Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cena ojetin ve 3. čtvrtletí stoupla o osm procent na 228.600 Kč

ČTK ČTK 15. 10. 2020 • 10:15
8
8
Zobrazit náhledy (8)
Autobazar Ilustrační foto Autobazar v roce 2018

Průměrná cena ojetých vozů se ve 3. čtvrtletí proti první polovině roku zvýšila o osm procent na 228.600 korun. Meziročně byla vyšší o procento, protože auta na začátku roku o sedm procent zlevnila.

Kromě zdražování zánovních ojetin táhnou růst cen také nekalé praktiky na trhu, které vedou k umělému navyšování hodnoty vozů. Uvedla to dnes společnost Cebia, která se zabývá prověřováním původu aut.

Proti prvnímu pololetí se snížil průměrný počet najetých kilometrů ojetin o 5000 na 161.000 km, což vzhledem k nižší nabídce nových ojetin může podle ředitele Cebie Martina Pajera znamenat, že se více stáčejí tachometry. "Lidé nejsou ochotní platit více za vozy s vyšším kilometrovým nájezdem, a tak dochází k manipulacím s tachometry, aby vozy byly za požadovanou cenu lépe prodejné," podotkl. Auta na naftu vykazovala v průměru o 47.000 najetých km více než auta na benzín.

Vyšším cenám nahrává také časté zatajování havárií. Jen za polovinu září odhalila Cebia u aut ze zahraničí 2443 havárií a poškození v celkové hodnotě 231 milionů korun.

Podíl ojetých aut, která mají uvedeno, že jsou havarovaná, byl přitom na velkých inzertních portálech 0,7 procenta. Ve skutečnosti vykazuje havárii či poškození zhruba 25 procent pětiletých vozů, v případě desetiletých aut je po havárii či poškození přibližně 60 procent z nich.

Ve třetím čtvrtletí ožila poptávka po ojetých autech, což vedlo ke snížení průměrné prodejní doby ze 106 na 98 dní proti první polovině roku. V meziročním srovnání se ale ojetá auta prodávala o 15 dní déle.

"Jarní poptávka, která byla letos utlumená kvůli koronaviru, se tak přesunula do letních měsíců, kdy řada lidí nakupovala auto pro cestu na dovolenou, nebo lidé využili volných dní k výběru ojetého auta," dodal Pajer.

Kvůli koronavirovým opatřením vládne letos na trhu ojetin nestabilita. Důvodem je především menší nabídka v důsledku nižšího počtu dovezených ojetých aut a také menší ochota lidí vyměňovat v tomto období svá auta za novější.

Největší propad dovozů zaznamenal trh v dubnu, kdy se meziročně do Česka dovezlo o 53 procent méně vozů. Až v září se počet ojetých aut ze zahraničí meziročně navýšil o čtyři procenta. Celkově se letos do Česka dovezlo 114.493 osobních ojetých vozů, tedy o 21.490 vozů méně než loni, což je meziroční pokles o 16 procent. Podíl ojetých aut ze zahraničí tvořil na trhu prodávaných ojetin zhruba polovinu nabídky. Kromě letos dovezených aut se přeprodávají i vozy dovezené v minulých letech. Pětinu nabídky (21 procent) tvoří auta z Německa, respektive ta, u nichž prodejce deklaruje německý původ.

V nabídce letos stále převažovala auta na naftu, která tvořila 55 procent trhu. Podíl benzínových aut byl 43 procent. Nejprodávanějším modelem byla stále Škoda Octavia (12 procent). Vozy značky Škoda tvořily 24 procent nabídky, vozy Volkswagen devět procent.

Související články

Témata
16. 10. 2020 17:14
Re: Juuu nepříjemné...
Přesně tak. A čím víc budou muset automobilky v Evropě prodávat auta v podobně, které lidi nechtějí, tím rychleji cena ojetin s normálními, čistě spalovacími motory poroste! :-O :-( :-(
Avatar - mariov8
16. 10. 2020 15:15
Re: Zajimave
Jo, tam je to trochu jinak. Mladé ojetiny také nejsou. Ty staré však obvykle prodává kdo musí, a ten rád prodá za každou cenu.
16. 10. 2020 14:37
Re: Zajimave
To bylo o ojetinach, stejne jako clanek.
Avatar - Barrichello
16. 10. 2020 13:27
Re: Juuu nepříjemné...
Lidi nemaj prachy a začínaj šetřit, tak se logicky přestávaj kupovat plechovky, navíc mizí pořádné motory a o ty unijní zázraky nacpané tunou nesmyslů aby to vůbec splnilo nové emisní normy nemá spousta lidí zájem
Avatar - mariov8
16. 10. 2020 10:13
Re: Zajimave
Tak tohoto známého již raději neposlouchej.

Skladovky mizí a produkce nových aut pajdá ještě více než poptávka zákazníků.

Pokud má teď smysl koupit auto, tak proto, že daná specifikace nebo motorizace již příští rok nebude a co bude, bude dražší.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud