Ford Transit SportVan – All you need is LUV

Ford Transit SportVan – All you need is LUV

 
 

Sériový Transit SportVan sice pohání standardní turbodiesel, ale jeho vzhled mu zaručuje dostatek pozornosti prakticky kdekoliv, kde se objeví.

Asi žádná jiná automobilka nemá takovou tradici ve výrobě superrychlých dodávek jako Ford. Jeho Transity Supervan jsou proslulé díky svým výkonům, k nimž jim dopomohly motory z vozů Formule 1. Sériový Transit SportVan sice pohání standardní turbodiesel, ale jeho vzhled mu zaručuje dostatek pozornosti prakticky kdekoliv, kde se objeví.

Ford Transit s označením SportVan se veřejnosti poprvé představil na autosalonu užitkových vozidel v Birminghamu začátkem roku 2007. Tehdy se jednalo o automobil, který vypadal stejně jako současné provedení, ale pod svou kapotou měl motor Duratorq TDCi o výkonu 96 kW (130 k) a měl být vyroben v sérii omezené na 500 kusů, určených pouze pro britský trh. Zájem ze strany zákazníků o tento model byl tak velký, že se Ford rozhodl umožnit převážet zboží v dodávce se vzhledem sportovce i zbytku Evropy. V druhé polovině roku 2007 se tak představuje sériové provedení Transitu SportVan s motorem Duratorq TDCi o výkonu 103 kW (140 k), které je od jara letošního roku k dispozici i na českém trhu.

obrázek [555 x 368]
 

Trocha historie

Ford Transit SportVan má sice v první řadě uspokojit zájemce o klasickou dodávku s netradičním vzhledem, ale částečně je i připomínkou slavných Transitů Supervan, jejichž historie se začala psát v roce 1971. Tehdy vyjel první Transit Supervan, který měl uprostřed uložený small block V8 o výkonu 313 kW (425 k), pětistupňovou převodovku ZF a rychlostí 160 km/h se dokázal pohybovat už za pouhých 21,6 sekund od startu.

Transit Supervan 2 vyjel v roce 1984 s motorem z F1 – DFL Cosworth V8 o objemu 3,9 l o výkonu 434 kW (590 k) a Martin Brundle, pilot stáje Tyrrell, s ním na okruhu v Silverstone dosáhl maximální rychlosti 283 km/h.

O deset let později se představil Transit Supervan 3 opět s motorem s F1, kterým byl tehdy pouze rok starý šestiválec Cosworth HB o objemu 3,5 l s výkonem 478 kW (650 k).

Na konci tisíciletí se přestavil World Rallye Transit, který upozorňoval na úspěšné působení Fordu v šampionátu WRC především svým válečným zbarvením, protože pod kapotou mu pracoval sériovým agregát Duratorq TDCi o objemu 2,4 l s výkonem posíleným na 121 kW (165 k) a s točivým momentem s maximem na 410 Nm. V roce 2004 opět vyjíždí výkonná dodávka, kterou představuje Transit Connect X-Press s mechanikou Focusu RS. Pod jeho užitkový kabátem pracoval přeplňovaný dvoulitr o výkonu 158 kW (215 k), diferenciál se zvýšenou svorností Quaife, sportovní spojka AP a brzdy Brembo.

obrázek [555 x 287]
 

Něco je jinak

Ford Transit SportVan vychází ze standardního provedení s nejkratším rozvorem náprav (SWB 260 – 2933 mm), od ostatních zástupců modelové řady se odlišuje vzhledem svého exteriéru, který je výsledkem spolupráce automobilky Ford se společností MS Design. Tato firma dodává optický paket, jehož součástí je přední spoiler v barvě karoserie se světlou střední částí, nástavce prahů, pozměněný zadní nárazník, osmnáctipalcová litá kola s nízkprofilovými pneumatikami 235/45 a poněkud zvláštní koncovka výfuku, kterou zplodiny neopouštějí dvojicí zaslepených otvorů namířených hrdě vzad, ale jsou nesměle vyfukovány neviditelným otvorem namířeným na zem. Vzhled sportovce má podtrhovat metalický lak Performance Blue, který je součástí standardní výbavy a na přání dodávané bílé pruhy.

Beze změn

obrázek [300 x 353] V interiéru se neodehrávají žádné extrémní změny v podobě ochranného rámu, skořepinových sedadel nebo hliníkových pedálů. Prostor pro posádku je klasickým standardem, který zná prakticky každý řidič současné generace Fordu Transit. Přehledná palubní deska se může oproti jiným verzím pochlubit standardně dodávaným autorádiem s CD přehrávačem a Bluetooth handsfree s dálkovým ovládáním na sloupku řízení. Standardní výbavou Transitu SportVan je i palubní počítač, tempomat a čtyřramenný kožený volant. Posaz za volantem je klasický dodávkový, tedy tak trochu jako na židli s dobrým výhledem před sebe i vedle sebe a samozřejmě, jak je u vozů s plechovými boky běžné, špatným výhledem šikmo vzad. Přímo za sebe je poměrně dobrý výhled díky bez příplatku na přání dodávané přepážce s oknem a vzhůru výklopným zadním dveřím za příplatek 4.000,-Kč.

U dodávky, i když má tvář sportovce, je nejdůležitější její schopnost převážet náklad. Transit SportVan se může pochlubit prostorem o objemu 6550 l a užitečnou hmotností 965 kg. Přístup do nákladového prostoru testovaného Transitu SportVan umožňovaly vzhůru výklopné zadní dveře, po jejichž otevření vznikl vstupní otvor o šířce 1550 mm a výšce 1345 mm. Nákladová hrana je 570 mm nad zemí a spodní hrana výklopného víka je po jeho otevření 1930 mm nad zemí. Testovaný vůz byl za příplatek 15.000,-Kč vybaven bočními posuvnými dveřmi, které doplňují standardně montované boční dveře na pravé straně. Po otevření těchto bočních dveří vznikne vstupní otvor široký 1050 mm a vysoký 1330 mm. Uvnitř nabízí Transit SportVan ložnou plochu dlouhou 2300 mm, širokou 1762 mm v nejširším místě a 1390 mm mezi podběhy. Na výšku disponuje nákladový prostor 1430 mm. Při upevňování nákladu přijdou vhod úchytná oka na podlaze, která byla v případě testovaného vozu vybavena gumovou pokrývkou.

obrázek [555 x 350]
 

Pod kapotou

K pohonu Fordu Transit SportVan slouží motor Duratorq 2,2 TDCi, který měl právě v tomto voze svou premiéru po přepracování, které vedlo k zvýšení výkonu z 96 kW (130 k) na 103 kW (140 k). Toto zvýšení výkonu doprovází i nárůst točivého momentu na 350 Nm, což je o 40 Nm více, než dříve a navíc v nejdůležitějším rozsahu otáček, od 1800 až do 2400 ot./min.

Další novinkou, kterou v sobě Transit SportVan při svém představení ukrýval, je šestistupňová převodovka pro Transity s pohonem předních kol, která má přispět k nižší spotřebě v prakticky všech provozních režimech. Podle údajů výrobce se má spotřeba paliva pohybovat ve městě v rozmezí 9,6 l až 10,1 l na 100 km, mimo město 6,1 l až 6,6 l na 100 km a v kombinovaném provozu od 7,4 l do 7,9 l na 100 km.

Během testu jsme s Transitem SportVan, který měl od zastoupení automobilky v nákladovém prostoru připevněnu zátěž 300 kg, ujeli přes 300 km v městském provozu, po běžných silnicích, ale i na dálnici a palubní počítač uváděl průměrnou spotřebu 9,1 l na 100 km. Při jízdě po dálnici ustálenou rychlostí 100 km/h na šestý rychlostní stupeň hlásil otáčkoměr 2000 ot./min. a při rychlosti 130 km/h se ručička otáčkoměru držela na hodnotě 2600 ot./min. Při těchto rychlostech si inovovaný turbodiesel Transitu řekl o 7,4 l nafty na 100 km, resp. o 9,3 l na 100 km.

