Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Airstream eStream je koncept karavanu s vlastním elektrickým pohonem

Ondřej Mára Ondřej Mára 21. 1. 2022 • 06:52
8
4
Zobrazit náhledy (8)
Airstream eStream concept Airstream eStream concept Airstream eStream concept

Karavan na elektrické platformě pomáhá elektromobilu a dokáže se i samostatně pohybovat.

Posun automobilového průmyslu směrem k elektromobilitě bude mít vliv také na trh s obytnými vozy, které se mu zřejmě budou snažit přizpůsobit. Někteří výrobci tak představují obytné vozy postavené na platformě čistě elektrických vozidel, elektrifikace ale může ovlivnit i klasické karavany.

To ostatně ukazuje nedávno představený koncept elektrifikovaného karavanu Airstream eStream, který zatím jako jednokusový prototyp postavila společnost Thor Industries. Nejde možná o zcela první elektrifikovaný karavan, Thor Industries ale předvedli, jak lze elegantně skloubit moderní technologie s klasickým vzhledem.

Video se připravuje ...

Svými jednoduchými a lehce zakulacenými tvary s velkými okny a hliníkovou karoserií totiž připomíná klasické karavany Airstream, základem konceptu eStream je ale elektrifikovaná platforma Thor, která je osazena bateriemi napájeným pohonným systémem.

Karavan se tak dokáže pohybovat samostatně, což oceníte například při manévrování v kempu či na parkovišti. Elektrický pohon karavanu ale dokáže pomáhat také táhnoucímu vozidlu, ať už elektrickému či spalovacímu, čímž by měl přispívat k nižší spotřebě a lepšímu dojezdu.

Baterie v podlaze ovšem neslouží pouze k napájení elektrického pohonu, ale také k napájení vnitřního vybavení karavanu, který by tak měl být energeticky soběstačný až po dobu několika dnů. Stav nabití baterií se přitom dá ověřit přes mobilní aplikaci, umožňující také řízení karavanu na dálku. V aplikaci by navíc měly být zobrazeny i nabíjení stanice v okolí, kromě toho je ale střecha vybavena i solárními panely.

Video vydané společností Thor Industries pak ukazuje i část interiéru, který by měl nabídnout dostatek prostoru a komfortu kdekoliv na cestách. Elektrifikovaný karavan je ale zatím pouze ve fázi konceptu a není jisté, zda se dostane do výroby, případně jaká bude jeho finální produkční podoba. Je však téměř jisté, že podobné stroje rozhodně nebudou laciné.

Související články

Témata
22. 1. 2022 08:39
Re: Mezi tou záplavou mentálních sraček
Souhlasim, také mi to připadá jako smyslupnější využití elektro pohonu :yes:
22. 1. 2022 08:06
Re: Mezi tou záplavou mentálních sraček
Takový přívěs se stává motorovým vozidlem
Asi by to jen tak neprošlo přes zapšklou evropskou legislativu
Avatar - Ozzman
21. 1. 2022 23:14
Re: Mezi tou záplavou mentálních sraček
Určitě zajímavější, než Tesla... souhlas :yes:
Avatar - Roman Horký
21. 1. 2022 17:05
Mezi tou záplavou mentálních sraček
mi toto připadá jako rozumný a svěží nápad, jak využít elektropohon.
Články odjinud