Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Alpha Jax je další stylové retro-elektrické kupé, tentokrát ale do terénu

Ondřej Mára Ondřej Mára 17. 2. 2021 • 06:04
16
1
Zobrazit náhledy (16)
Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax Alpha Jax

Automobilka Alpha Motor svým novým konceptem navazuje na stylové kupé Ace, které představila v prosinci minulého roku.

Kalifornská automobilka Alpha Motor Corporation, zaměřená na výrobu elektromobilů, na sebe poprvé výrazně upozornila koncem minulého roku, kdy představila velice stylové retro kupé Ace. Nyní na svou prvotinu navazuje konceptem crossoveru Jax, který slibuje univerzální využití na silnicích i v lehčím terénu, odolnost a čistý provoz.

Jax, což je zkratka pro „junior all-terrain crossover, stojí na stejných základech, jako dříve prezentované Ace. Svým způsobem se tedy jedná o klasický crossover, který stylovému dvoudveřovému kupé propůjčuje drsnější vzhled i lepší vlastnosti pro jízdu lehčím terénem.

Pokud se podíváme na karoserii, takřka ihned nás zaujme svými jednoduchými tvary, téměř kolmou přídí s LED světlomety a výrazně vytaženými blatníky, do kterých mohou být umístěna kola o průměru 16 až 19 palců.  A i když vůz vypadá na první pohled kompaktně, nenechte se zmást. Na délku totiž měří 4.560 mm a na šířku 1.930 mm.

Zajímavé jsou také dveře se zapuštěnými klikami, které jsou na rozdíl od modelu Ace koncipovány podobně jako u Mazdy RX-8 či BMW i3 – jejich zadní část se totiž dá také otevřít, ovšem proti směru jízdy. Vůz tak nabízí pohodlnější nastupování pro maximálně čtyřčlennou posádku. Úložné prostory by pak měly nabídnout kombinovaný objem až 1769 litrů.

Další prostor na vybavení slibuje například expediční zahrádka na střeše, před kterou jsou umístěny přídavné světlomety. Tato zahrádka, stejně jako přední a zadní pevnostní nárazníky nebonášlapy, je však součástí doplňkové příplatkové výbavy. Kdo tedy bude chtít dobrodružně vypadající vůz, bude muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Jak už jsme zmiňovali, koncept Jax stojí na platformě modelu Ace. Je tak vybaven baterií s kapacitou 75 kWh, která může napájet buď pouze jeden elektromotor u přední nápravy, nebo sofistikovaný systém pohonu všech kol, který bude zřejmě využívat dvojici elektromotorů.

Tato technika by měla při plném nabití baterií slibovat dojezd až 402 kilometrů, současně však Jax dokáže zrychlit z 0 na 96 km/h v čase okolo 6,5 sekundy a problém by neměl mít ani s tažením přívěsu, jehož hmotnost se může pohybovat až do 839 kilogramů.

Výrobce uvádí, že koncept Jax cílí na zákazníky, kteří hledají vůz se solidním pohonem všech kol, ovšem bez uhlíkových emisí. A i když se zatím o Jax mluví pouze jako o konceptu, automobilka už začala přijímat objednávky.

Společnost sice prozatím nezveřejnila produkční plán, přesto už víme, že v době uvedení na trh bude cena modelu Jax startovat od cca 38.000 dolarů (cca 803.200 Kč). Plán je přitom nabídnout vůz americkým zákazníkům zhruba kolem roku 2030.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud