10.3. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Jak vznikají studie? Jakým způsobem se vyrábí showcary pro autosalony?

 

Proces vzniku speciálního a hlavně jedinečného auta si ukážeme na elektrické studii Škoda Vision E. V kolika krocích auto vznikalo a s jakým materiálem jeho tvůrci nejvíce pracovali?

V úplně rané fázi tvorby automobilu (a to nejen konceptu, ale i sériového) připomíná práce designéra kreslení. Přesto výtvory musejí už v této fázi splňovat některá předem požadovaná kritéria. Náčrtů vznikne zpravidla hned několik, z nichž jsou posléze vybrány ty, které nejlépe splňují požadavky na nové auto. Ke kreslení náčrtů se používají tužky a papírové listy. Při kreslení tvůrci zdůrazňují záměrně některé partie auta. Následně se náčrty přenášejí na monitory počítače a posléze skončí u hlavního designéra projektu, který je má za úkol posoudit. Pokud dopadne dobře, je návrh předán k dalšímu rozpracování.

Z dvojrozměrného na trojrozměrný

Skici jsou zpravidla kresleny pouze ve dvou rovinách, tedy v 2D. Prostorový efekt a tedy 3D nákres dostane po jeho přenesení do počítače. Při tom jsou dále rozpracovány zejména detaily karoserie, které se do té doby příliš neřešily. Vznikne tak virtuální model, na němž se již kromě designérů podílejí také konstruktéři.V této fázi se již sledují i takové „drobnosti“, jakými jsou například ergonomie, estetika či funkčnost. Vše musí být propracováno do nejmenších detailů, neboť právě z této fáze tvorby vznikne skutečné auto v měřítku 1:1.

Video

Práce s hlínou

Po dohotovení na počítači se přistupuje asi k nejpůsobivější fázi tvorby vozu - výrobě modelu auta z hlíny. Hliněné modely se používají již desítky let a kupodivu ani současná technologická úroveň (například v podobě 3D tisku) na tomto procesu nic nemění. Hlína umožňuje donekonečna měnit tvary auta, neboť ji lze velmi snadno odebrat a v případě potřeby zase přidat. Dle informace Škody se v případě Visionu E uplatnila hlína na karoserii auta. Naopak se zmíněným 3D tiskem se počítá na tvorbu interiéru vozu.

Škoda Vision E: Byli jsme za volantem studie elektromobilu!

Hliněný model je až překvapivě těžký. Dle údajů Škody váží hliněný Vision E přibližně 2,5 tuny. Tedy určitě více než hotový koncept. Jakmile jsou návrháři s hliněným modelem spokojeni, pokryjí hliněný povrch foliemi, které se posléze nastříkají lakem. Smyslem je, aby byly plochy co možná nejhladší a současně lesklé.

Detaily karoserie

Po dohotovení vozidla následuje řešení detailů exteriéru vozidla. Smyslem je zjistit, jak budou vypadat za různých světelných podmínek. Zejména za denního světla. Dle Dalibora Pantůčka, jednoho ze stylistů značky Škoda, byla jedním z úkolů při práci na designu Vision E nadčasovost. Prostě aby auto vypadalo zajímavě a moderně i po čase a ne pouze na první dojem.

Návrh interiéru

Jak už píšeme výše, při návrhu interiéru Vision E využili tvůrci 3D tiskárnu. Kabina je vytvořena v měřítku 1:1. Jen tak lze přesně zjistit její prostorové poměry, stejně jako ergonomii a také estetiku.

A budiž světlo

Dle vyjádření stylistů Škody, kteří na modelu Vision E pracovali, bylo velmi důležitou součástí tvorby osvětlení, v tomto případě v kombinaci se sklem. Světlo pomáhá vytvářet auto jako celek, takže je důležité, aby osvětlení na vozidle bylo plně funkční.

Barvy, materiály a ještě něco...

Výroba konceptu auta, to nejsou jen tvary a design, ale také barevné ztvárnění a výběr materiálů. Oboje se v rámci porovnání zadává do počítače do takzvané vizualizace. Právě počítačová vizualizace umožňuje přímo porovnat jednotlivé materiály v kombinaci se zvolenými barvami kabiny.

