Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BMW Motorrad Vision DC Roadster i s elektrickým pohonem vypadá jako boxer

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 2. 7. 2019 • 06:34
44
1
Zobrazit náhledy (44)
BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster BMW Motorrad Vision DC Roadster

Boxer je po více než 90 let klíčovou součástí identity motocyklů značky BMW Motorrad a koncept Vision DC Roadster nyní nabízí možné řešení toho, jak jej alespoň vizuálně zachovat i u strojů, k jejichž pohonu slouží baterie a elektromotor.

BMW Motorrad Vision DC Roadster naznačuje možný směr vývoje v designu čistě elektřinou poháněných motocyklů německé značky. Futuristický stroj se nesnaží navazovat na konkrétní modely ze současnosti či minulosti, ale přitom zachovává jeden zásadní vizuální prvek, který lze vnímat jako poznávací znamení, odkazující na tradiční koncepci pohonných jednotek značky BMW Motorrad.

Na první pohled totiž působí koncept čistě elektřinou poháněného motocyklu jako stroj, jehož srdcem je plochý dvouválec. Ve skutečnosti se však jedná pouze o iluzi, kterou se designérům podařilo vytvořit prostřednictvím vertikálně uložené a podélně orientované baterie, usazené v místech, kde čekáme spalovací motor. Pro účely chlazení z ní vystupují dva boční prvky s chladicími žebry a integrovanými ventilátory, které vyvolávají dojem do stran mířících válců.

Elektromotor je umístěn pod baterií a je přímo připojen k hřídeli, jejímž prostřednictvím roztáčí zadní kolo.

Velká baterie s do stran vystupujícími systémy chlazení je umístěna ve středu rámu vyfrézovaného z hliníku. Trojrozměrná povrchová úprava krytů baterie má podle materiálů BMW Motorrad ztělesňovat moderní estetický charakter s precizními konturami. Chladicí prvky odrážejí mírně vpřed nakloněnou siluetu baterie, což dává bočnímu pohledu dynamický nádech. Při nastartování elektrického motoru se tyto chladicí prvky mírně pohnou, čímž prozrazují, že je motocykl připraven vyrazit.

video

Prvky, jako je sedlo nebo chladicí systém, vypadají, jako kdyby se vznášely kolem baterie. Na rámu samotném vytvářejí podélně vybroušené drážky vizuální efekt, který má motocykl vizuálně odlehčovat a zdůrazňovat jeho dynamiku. Tento dojem je dále podtržen otvory ve frézovaném hliníkovém rámu a trubkové konstrukci sestavené nad ním. Materiály jako karbon a hliník snižují celkovou hmotnost.

BMW Motorrad se při popisu konceptu Vision DC Roadster věnuje téměř výhradně jeho vzhledu a nijak nezmiňuje výkony jeho pohonného ústrojí či dynamické schopnosti. V případě konstrukce tohoto motocyklu pak vedle rámu frézovaného z hliníku či umístění baterie a elektromotoru zmiňuje jen použití přední vidlice Duolever a odhalený hnací hřídel zadního kola. Vyzdvihnout pak nezapomíná LED osvětlení a přímo pro koncept navržené a vyrobené pneumatiky Metzeler, do jejichž boků je integrováno pět fluorescenčních prvků o velikosti poštovní známky, jejichž světelný efekt má přispět k lepší viditelnosti motocyklu a zvýšení jeho bezpečnosti.

Koncept doplňuje funkční dvoudílná kombinéza, která má i přes svou bezpečnostní funkci působit jako módní outfit. Lehká bunda s výraznou grafikou v iridescentním zbarvení a stylové černé kalhoty kombinují módní styl s novou funkčností. Ochranné prvky jsou všity téměř neviditelně, zatímco integrované technologie umožňují nabídnout nejrůznější funkce osvětlení, stejně jako podporu digitální konektivity budoucnosti.

Vybavení BMW Motorrad Vision DC Roadster doplňuje ještě asymetrický batoh, který je k bundě připevněn magnety a nabízí odkládací prostor a další funkce. Díky permanentním magnetům lze batoh snadno obléci či odložit.

Zdroj: BMW Motorrad

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku