26.7. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Motory skupiny PSA 1.0 VTi, 1.2 VTi a 1.2 PureTech. Opravdu je tříválec zlo?

Motory skupiny PSA 1.0 VTi, 1.2 VTi a 1.2 PureTech. Opravdu je tříválec zlo?

Francouzské automobilky Peugeot, Citroën a DS se dnes na poli zážehových motorů spoléhají ve velké míře na vlastní tříválce řady EB. Mnozí nad nimi ohrnují nos a poukazují na jejich omezenou životnost. Ale je tomu skutečně tak?

Přibližně čtvrt století nabízela francouzská Skupina PSA sdružující tehdy výhradně francouzské automobilové značky zážehový čtyřválec z řady TU. Jeho výroba započala v roce 1986 a poslední tyto motory opustily výrobní linku v Douvrinu až v roce 2013. Tehdy již platila emisní norma Euro 5, kterou tento prehistorický motor ještě dokázal splnit. „Téúčka“ si za desítky let své existence získala renomé velmi spolehlivých agregátů. Dodnes se jedná o tajný tip v případě, že třeba kupujete Peugeot 207, neboť v porovnání s první generací motorů 1.4 VTi (EP3) jsou tyto archaické čtyřválce asi tisícinásobně jistější volbou, byť dynamicky za svým modernějším sourozencem přirozeně dost zaostávají.

Dvě kliky, dva písty

Nástupcem motorů řady TU se stala řada EB. Její první zástupci vyjeli v roce 2012 v tehdy zcela novém Peugeotu 208. Od začátku výrobce nabízel dvě verze objemu: a sice 1,0 litru (EB0) a 1,2 litru (EB2). Menší motor nabízel výkon 50 kW, větší pak o 10 kW více. Ačkoliv mají obě verze stejný technický základ, trochu překvapivě se liší jak písty, tak také klikovým hřídelem. To ostatně dokazují oba základní rozměry. K objemu 999 cm3 dospěl menší z motorů díky vrtání 71 mm při zdvihu 84,1 mm. Větší motor má obdobné hodnoty 75 mm a 90,5 mm a výsledný objem 1199 cm3. Je to zajímavé, neboť většinou se jednotlivé kubatury stejné řady motorů odlišují „pouze“ změnou jednoho ze dvou základních rozměrů udávajících zdvihový objem.

Motory PSA PureTech
Verze motoru1.0VTi 68k1.2 VTi 72k1.2 VTi 75k1.2 VTi 82k1.2 THP 110k1.2 THP 1301.2 THP 136k
Označení motoruEB0EB2MEB2EB2EB2DTEB2DTSEB2DTS
Zdvihový objem [cm3]999119911991199119911991199
Válce/ventily3/43/43/43/43/43/43/4
Největší výkon [kW/min]50/600053/550055/550060/575081/500096/5000100/5500
Točivý moment [N.m/min]95/3000110/3000118/2750118/2750205/1500230/1750230/1750
TurbodmychadloNENENENEANOANOANO
Proměnné časováníANONEANOANOANOANOANO
Emisní normaEuro 6Euro 5Euro 5Euro 6Euro 6Euro 6Euro 5
Zbytek techniky ale mají obě kubatury až na výjimky shodnou. Kdo čeká nějaké výstřelky, bude překvapen, jak veskrze jednoduché tyto motory jsou. Vystačí si s nepřímým vstřikováním benzínu, přičemž i tak tyto dosahují poměrně vysokého kompresního poměru o hodnotě 11:1. Ten je příslibem úsporného provozu, což praxe potvrdila.

Motor 2.0 HDi 16V a 2.2 HDi Euro 4 a Euro 5: Ještě poctivé železo

Technologickou zajímavost představoval v době uvedení motorů pohon rozvodů ozubeným řemenem pracující v olejové mlze. Výrobce pro výměnu ozubeného řemenu stanovil interval 175.000 případně 180.000 km (záleží na roku výroby daného modelu), časově ale vždy 10 let.

Rozvodový ozubený řemen v olejové mlze je obecně mnohem pružnější než řetěz a lépe tak snáší torzní kmity motoru a rovněž se snáze popere s aplikací proměnného časování na obou vačkových hřídelích, které tyto motory používají. Má tudíž lepší předpoklady dožít se větší porce kilometrů. Praxe ukazuje, že uvedený interval rozvody na těchto motorech bez problémů zvládnou.

Ovládání ventilů je tady mechanické, a sice přímo hrníčkovými zdvihátky bez vymezovacích segmentů. Interval pro kontrolu ventilové vůle výrobce neuvádí. V praxi se provádí v okamžiku, kdy se motor projevuje zvýšenou hlučností.

