4.2. 2018 David Bureš Google+ profil David Bureš

Jakým způsobem zrychlit výstavbu dálnic? Řešením má být zákon o liniových stavbách

Jakým způsobem zrychlit výstavbu dálnic? Řešením má být zákon o liniových stavbách

Výstavba silnic a dálnic v České republice je dnes velice pomalá. Ministerstvo však připravuje zákon, který ji urychlí.

České řidiče trápí množství problémů, přičemž nedostatečná dálniční síť patří mezi ty vůbec největší. Chybí spoustu důležitých úseků, konkrétně třeba dokončení Pražského okruhu, dálniční alternativa k dálnici D1 nebo dálnice z Brna do Vídně. Zlepšení situace se přitom ani zdaleka neblíží, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) odhaduje, že česká dálniční síť nebude hotova ani v roce 2050.

Jako důvod chybějících úseků dálnic přitom není uváděn ani tak nedostatek financí na stavbu jako spíše pomalá příprava projektů nových dálnic. „Neúnosná je délka přípravy staveb, která dosahuje až neuvěřitelných 13 let, po kterých je možné vůbec začít stavět,“ tvrdí ministr dopravy Dan Ťok.

Loni třeba vyšlo najevo, že získání stavebního povolení u nás trvá 247 dní a žádá absolvování 21 úředních úkonů. Z mezinárodního výzkumu tak vyplývá, že získat stavební povolení je u nás složitější než třeba v Iráku, Rwandě nebo Kongu.

Nenáviděná dálnice se staví už 50 let. Podívejte se na fotky z výstavby D1

Ministerstvo dopravy si je tohoto problému vědomo, a tak pracuje na zlepšení. Řešením má být novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, která by v určitých případech nahradila stavební zákon, zákon o pozemních komunikacích, zákon o vyvlastnění nebo zákon o posuzování vlivu na životní prostředí. O tom se obecně mluví jako o zákonu o liniových stavbách, což je z terminologického pohledu širší pojem než inženýrská síť. Vedle inženýrských sítí (vodovod, kanalizace, elektrické vedení) liniové stavby v obecné rovině zahrnují i pozemní komunikace nebo stavby drah.

Aktuálně navrhovaná novela počítá s tzv. předběžnou držbou, která by se měla stát hlavním nástrojem pro zrychlení výstavby silnic a dálnic. Ty by umožnila stavět ještě předtím, než budou vykoupeny nebo vyvlastněny všechny pozemky pod budoucí dálnicí či silnicí.

Psali jsme: Dálniční známky 2018 vstupují v platnost. Co se změnilo?

Druhým návrhem je, že územní řízení u vyjmenovaných staveb povede vždy jeden specializovaný stavební úřad v kraji, který celý proces urychlí. Přílohou novely je také výčet strategických dálničních staveb, který obsahuje páteřní dálniční síť, hlavní železniční koridory nebo vysokorychlostní tratě.

Konkrétně jde ve zveřejněném návrhu třeba o dálnice D0, D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7, D8, D10, D11, D35, D48, D49, D52 a D55, také ale o silnice I/35 Turnov – Hrádek nad Nisou a I/49 Vizovice – státní hranice.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová k tomu říká, že zákon umožní určit strategické investice nejen na jedno programové období. Se změnami ministrů a vlád se často mění koncepce výstavby, což práce na nových dálnicích dále brzdí. Ve finále to ale zpomaluje i schválení samotného zákonu o liniových stavbách, o jeho potřebě se již mluví několik let, avšak zatím bez realizace.

Aktuálně se podle ministerstva dopravy staví více než 145 kilometrů nových dálnic a silnic I. tříd a připraveno je k zahájení přes 200 kilometrů projektů. V letošním roce má být zahájena třeba výstavba dvou úseků dálnice D3 (Úsilné – Hodějovice a Hodějovice – Třebonín), dvou úseků D35 (Opatovice nad Labem – Časy a Časy – Ostrov) nebo D11 (Hradec Králové – Smiřice, Smiřice – Jaroměř). Dokončeny však mají být jen dva úseky, D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou a D7 mezi Postoloprty a Bitozevsí.