Jízdní vlastnosti Fordu Transit SportVan jsou na velmi vysoké úrovni v rámci kategorie lehkých užitkových vozů. Klasická dodávka na osmnáctipalcových kolech s nízkoprofilovými pneumatikami překvapuje především svou jistotou při rychlých průjezdech sérií zatáček, kdy se Transit SportVan ve srovnání s běžnou dodávkou téměř nenaklání a řidič má pocit, že ovládá vysoký osobní automobil. Díky své pohonné jednotce a šestistupňové manuální převodovce překvapuje Transit SportVan i svými dynamickými vlastnostmi, k nimž samozřejmě přispěla i skutečnost, že v nákladovém prostoru byla zátěž pouze 300 kg a nebyla tak využita maximální možná kapacita zatížení vozu.

Trochu nepříjemný může být pro posádku zvuk motoru pronikající do interiéru a také aerodynamický hluk při vyšších rychlostech na dálnici. V městském provozu jsou velkým plusem vozu rozměrná zpětná zrcátka, usnadňující například parkování podél chodníku.

obrázek [555 x 336]
 

Závěr

Ford Transit SportVan se na českém trhu s velkou pravděpodobností nezařadí mezi nejprodávanější verze užitkového Fordu, ale svým vzhledem rozhodně přispěje k příjemnému oživení na českých silnicích. Jeho modrý lak a bílé pruhy na kapotě totiž v mnoha případech vyvolávají u ostatních účastníků provozu minimálně podobnou pozornost jako exotický supersport. Majitele této dodávky může vedle atraktivního vzhledu těšit i bohatá základní výbava, dobré jízdní vlastnosti, výkonná a úsporná pohonná jednotka a samozřejmě i dobře využitelný objemný prostor pro náklad.

Související články:

První cena vozu489.900,- Kč Transit 260 Base, 2,2 TDCi, 63 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací 699.900,- Kč (Transit 260 SportVan, 2,2 TDCi, 103 kW)
Základní cena testovaného vozu699.900,- Kč (Transit 260 SportVan, 2,2 TDCi, 103 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků730.900,- Kč (Transit 260 SportVan, 2,2 TDCi, 103 kW)
Ceny jsou s DPH

Plusy

 • design exteriéru i interiéru
 • řízení a ovladatelnost
 • přesná 6stupňová
 • pozice za volantem
 • komfortní sedačky
 • kvalitní dílenské zpracování a použité materiály
 • dobře přístupný nákladový prostor

Minusy

 • hlučnější motor
 • tvrdé plasty v interiéru
 • horší výhled dozadu do stran
Spolupracujeme s TipCars.com