Zajímavé je to s vyvážením chodu motoru. Zatímco menší motor 1.0 VTi se po celou dobu produkce obešel bez vyvažovacího hřídele. Větší 1.2 VTi vyvažovací hřídel dostalo, ale pozor, pouze původní verze pro Euro 5. Novější varianta pro Euro 6 označená EB2F vyvažovací hřídel již nepoužívá. Zpočátku nabízel výrobce v rámci přechodu na Euro 6 i menší motor (označení EB0F), avšak v současné době jej na rozdíl od většího motoru v nabídce již nenajdete. S vyvažovacím hřídelem se pojí také odlišný setrvačník, stejně jako spodní řemenice pohonu příslušenství.

Turbo a přímý vstřik

Mnohem zajímavější než základní motory 1.0 VTi, respektive 1.2 VTi je přeplňovaná verze většího z nich. Obchodně se nazývala e-THP a v současné době PureTech. Interně se PureTech označuje EB2DT (výkon 81 kW) případně EB2DTS (výkon 96 kW).

Technicky vychází přeplňovaný agregát z většího tříválce 1.2 VTi. Zdvihový objem přeplňované verze je identický s atmosférickou variantou 1.2 VTi, hlava válců je však odlišná, stejně jako písty. Důvodem je uplatnění přímého vstřiku benzínu. Navíc přeplňovaný PureTech používá vyvažovací hřídel vždy a současně také dvouhmotový setrvačník ve spojení s manuální převodovkou. Ta může být šestistupňová z generace MC vyznačující se mnohem přesnějším řazením než „pětikvalty“ z řady MA či BE, které jsou vždy spojeny s atmosférickými variantami těchto motorů, BE také se slabší verzí přeplňovaného PureTechu.

Bazar: Vybrali jsme pět nejspolehlivějších motorů za posledních deset let!

Vzhledem k výkonu těchto motorů a jen tříválcové konstrukci se našlo mnoho rozumbradů, kteří pochybovali, zda PureTechy přežijí proběh 150.000 km. Dnes má řada aut najeto mnohem více a problémy se jim zatím zdárně vyhýbají. Mnozí tak soudili na základě zkušeností se starším čtyřválcem 1.6 THP. To je však úplně jiný motor (řada EP).

Navíc výrobce neudělal v rámci motorů 1.2 PureTech stejnou chybu jako v případě 1.6 THP. Třeba písty jsou na těchto motorech vždy kované, navíc mají kolem horního pístního kroužky zalitou galerii z tvrdšího materiálu. To u starších čtyřválců THP výrobce použil kované písty pouze u nejvýkonnějších verzí. Zbylé se musely spokojit s litými, jež velmi obtížně bojovaly se vznikem samozápalů, coby důsledek usazování karbonu na nich. Důsledkem je třeba fakt, že snad všechny ostré sportovní Citroëny DS3 Racing se dneška nedožily s původním motorem.

Obrovským problémem motorů THP bylo také usazování karbonu na sacích ventilech. Ty následně přestávaly těsnit a docházelo k jejich podpalování. Hlavní příčinou byl původně nevhodný olej v kombinaci s funkcí systému odvětrávání klikové skříně. Přirozeně k celému problému přispěla rovněž chybějící čistící funkce motorů s přímým vstřikováním benzínu. To 1.2 PureTech tvoří karbon výrazně méně a to jak na sacích ventilech, tak rovněž ve spalovacích prostorách.

Velmi důležité je u motorů PureTech tankování správného paliva. Dokonce jsme se u některých, zejména větších modelů (3008, 5008), v minulosti setkali přímo s nařízením výrobce používat palivo o oktanovém čísle minimálně 98. Uživateli to připomínal štítek na víčku palivové nádrže. V současné době však výrobce u nových modelů tento požadavek nemá. Zkušenosti navíc ukazují, že i palivo 95 může být velmi kvalitní, je-li dodatečně aktivované. Spíše než na oktanové číslo bychom se tedy zaměřili na to, kde tankujete. A skutečně se vyplatí čerpat benzin u renomovanějších společností, byť je palivo třeba o něco dražší.

Motor PSA/Ford 1.6 HDi/TDCi: Opravdu takový průšvih?

Problémy? V zásadě dva

Spolehlivost přeplňovaných motorů 1.2 PureTech tak překonává všechna očekávání. A současně zasazuje pesimistům a pochybovačům tvrdou ránu. Paradoxně tak více problémů bylo s atmosférickými verzemi tříválců řady EB.