Spolupracujeme s TipCars.com
Těžba kryptoměn se přestává vyplácet, jejich hodnotu sráží válka o klon bitcoinu Těžba kryptoměn se přestává vyplácet, jejich hodnotu sráží válka o klon bitcoinu

Virtuální valuty zažily v uplynulém týdnu další otřes.…

Pietní akty na Národní třídě v Praze provází vyhrocená atmosféra Pietní akty na Národní třídě v Praze provází vyhrocená atmosféra

Vyhrocená atmosféra v sobotu od rána provází pietní akty…

Komentář Martina Lobotky: Brzdíme. A bude hůř Komentář Martina Lobotky: Brzdíme. A bude hůř

Potvrzeno. Česká ekonomika má to nejlepší na nějakou…

Libra posiluje po otřesech kvůli brexitu, akciím se ale daří méně Libra posiluje po otřesech kvůli brexitu, akciím se ale daří méně

Poslední dny jsou pro britskou politiku turbulentní, a…

 
 

Přidat názorDiskuse: Jakým způsobem zrychlit výstavbu dálnic?…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kia ProCeed se již oficiálně vyrábí. Ta nejlákavější má 204 koní Kia ProCeed se již oficiálně vyrábí. Ta nejlákavější má 204 koní

Oficiální světová premiéra Kie ProCeed proběhla už na…

Michal Půr: Nesmyslné limity emisí mohou srazit naši ekonomiku na kolena Michal Půr: Nesmyslné limity emisí mohou srazit naši ekonomiku na kolena

Michal Půr, šéfredaktor serveru Info.cz, v komentáři…

 

 
Mercedes představuje automobilovou továrnu budoucnosti. Připojení k WiFi mají i šroubováky

Mercedes představuje továrnu budoucnosti. Připojení k WiFi mají i šroubováky

Dnes 09:40

O Factory 56 možná neslyšíte poprvé. Po sérii fotografií představují stříbrné šípy továrnu budoucnosti také šestiminutovým videem.
Blesk.cz

Hvězda StarDance Pavla Tomicová: Ztrapnila i Gondíka!

Hvězda StarDance Pavla Tomicová: Ztrapnila i Gondíka!

Nejdřív to vypadalo, že je ve StarDance spíš do počtu. Nedokázala se točit dokola a kvůli váze zvládnout…

Morbidní zvyk na Filipínách: Rakve visící ve vzduchu!

Morbidní zvyk na Filipínách: Rakve visící ve vzduchu!

Ve většině světa je normální zemřelé pohřbít do země nebo spálit a urnu umístit na hřbitov. Ve filipínské…

 

iSport.cz

Sáblíková zahájila Světový pohár 17. místem na patnáctistovce

Sáblíková zahájila Světový pohár 17. místem na…

Rychlobruslařka Martiná Sáblíková zahájila v Obihiru novou sezonu Světového poháru 17. místem na 1500 metrů.…

Těžký návrat do Boleslavi: (Z)radan Lenc! Takový je sport, řekl útočník

Těžký návrat do Boleslavi: (Z)radan Lenc! Takový je…

Byl to pro něj hodně emotivní zápas. Téměř celou kariéru odehrál Radan Lenc v Mladé Boleslavi. V pátek se poprvé…

 

Reflex.cz

Revoluce na odstřel: Vrcholí politika zapomínání. Zeman, Babiš a Filip zlehčují převrat v listopadu 1989

Revoluce na odstřel: Vrcholí politika zapomínání.…

Je pátek 17. listopadu 1989. Zčásti povolená manifestace u příležitosti výročí zásahu nacistů proti českým…

Jak na knedlíky s vajíčkem aneb Vařit s omezeným rozpočtem může mít své výhody

Jak na knedlíky s vajíčkem aneb Vařit s omezeným…

Říkali jsme jim „chudá jídla“ nebo „jídla chudých“, což mělo a má poněkud pejorativní nádech. Tím, jak se…