Ford Transit SportVan

Cena v základní výbavě: 699 900 Kč Cena v testované výbavě: 730 900 Kč

Základní výbava:ESP - adaptivní elektronický stabilizační systém Bosch 8.0, zahrnuje TCS, ABS, EBA, EBD, ARM, kotoučové brzdy na všech kolech, airbag řidiče, airbag spolujezdce, posilovač řízení, tříbodové bezpečnostní pásy na všech sedadlech, imobilizér, dálkově ovládané dvojité centrální zamykání s jedním klíčem (zahrnuje: samonabíjecí vodotěsný klíč dálkového ovládání, 2 fázové odemykání kabina/skříň, akustická signalizace špatného uzamčení, automatické opětovné uzamčení, pokud nejsou otevřeny dveře do 45 s po odemčení, automatické uzamčení po rozjezdu vozidla, otáčkoměr, palubní počítač, tempomat vč.koženého volantu s hliníkovými rameny, sada pro lepší viditelnost Plus - samočinná aktivace světlometů při snížené viditelnosti, automatické stěrače s dešťovým sensorem, vyhřívané čelní sklo, el. ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, přední mlhová světla se schůdkem v nárazníku s nerezovou úpravou, zařízení pro start za studena do -20°C - 1 x baterie: 680A / 70 Ah / 125RC, přední klimatizace – obsahuje tónovaná skla, vnitřní oběh vzduchu, tónovaná skla: slabě - čelní a v 1. řadě sedadel, elektricky ovládaná přední okna, boční posuvné dveře na pravé straně, zadní závěsné dveře, panoramatická vnější zpětná zrcátka na krátkém rameni, výškové nastavení světlometů z kabiny řidiče, třetí brzdové světlo, sada ICE 6000: Radio AM/FM, 24 předvoleb, zesilovač 2 x 17W, RDS – dopravní hlášení, rozšířený bezpečnostní kód, rozšířený displej se zobrazením hodin, CD přehrávač, 2 reproduktory, dálkové ovládání na sloupku řízení, Bluetooth® handsfree - bez konzole a aktivního držáku, dálkové ovládání na sloupku řízení, hlasové ovládání mobilního telefonu, rádia/přehrávače, pouze v kombinaci s autorádiem - nutno objednat rovněž jazykový modul (SWA nebo SWG), výplň dveří řidiče úroveň L2 - integrovaná dvoudílná dveřní přihrádka, loketní opěrka ve dveřích, sada předních sedadel 25 - řidič: seřizování v 8 směrech, spolujezdec: dvousedadlo pevné, pevné loketní opěrky řidiče (sklopné-2 polohy vodorov./svislé), kryt spodní konstrukce sedadla řidiče, čalounění Kado, nastavitelné opěrky hlavy, plná přepážka neprosklená oddělující nákladový prostor, prolis v celé šířce, bez vnitřního zpětného zrcátka, prodloužená gumová podlaha před přepážkou, úchytná oka v nákladovém prostoru, zesílené obložení stěn nákladového prostoru - materiál MDF tl. 6 mm místo standard 3 mm, nízká střecha, čalounění stropu v kabině, osvětlení v nákladovém prostoru, neprosklené zadní dveře, světla pro denní svícení, maska chladiče/přední nárazník v barvě karosérie (střední část), metalická barva, přední zástěrky, zadní zástěrky, kola z lehkých slitin 235/45x18“

Výbava testovaného vozu:Zadní stěrač s ostřikovačem (+5.000,-Kč), varovné parkovací zařízení se zadním plast. nárazníkem se stupínkem (+7.000,-Kč), boční posuvné dveře na levé straně, neprosklené - včetně bočních posuvných dveří na pravé straně (+15.000,-Kč), plná přepážka s oknem oddělující nákladový prostor, prolis v celé šířce, čalounění stropu před přepážkou (+0,-Kč), prosklené zadní výklopné dveře - pouze s nízkou střechou (+4.000,-Kč)

Vystoupení Británie z EU získává jasnější obrysy Vystoupení Británie z EU získává jasnější obrysy

Ministr pro brexit David Davis dnes v britském parlamentu…

Hrad Bouzov patří státu, Německý řád definitivně prohrál Hrad Bouzov patří státu, Německý řád definitivně prohrál

Olomoucký krajský soud v odvolacím řízení potvrdil…

Automobilka Tatra uvažuje o výstavbě továrny v Arménii Automobilka Tatra uvažuje o výstavbě továrny v Arménii

Automobilka Tatra zvažuje, že postaví novou továrnu v…

Nebudu se bavit s Ovčáčkem, není k tomu důvod, řekl Drahoš Nebudu se bavit s Ovčáčkem, není k tomu důvod, řekl Drahoš