U menšího motoru, tedy 1.0 VTi se vyskytovala závada katalyzátorů. Prvotní příčinou ale byly svíčky, které nevhodně pálily. To následně tepelně zatížilo katalyzátor, u něhož posléze došlo ke zhroucení jeho jádra. Bohužel úlomky vzniklé z něj se sáním dostaly do motoru, kde poškodily kluznou plochu válců. V rámci záruky měnil výrobce poškozeným kompletní motor.

Druhá fatální závada se týká většího agregátu 1.2 VTi. U něj se v letech 2012 až 2013 vyskytovala vadná axiální ložiska klikového hřídel, který tak měl nadměrnou vůli. V praxi se závada projevovala klepavými zvuky z motorového prostoru. Servisy následně měřily vůli v axiálních ložiskách, a to přímo na vozidle za pomoci takzvaného úchylkoměru. Pokud vůle přesáhla výrobcem stanovenou mez, došlo opět na výměnu celého motoru.

Důležité je, že dnes by již měly být oba uvedené problémy vyřešeny, a to i na ojetinách. Přesto, pokud si budete kupovat Peugeot 208, 2008 či Citroën C3 s těmito agregáty, určitě se vyplatí zkusit zjistit, zda motor auta neměl některý z uvedených problémů.

Spolupracujeme s TipCars.com
Další špatný den pro Deutsche Bank: tržní hodnotou ji přeskočila fintechová Wirecard Další špatný den pro Deutsche Bank: tržní hodnotou ji přeskočila fintechová Wirecard

Akcie německé společnosti Wirecard, která zajišťuje…

Propad liry působí potíže českým firmám v Turecku Propad liry působí potíže českým firmám v Turecku

Padající kurz turecké liry působí potíže českým firmám,…

Mobilní bankovnictví strmě roste, podíl internetového stagnuje Mobilní bankovnictví strmě roste, podíl internetového stagnuje

Internetové bankovnictví v posledních letech stagnuje,…

 
 

Přidat názorDiskuse: Motory skupiny PSA 1.0 VTi, 1.2 VTi a 1.2…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech Emisní skandál není nová věc. Škodovky si uřízly ostudu už v 80. letech

Snaha obejít platné emisní limity není záležitostí…

Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit

U některých aut je záslepka pro odjištění pojistky…

 

 
Porsche slaví rekordy, má nejrychlejší hybrid! Tedy mezi sedany. Luxusními. A se čtyřmi dveřmi

Porsche slaví rekordy, má nejrychlejší hybrid! Tedy mezi sedany. Luxusními. A se čtyřmi dveřmi

Dnes 17:50

Stuttgartská značka se po vzoru ostatních členů koncernu pustila do sbírání světových rekordů. Ty nejnovější jsou ale spíše úsměvné.
Blesk.cz

Těhotná Mesarošová měsíc před porodem: Přibírá do krásy!

Těhotná Mesarošová měsíc před porodem: Přibírá do krásy!

Přestože jí do porodu zbývá ještě měsíc, Dominika Mesarošová (32) už svému chlapečkovi založila rodinné album. A…

Nahá žena v Plzni vypustila chatařům bažanty z klece: Chtěla být blíž přírodě, za trest ji prý podrápalo křoví

Nahá žena v Plzni vypustila chatařům bažanty z…

Zmatenou nahou ženu (22) naháněli v plzeňské zahrádkářské lokalitě na Mikulce strážníci. Žena vypustila chatařům…

 

iSport.cz

Legenda F1 se rozloučí! Alonso bude po sezoně hledat nové výzvy

Legenda F1 se rozloučí! Alonso bude po sezoně hledat…

Španělský pilot Fernando Alonso ukončí po sezoně kariéru ve formuli 1. Sedmatřicetiletý mistr světa z let 2005 a…

Čecha se dotknul posměšný tweet, psal o hodnotách. Bayer se omluvil

Čecha se dotknul posměšný tweet, psal o hodnotách.…

Brankáře Arsenalu Petra Čecha se dotklo, že si fotbalový klub Bayer Leverkusen na sociálních sítích udělal…

 

Reflex.cz

Když u komunistů frčí Klaus: Marta Semelová „jede dál“

Když u komunistů frčí Klaus: Marta Semelová „jede dál“

Víkendový hrdý pochod Prahou si pro sebe - ostatně jako každý rok - ukradli hlavně extremisté. V ulicích Prahy…

Po italském mostu jel v době zřícení i kamion české dopravní firmy. Spadl dolů, ale řidič přežil

Po italském mostu jel v době zřícení i kamion české…

Z Morandiho mostu, jehož část se dnes zřítila v italském Janově, spadl i kamion pražské dopravní společnosti…