neustále přemýšlejí, jak jim udělat…