Uchazeč o prezidentský úřad Jiří Drahoš začne shánět 50…

 
Technické údaje
Motor Ford Transit SportVan
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2198
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 103 / 3500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 350 / 1800 - 2400
Provozní vlastnosti
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.6 / 6.1 / 7.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 6550 / -
Objem nádrže (l):80
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1635 / 965
Rozměr pneu:235/45 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4863
b) šířka (mm): 1974
c) výška (mm): 1997
d) rozvor (mm): 2933
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1060
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 950
k) šířka vpředu (mm): 1890
délka sedáku vpředu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 590
Hodnocení Ford Transit SportVan
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 0
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 0
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10
Variabilita zavazadlového prostoru: 10
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,33
 Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
O tato auta přicházíme kvůli módní vlně SUV. Některá nás obzvláště mrzí O tato auta přicházíme kvůli módní vlně SUV. Některá nás obzvláště mrzí

Hlad zákazníků po módních SUV je drtivý. Automobilky na…

Hyundai si patentovalo motor s nestejným objemem spalovacích komor Hyundai si patentovalo motor s nestejným objemem spalovacích komor

Korejská automobilka si nechala na evropském patentovém…

 
Ford Transit Kombi 2.0 TDCi 310L L3 Trend: Osm míst Ford Transit Kombi 2.0 TDCi 310L L3 Trend: Osm míst

Vyzkoušeli jsme Ford Transit s novým dvoulitrovým motorem…

Fordy Transit a Transit Custom chrání chodce. Dostaly systém Pre-Collision Assist Fordy Transit a Transit Custom chrání chodce. Dostaly systém Pre-Collision Assist

Systémy automatického brzdění jsou v osobních autech už…

  
Kolik stály bouračky v Rychle a zběsile? Ta částka vám vyrazí dech!

Kolik stály bouračky v Rychle a zběsile? Ta částka vám vyrazí dech!

Dnes 13:55

Pojišťovací společnost spočítala, na kolik vyšly všechny havárie dopravních prostředků, které se objevily v sedmi dílech série Fast and Furious.
Blesk.cz

Rosnička Novy Katka Němcová na čas zmizí z obrazovky. Kvůli milým povinnostem...

Rosnička Novy Katka Němcová na čas zmizí z…

Krásná rosnička Katka Němcová (26) bude už brzy maminkou. Se svým přítelem Mirkem totiž čeká mimčo. Požehnaný…

Líza ze Simpsonů už má po smrti Štáchové nový hlas. Poslechněte si ten rozdíl

Líza ze Simpsonů už má po smrti Štáchové nový hlas.…

Hlas postavičky Lízy z oblíbeného kresleného seriálu Simpsonovi po dlouhých letech prošel změnou. Po nedávno…

 

iSport.cz

Vítkovice dostaly ránu do Tyl(u). Florbalista se blýskl deseti body!

Vítkovice dostaly ránu do Tyl(u). Florbalista se…

Neskutečný kousek předvedli florbalisté Chodova ve druhém semifinále Tipsport superligy. Rozstříleli Vítkovice…

Jak měnil image oslavenec Poborský (45)? Od vlasaté hvězdy k hipsterovi

Jak měnil image oslavenec Poborský (45)? Od vlasaté…

Všechno nejlepší! Karel Poborský dnes slaví pětačtyřicetiny jako jedna z největších postav v historii českého…

 

Reflex.cz

Ronaldovi odhalili na Madeiře sochu. Fotbalista je vděčný, celý svět se nepovedené bustě směje

Ronaldovi odhalili na Madeiře sochu. Fotbalista je…

Vláda i obyvatelé ostrova Madeira, ze kterého jeden z nejlepších fotbalistů světa pochází, se rozhodli udělit…

Ostrov svobody, nebo rudý teror? Vyšla výborná kniha o nejednoznačné historii moderní Kuby

Ostrov svobody, nebo rudý teror? Vyšla výborná kniha…

Kuba a její porevoluční vývoj jsou buď milovány, nebo zatracovány, nic mezi tím. Zatímco socialistické…