Schválení projektu

Aby mohl vzniknout hotový automobil, je třeba samozřejmě celý projekt tvorby schválit. Designéři i konstruktéři při navrhování podléhají takzvanému koordinátorovi, kterým je v případě studie Vision E Daniel Edra. Podle něj měli tvůrci na samém začátku projektu volnou ruku. Třeba se vůbec nevědělo, jakým způsobem se budou otevírat dveře kabiny či zavazadlového prostoru.

Spolupracujeme s TipCars.com
Budoucnost investování je v tokenizaci. Získejte kapitál pro svoji firmu pomocí nové technologie Budoucnost investování je v tokenizaci. Získejte kapitál pro svoji firmu pomocí nové technologie

V digitálním prostředí se mění svět peněz i financování…

Babiš se brání tvrzení o únosu syna: Pan Vondráček byl také v Rusku, všichni tam chodí Babiš se brání tvrzení o únosu syna: Pan Vondráček byl také v Rusku, všichni tam chodí

Premiér Andrej Babiš (ANO) čelí možnosti pádu vlády kvůli…

Izraelský premiér odmítl předčasné volby. V těžké době se vláda nesvrhává, říká Izraelský premiér odmítl předčasné volby. V těžké době se vláda nesvrhává, říká

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli v projevu…

Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili Babiš: Syn a jeho matka již pochopili, jak je novináři zneužili

Andrej Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kia Optima po faceliftu má české ceny. Za super cenu nabízí úžasnou výbavu Kia Optima po faceliftu má české ceny. Za super cenu nabízí úžasnou výbavu

Omlazená Kia Optima dostala dva nové motory. Benzinová…

Nová Mazda 3 spatřena při testování. Prototyp již mnohé prozrazuje Nová Mazda 3 spatřena při testování. Prototyp již mnohé prozrazuje

Ještě před oficiální premiérou na autosalonu v Los…

 

 
Pojištění existuje už 320 let. Víte, jak staré je to automobilové?

Pojištění existuje už 320 let. Víte, jak staré je to automobilové?

Včera

Automobilový zákon odpovědnosti za škodu je starý právě 110 let. Dějiny českého pojišťovnictví však ještě o 210 let starší.
Blesk.cz

Facebook Messenger vám dá až deset minut na smazání faux pas

Facebook Messenger vám dá až deset minut na smazání faux pas

Facebook už delší dobu pracuje na možnosti smazání odeslané zprávy v Messengeru. To víme, vždyť v říjnu prolétly…

Nová mapa, kam nejezdit: Nebezpečí číhá v Karibiku, Afghánistán propadl. A co Česko?

Nová mapa, kam nejezdit: Nebezpečí číhá v Karibiku,…

Organizace International SOS poskytující lékařské a bezpečnostní služby představila interaktivní mapu, na které…

 

iSport.cz

Skvělý úspěch Šonky! Český akrobatický pilot se stal poprvé mistrem světa

Skvělý úspěch Šonky! Český akrobatický pilot se stal…

Akrobatický pilot Martin Šonka vyhrál poprvé sérii Red Bull Air Race. Celkové vítězství si čtyřicetiletý rodák z…

Ty vole, taková nálož! Youtuber The Top pařil CZC.cz iSport Cup. Postoupil?

Ty vole, taková nálož! Youtuber The Top pařil CZC.cz…

Nikdy předtím se žádného turnaje nezúčastnil. "Poprvé jsem se nechal zlákat!" zdůraznil Vojta Mikulík alias The…

 

Reflex.cz

Světově proslulý jazzový chameleón Emil Viklický vyráží na narozeninové turné

Světově proslulý jazzový chameleón Emil Viklický…

Emil Viklický je hudební pojem, který by jistě vystačil na samostatnou knihu. Moravský rodák z Olomouce, kde…

Svědectví ženy o svobodě a demokracii penisů. Jaká je Výstava skutečně nahých mužů?

Svědectví ženy o svobodě a demokracii penisů. Jaká…

Co s načatým 17. listopadem? Jít demonstrovat, poslechnout si koncert nebo se zúčastnit satirického průvodu? To…