Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW 4 Coupé vs. BMW 3 Coupé: Designový duel

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 18. 6. 2013 • 07:36
10
34
Zobrazit náhledy (10)
BMW řada 4 BMW řada 4 BMW řada 4 BMW řada 4 BMW řada 4
BMW letos rozšiřuje svou nabídku o řadu 4, což lze ovšem interpretovat rovněž jako nové označení pro novou generaci kupé řady 3. Toto tvrzení může ostatně podpořit použitá technika a nakonec i design.

Automobilka BMW se letos odhodlala ke kroku, který konkurenční Audi nezatížené tradicemi předvedlo se svými řadami A4 a A5 již před lety. Použití označení řada 4 pro nové kupé, vycházející z aktuální řady 3, dovoluje automobilce více odlišit karosářské verze a zároveň to sebou nese jistý negativní ohlas od některých fanoušků značky, který ovšem s největší pravděpodobností nebude mít vliv na prodejní čísla.

BMW řady 4 je prezentováno jako zcela nový model, který rozvíjí současný designový styl své značky. Na první pohled působí novinka jako mladší a menší bratr řady 6 s maskou chladiče a hlavními světlomety vypůjčenými od aktuálního sedanu nebo kombi řady 3.

Pokud se ovšem postaví nové kupé řady 4 vedle svého přímého předka v podobě odcházejícího kupé řady 3 s interním označením E92, pak začne vycházet najevo, že designéři automobilky BMW zůstali věrni evoluci.

Novinka totiž pokračuje v rozvíjení siluety, s níž na počátku devadesátých let dorazilo trojkové kupé generace E36. To opustilo rovnou boční linii svého předchůdce z řady E30, jemuž by spíše než kupé slušelo označení tudor, a nabídlo lehce klínovitý a na svou dobu hodně dynamický profil.

Od generace E36 přes E46 až po E92 a nové F32 všechna kupé spojuje mírně stoupající kapota motoru, kabina posunutá k zadní nápravě s typickým tvarem dvojice bočních oken a krátké ostře zakončené víko zavazadlového prostoru. Hlavní odlišnosti v případě exteriéru se téměř u všech odehrávají v rovině vnějších rozměrů a provedení předních i zadních partií, odpovídajícímu aktuálnímu stylu značky.

O evoluci lze hovořit i při pohledu do interiérů E92 a F32. Nejzásadnějším rozdílem je provedení horní poloviny palubní desky, zatímco v případě její spodní části a tunelu mezi předními sedadly lze vysledovat v novince rozvíjení některých nápadů z jejího předchůdce.

Témata
19. 6. 2013 18:48
Trojka kupé
se mi vždycky líbila (byť spíše před faceliftem), a líbí se mi i čtyřka, byť si na ni budu muset chvíli zvykat. Je to přesně ten koktejl elegance a stylu - nepřepálené sportovní prvky (i když u nové čtyřky už je to na hraně), decentní boční prolisy a neskutečná symetrie. Málokterá auta vypadají tak vyváženě, jako trojková kupé (a teď už tedy také čtyřky) od BMW. Myslím si ale, že možná mohla být nová čtyřka trochu decentnější.
Avatar - eliot
19. 6. 2013 16:05
Re: 3coupe vs. 4coupé
Přesně tak . Třeba když je 6 coupé tak hezké i z fotek ,tak jsem si říkal ,jaká nádhera to musí být naživo ...a skoro mi to vyrazilo dech. Však jsem se divil ,že i ten předek X3 má něco do sebe ,když jsem se před něj poprvé postavil.

Ta ostrá hrana umožní vyniknout předku trochu akčněji.
Avatar - eliot
19. 6. 2013 15:57
Re: 3coupe vs. 4coupé
S Hamem souhlasím s těmi vydařenými modely , i když se mi nějaké líbí míň ,tak je přesto považuji za povedené.
X3 mi na fotkách vůbec neseděla zepředu , naživo to bylo mnohem lepší. Podivný je ten kontrast hranatějších a poměrně úzkých světel oproti obrovským ledvinkám a mohutnému nárazníku, přijde mi ,že ten předek mohli sladit mnohem líp. Záď se mi moc líbí a profil se může zdát (obzvlášť z fotek) jako zmenšená X5 nebo jak někdo zmiňoval-ošizená X5 .To je tím ,že linka oken jde prudce nahoru a snaží tak se napodobovat minulou generaci a proti té linii jde naklopení zadního okna a vytváří se dojem "scvklosti". Mě se ten profil X3 zdá přesto povedený. X3 vypadá strašně lacině v bílé barvě a s interiérem v základu -to je přímo odporné.
Avatar - fOE
19. 6. 2013 12:38
Re: Síla
Mam podobnej nazor jako vy dva, pravda jeste se tesim na M-paket, ale ten vypada uz nejaky ten rok stejne takze tomu urcite jen a jen pomuze. Proto ani nedam to Dinarove minus, kolik 4er skutecne bude vypadat takto kdyz vememe v potaz 3 linie + m-paket? Myslim ze nemnoho, takze u me za 1. ;-)
Avatar - iudex
19. 6. 2013 09:43
Re: Síla
Ja dodám, že tú líniu kupé má 4ka zvládnutú fakticky prvýkrát; doteraz to bola skôr línia sedanu len s dvoma dverami. Pre mňa (na rozdiel od väčšiny tunajších prispievateľov) dizajnovo jednoznačne štvorka vedie (aj keď samozrejme štúdia bola ešte ďalej, ale ktorá nie?).