Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Americké úřady odměnily informátora z Hyundai částkou přes 24 milionů

Ondřej Mára Ondřej Mára 11. 11. 2021 • 12:14
18
11
Zobrazit náhledy (18)
Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai Hyundai

Pracovník automobilky získal odměnu za upozornění na problémy s některými motory, které předčasně vypovídaly službu.

Společnost Hyundai Motor America, tedy americké divize automobilky Hyundai, dostala v minulém roce od agentury National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) pokutu 210 milion dolarů, kterou následně uhradila. Na tom by vlastně nebylo nic zvláštního, zajímavé však je, že část tohoto obnosu se následně vrátila jednomu ze zaměstnanců společnosti.

Konkrétně šlo o částku přes 24 milionů dolarů, kterou obdržel technik společnosti jako odměnu za podání informací agentuře NHTSA. Jde tak o první případ, kdy americký úřad využil možnost odměnit 30 procenty z pokuty informátora, který přinesl podklady vedoucí k zahájení vyšetřování případu.

V tomto konkrétním případě se značky Hyunai a Kia měly dopustit porušení tzv. Safety Act, za což zaplatily americkému státu částku 81 milionu dolarů v hotovosti. Právě z této částky pak bylo vypočítáno maximálních 30 procent, kterých náleží pro informátora.

Ten měl přitom upozornit na specifické výrobní problémy některých 2,0litrových a 2,4litrových motorů, kvůli kterým docházelo k jejich předčasnému opotřebení. Těmito problémy trpěly zejména SUV Sonata a Santa Fe pro americký trh a společnost kvůli nim nakonec vyhlásila i svolávací akci.

Podle NHTSA přitom společnosti Kia ani Hyundai nezareagovaly na potenciální problémy v adekvátním čase a navíc údajně podávaly nepřesné informace o závažnosti celé záležitosti. Právě tyto informace měl na světlo vynést až zmíněný informátor, který za ně byl nyní odměněn.

Informátoři hrají zásadní roli v přinášení informací NHTSA o závažných bezpečnostních problémech, které jsou před agenturou skrývány,“ uvedl v prohlášení Dr. Steven Cliff, náměstek správce NHTSA. „Tyto informace jsou zásadní pro veřejnou bezpečnost a jsme odhodláni odměňovat ty, kteří nám je přinesou.

Související články

Témata
12. 11. 2021 12:41
Re: Hnus Velebnosti
Aha, a proto v US politici i aktivisté na náměstích řeší "brutalitu" současných policejních departmentů, některé doslova rozprášili a nahradili něčím co si říká domobrana a další ji chtějí od základu reformovat. Jedni občané tamní policii nevěří (černí, Hispánci a další menšiny) a demonstrují za její zrušení, druzí občané (bílá většina) demonstrují, že policie nic nedělá a nedokáže je ochránit před násilníky. Trochu si maluješ situaci kolem US policie v růžových barvách.
https://www.reuters.com/…ower-2021-04-14/
Avatar - Barry Lyndon
12. 11. 2021 12:28
Re: Hnus Velebnosti
Ty jsi to prostě nepochopil. Hlavní vtip je v tom, že oni to za udávání vůbec nepovažují! Oni si demokraticky určili nějaká pravidla a platí si úřady a policii, aby je vymáhali. Oni ta pravidla berou za svá, na rozdíl od nás, Češi jsou spíš takový spolek pankáčů a anarchistů, který bere úřady a policii jako nutné zlo.
Avatar - WinDiesel
12. 11. 2021 09:57
Re: Hnus Velebnosti
Výborně wole, tak se tam všichni uudávají, že.
Amerika náš vzor. Mráz přichází z Washingtonu.
Udáváním to vždy začínalo, totalitou ať už rudou, černou, hnědou nebo zelenou to končilo.
Jsi vedle jak ta jedle udavači.
12. 11. 2021 08:06
Sú to dva svety...
u nás paničky politikov a oligarchov riešia svoj outfit, plesovú sezónu a venčenie psa.
V USA sú tieto ženy vo všelijakých združeniach, spolkoch, nadáciách... a majú veľký vplyv, keď treba niekoho umravniť a ,,dát do latě"!
12. 11. 2021 08:00
Udavači, tzv. Insideri sú všade...
väčšina však kšeftuje s informáciami pre konkurenciu ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud