Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Auto Fabrica Type 18 je BMW R nineT inspirované stíhacím letounem F-22 Raptor

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 16. 6. 2019 • 16:30
16
1
Zobrazit náhledy (16)
Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18 Auto Fabrica Type 18

BMW R nineT je oblíbeným motocyklem individualistů, nabízeným samotnou značkou BMW Motorrad v pěti různých provedeních. Ta všechna míří svým designem do minulosti, ale společnost Auto Fabrica s tímto strojem zamířila do budoucnosti.

BMW R nineT se představilo v roce 2013 v rámci oslav 90. výročí zahájení výroby motocyklů značky BMW a od svého uvedení na trh patří k největším oblíbencům současných úpravců a stavitelů motorek.

Na úspěšné základního provedení R nineT značka BMW Motorrad navázala modelem s označením Scrambler, vycházejícím z BMW Concept Path 22.

Další rozšíření úspěšné modelové řady se v podobě dvojice R nineT Racer a R nineT Pure odehrálo na výstavě Intermot 2016 v Kolíně nad Rýnem. Nejmladším členem rodiny se stal model R nineT Urban G/S, jehož premiéru na výstavě EICMA 2016 v Miláně doprovodilo uvedení omlazeného R nineT.

Paleta provedení modelů R nineT nabízených samotnou značkou BMW Motorrad je skutečně pestrá a majitelé mají široké možnosti individualizace i díky rozsáhlé nabídce továrního příslušenství.

Zakladatelé londýnské společnosti Auto Fabrica, bratři Bujar a Gazmend Muharremi, se ovšem s typizovanými díly nespokojí a v rámci oficiální spolupráce se značkou BMW Motorrad proto proměnili R nineT ve svůj Type 18.

Retro se v případě tohoto motocyklu stalo minulostí a při jeho navrhování i stavbě přišla ke slovu současnost s budoucností. Hlavní inspirace pro vzhled tohoto stroje údajně pochází z leteckého průmyslu v čele se stíhacím letounem Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor. Motocykl tento letoun samozřejmě svým vzhledem přímo nepřipomíná, ale díky pozici jezdce za nízkými řídítky a kapotám působí dojmem nízko letícího stíhacího letadla.

Při výrobě nových komponentů kapotáže a dalších částí byl využit 3D tisk, ale zároveň se může Type 18 pochlubit i ručně zpracovanými díly. Zmínit lze zcela novou hliníkovou palivovou nádrž. Pozornost si zaslouží i nové osvětlení, které vpředu zajišťuje HID bi-xenon a vzadu jsou použity světelné diody.

V rámci přestavby došlo i na změny v oblasti podvozku, kdy původní přední vidlici a odpružení zadního kola nahradily plně stavitelné komponenty britské značky Maxton v kombinaci s brzdovým systémem značky Brembo a 17palcovými koly.

Auto Fabrica Type 18 se bezpochyby řadí mezi nejúchvatnější přestavby BMW R nineT a veřejnosti se má i díky spolupráci se značkou BMW Motorrad představit během akce Wheels & Waves pořádané v polovině letošního června ve francouzském lázeňském přímořském letovisku Biarritz.

Zdroj: Auto Fabrica

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku