Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Autobusy v Praze i Brně brzy zužitkují odpadní čistírenské kaly

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 20. 7. 2019 • 05:37
13
Zobrazit náhledy (13)
E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody E.ON Energy Globe: Autobusy MHD na biometan v Praze i Brně a mobilní čistička vody

Na vyčištěný biometan budou jezdit autobusy městské hromadné dopravy v Praze a Brně díky projektu, který zaujal odbornou porotu ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

Zajímavé projekty, které přispívají k ochraně přírody, každoročně sbírá a oceňuje ekologická soutěž E.ON Energy Globe. Letos v kategorii Firma nominovala odborná porota do užšího finále dva projekty. Prvním z nich je unikátní technologie úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan, jenž následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy. Druhým nominovaným projektem je mobilní čistička odpadních vod, která upraví i vodu z kaluže na kvalitní pitnou vodu.

Při čištění odpadních vod vzniká velké množství čistírenských kalů. Institut cirkulární ekonomiky představil v soutěži E.ON Energy Globe komplexní technologický řetězec zpracování tohoto bioodpadu na biometan. Ten je pak možné využít jako palivo v dopravních prostředcích.

„Náš projekt lze snadno rozšiřovat, a pokud bychom využili všechny možnosti tohoto řešení, dokážeme dále zužitkovat velké množství bioodpadu z čistíren odpadních vod,“ uvádí Petr Novotný, projektový manažer Institutu cirkulární ekonomiky.

První testovací autobus městské hromadné dopravy poháněný biometanem z čističky odpadních vod vyjel do ulic v Brně. Linkový autobus, který pro pilotní testování zapůjčil Dopravní podnik města Brna, najezdil téměř 5000 kilometrů a spotřeboval 1660 kilogramů biometanu z čistírny odpadních vod v Brně-Modřicích.

Součástí projektu je i plnicí stanice s jednotkou na membránové čistění bioplynu od české inovační a výzkumné společnosti. Plnicí stanice díky tomu poskytuje biometan v kvalitě běžného zemního plynu. Petr Novotný uvedl, že nejdříve můžeme očekávat nasazení autobusů městské hromadné dopravy na biometan do běžného provozu v Praze, kde aktuálně probíhají jednání o jeho nasazení, a poté může vyjet i v Brně.

Projekt předkládá návrh na efektivní zpracování bioodpadu, jenž se díky této technologii stává velmi cennou surovinou s širokými možnostmi dalšího využití. Zkušenosti z projektu pohonu autobusu biometanem využijí inovátoři nejen k dalšímu rozvíjení technologie přeměny bioodpadu na plynné palivo, ale mají i cenný vzdělávací potenciál pro další města a firmy.

Mobilní úpravna vody Hutira CCV na přívěsném vozíku může začít dodávat pitnou vodu už za 30 minut od spuštění. Systém využívá dostupné povrchové zdroje vody z rybníků či řek. Úpravnu vody je možné využít například při haváriích nebo živelních katastrofách, kdy nejsou k dispozici běžné zdroje kvalitní vody.

„Voda je velká výzva do budoucna a zatím s ní neumíme zacházet. Chceme pomáhat lidem dostat se ke kvalitní pitné vodě v každé situaci, která nás může nejen v blízké budoucnosti čekat,“ popisuje motivy vzniku zařízení Petr Hajný, výkonný ředitel společnosti Hutira, který dodal, že se pracuje i na vývoji ještě menší úpravny vody, určené pro rodinné domy, restaurace či penziony.

Denně může zařízení zajistit pitnou vodu až pro 7200 lidí a lze k němu připojit i linku na plnění pitné vody do sáčků, případně je možné pitnou vodu skladovat ve flexibilních vodojemech. Mobilní úpravna tak může přes den přejíždět a pracovat na různých místech.

Zařízení se dá využít také v případě havárií a odstávek stávajících systémů pro dodávky pitné vody. Obce se tak vyhnou tradičnímu rozvozu vody v cisternách. Jsou ale i další místa a příležitosti, kde bude úpravna užitečná – při plnění bazénů nebo při zásobování pitnou vodou na festivalech a jiných větších kulturních akcích.

Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Firma teď soutěží o hlasy veřejnosti. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu může být auto Škoda Superb iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz do 15. září.

Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.

Doporučujeme

Témata