Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn čelí obžalobě z podvodu

ČTK ČTK 16. 4. 2019
29
15
Zobrazit náhledy (29)
Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen

Státní zastupitelství v německém Braunschweigu obžalovalo bývalého šéfa koncernu Volkswagen Martina Winterkorna z podvodu.

Volkswagen léta u svých aut manipuloval měření emisí. Jedenasedmdesátiletý Winterkorn dosud jakoukoli zodpovědnost odmítal. Za těžký případ podvodu mu nyní hrozí šest měsíců až deset let odnětí svobody.

Spolu s Winterkornem státní zástupci obžalovali i čtyři další manažery, jejichž identitu ale zatím nezveřejnili. Všichni se podle prokuratury provinili těžkým případem podvodu a také porušením zákona o nekalé soutěži. Někteří se navíc budou muset zodpovídat ze zpronevěry, krácení daní nebo falšování dokumentů.

"Obžalovaní jednali ve snaze zajistit firmě co nejvyšší prodejní čísla s co nejvyšším ziskem," konstatuje v tiskové zprávě státní zastupitelství, podle něhož s tímto cílem koncern prodal i miliony dieselových aut značek VW, Škoda, Audi a Seat s nelegálně upraveným softwarem, díky němuž vozy při emisních testech produkovaly výrazně méně škodlivin než ve skutečném provozu.

To, že automobilky při měření emisí manipulují, se přitom podle obžaloby Volkswagen i za přispění zmíněné pětice snažil cíleně zamlčet.

O přijetí obžaloby, jež se vztahuje na trestné činy z období mezi listopadem 2006 a zářím 2015, nyní musí rozhodnout zemský soud v Braunschweigu, který ji obdržel v pátek.

Kvůli emisnímu skandálu už loni německá prokuratura Volkswagenu vyměřila pokutu ve výši jedné miliardy eur (téměř 26 miliard Kč). Volkswagen tehdy uvedl, že pokutu přijímá, a přiznává se tak ke své zodpovědnosti.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Re: Re: Schizofrenie
Xonik
| 17. 4. 2019
No to je právě ten problém zpráv četky, resp. to co jsem psal - zcela jistě je nestíhají za nějaký “nelegální” sw (protože nic takového neexistovalo) jak by z článku mohlo vyznět.
Re: Re: Re: Schizofrenie
Šimpanz
| 17. 4. 2019
V německých médiích se ohledně tohoto sporu popsalo mnoho stránek a drtivá většina autorů se shoduje na tom, že pozadí bylo následující, Piech tak jako prakticky všichni šéfové firem pohybující se v autoprůmyslu věděl, že se s emisemi dieselů podvádí a že to není problém v EU, ale v USA to problém je a že si Zimoklásek v USA s diesely nabíhá na velký průšvih a tudíž jej chtěl odstranit z vedení. To se mu nepovedlo, protože Zimokláska podržela většina akcionářů (zástupci dolnosaské vlády, zástupci odborářů i jeho bratranec Porsche s kterým byl Piech na kordy) a k průseru posléze došlo. Takže to nyní odhaduji na dva možné scénáře, Zimoklásek se se s pomocí svých právníků z průšvihu vyseká a uvedené skutečnosti zůstanou navždy skryty před veřejností, protože je nikdo nepotvrdí a zůstanou v rovině novinářských úvah nebo se prokurátorovi podaří Zimokláska skřípnout a ten pod hrozbou doživotního krymu a ztráty majetku zazpívá a napráská celou dozorčí radu VW a další členy tehdejšího vedení a do tepláků půjde dalších minimálně 10 lidí.
Re: Re: Problém je jeden
Orm
| 17. 4. 2019
Jistěže ne, oni jen chtěli, aby splnil jejich představy. Jak je splní jim bylo samozdřejmě úplně jedno. Akcionáře zajímá jediný parametr - růst dividendy na akcii. A tomu je i podřízeno všech v takových společnostech. Pokud někdo tvrdí něco jiného, tak kecá.
Re: Re: Schizofrenie
Orm
| 17. 4. 2019
Bylo by velmi zajímavé znát skutečné pozadí událostí v roce 2015, kdy se Piech pokusil odstranit Winterkorna z vedení VW.
Re: Schizofrenie
Šimpanz
| 16. 4. 2019
No oni jej také nestíhají za to, co se dělo s emisemi v Německu potažmo v EU (tam je všechno košer a brambory jsou v řádku), ale za to co se dělo v USA. V kostce řečeno, stíhají jej za to, že věděl o tom, že bude v USA problém s EPA a přesto se před dozorčí radou resp. akcionáři velmi dlouho tvářil, že se nic neděje (klamání doz. rady, burzovního dohledu etc.). Korespondence, e-maily které má prokurátor k dispozici jej pravděpodobně usvědčují z toho, že věděl a snažil se ututlat a když to prasklo veřejně tak se tvářil, že to slyší poprvé.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku