Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Američané stále častěji jezdí opilí, nebrání se ani marihuaně

Mirek Mazal Mirek Mazal 25. 12. 2022 • 05:09
11
6
Zobrazit náhledy (11)
Alkohol za volantem Alkohol za volantem Alkohol za volantem Alkotester HQ-AT 20 Dárkový alkotester Dárkový alkotester

V USA přibývají případy řízení pod vlivem. Intenzita strmě roste o desítky procent a automobilová asociace se nad výsledky výzkumu nestačí divit.

Americká automobilová asociace AAA vydala každoroční index kultury bezpečnosti tamního provozu. Podložené hodnocení dopravy za rok 2021 zaujalo nepříznivými výsledky. Výzkumníci byli nuceni konstatovat, že v každé sledované kategorii Američané propadli, přesněji řečeno jezdili nebezpečněji než v předchozím sledovaném období. Největší nárůst loňských rizikových činností nastal v řízení pod vlivem alkoholu.

Index podtrhl nespočet zpráv o dramatických nehodách na amerických silnicích, rok 2021 byl denně doprovázen novými informacemi o tragickém konci řidiče nebo dalších členů posádky. Podle centrálního úřadu pro bezpečnost silničního provozu přišlo loni v USA takto o život nejméně 42.915 lidí, což je šestnáctileté maximum.

Část viny nesou velká těžká vozidla a slabá viditelnost, rozhodujícími faktory se zároveň stalo překročení rychlosti, nevyužívání bezpečnostních pásů, nevěnování pozornosti řízení, únava a alkohol.

Studie AAA ukázala 23,7% růst množství jedinců, kteří připustili řízení v opilosti. Trestuhodné chování graduje faktem, že dotyční se přiznali k vědomému požití alkoholu před jízdou nad míru povolené tolerance. Šokující zvýšení počtu opilých řidičů o desítky procent je množství zachycených a potvrzených případů, smutná statistika ještě k tomu nezahrnuje například zbytkový alkohol nebo nepřiznané situace.

Záliba v pití není jediný problém na obzoru americké dopravy, protože asociace zaznamenala 13,6% růst řízení pod vlivem marihuany, dokonce se jedná o řízení do jedné hodiny po požití konopí. Není divu, že nesoustředěné chování za volantem vzrostlo v roce 2021 o 8,7 % případů, lépe je na tom i rozptýlení mobilním telefonem (6,8 %).

Odborná veřejnost marně hledá nové možnosti prevence, když současné informační kampaně nepomáhají. Automobilová organizace vyzývá k bezpečnějšímu chování, současně varuje před nebezpečnými návyky, ale jak říká David Yang, výkonný ředitel nadace AAA pro bezpečnost provozu: „Zvrat ve frekvenci amerických řidičů, kteří se zapojují do rizikového chování při řízení, je znepokojující. Ačkoli řidiči uznávají, že některé činnosti za volantem – jako překročení rychlosti nebo nevěnování se řízení, nejsou bezpečné, mnozí se do těchto činností přesto zapojují. Musíme si být vědomi vážných následků nebezpečného chování při jízdě a musíme změnit přístup.“

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata
Avatar - Stejsn
26. 12. 2022 15:40
Soudě podle večerních krimizpráv
nemá Česko Spojeným státům co vyčítat. Zlitý a vysmažený sr_á_či za volantama nejen osobáků jsou u nás na denním pořádku.
26. 12. 2022 12:07
Kedy len to...
Včera ukazovali zábery z tej ,,Bomb Cyclone" a tí chumaji v tej chumelici nemali osvetlené autá! :no: :no:
26. 12. 2022 12:03
Re: kup
Asi tak.
Hlášky šerifov, že ,,Toto je moje mesto a s cudzincami si ľahko poradíme" nie sú vymyslené ;-)
26. 12. 2022 07:24
Re: kup
Myslis mestaky? To same u nas. Pak mas sherifa a jeho bandu, atd atd a ty te vomasti, protože. This is my country bič
26. 12. 2022 01:01
Re: kup
V mnohych statoch ti potom nedaju ani fukat a robis blbe testy, chodis po ciare a ratas si prsty