Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Aston Martin DBX má zaděláno na světové prvenství mezi SUV. Ale stojí o něj někdo?

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 17. 7. 2019 • 02:42
17
Zobrazit náhledy (17)
Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX Aston Martin DBX

První SUV britské automobilky by se zároveň mohlo stát prvním sportovně-užitkovým vozem, který bude vybaven driftovacím režimem.

SUV a crossovery jsou fenoménem dnešní doby a zdá se, že v příštích letech tomu nebude jinak. Lidé auta na chůdách milují pro snadnější nastupování, pocit bezpečí a vyšší posez. Ruku v ruce s tím, však přichází i vyšší těžiště a mnohdy i horší jízdní vlastnosti. Aston Martin se ale s tímto názorem úplně neztotožňuje a nemá problém udělat z chystaného SUV DBX náčiní, které zvládne jízdu dveřmi napřed.

Muž zodpovědný za dynamiku vozů britské značky Ian Hartley v jednom z rozhovorů naznačil, že by se v připravovaném SUV mohl objevit driftovací režim. Konkrétně řekl, že všichni členové tohoto projektu jsou pro, nasazení funkce však přímo nepotvrdil.

Otázkou zůstává, jestli má něco takového smysl? Opravdu někdo touží driftovat s SUV? Někteří to považují za nesmysl, jiní říkají, že je to dokonce nebezpečné a jen se zvyšuje šance na převrácení. Pravdou je, že ve srovnání s jinými SUV je DBX ještě relativně nízko nad zemí a zároveň je dostatečně široké.

Inženýři by se také museli popasovat s fungováním tohoto pomocníka společně s pohonem všech kol. Nabízelo by se řešení, které najdeme třeba v BMW M5, tedy možnost přepnout čtyřkolku na čistokrevnou zadokolkou.

Produkci DBX obstará továrna v Saint Athanu ve Walesu a odstartuje v roce 2020. V příštím roce tu model bude vznikat jediný, o rok později se připojí elektrická Lagonda.

Prvně vůz dorazí se čtyřlitrovým osmiválcem twin-turbo od AMG, později se motorová nabídka rozšíří o dvanáctiválec z vlastní produkce. Počítá se také s hybridní variantou, která dostane techniku od Mercedesu. Vyloučena není ani ryze sportovní verze s pořádnou porcí výkonu.

video

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku