Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nově na Auto.cz: Vyzkoušejte si naši alkokalkulačku!

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 5. 8. 2019 • 21:24
5

Nová alkokalkulačka Auto.cz poradí, zda po konzumaci alkoholu už můžete sednout za volant. Jak ji používat? A víte, jakým způsobem urychlit odbourávání alkoholu?

Alkohol za volant nepatří, to je jasné, přesto mnozí z nás řidčů po alkoholovém dýchánku mnohdy řeší, zda už můžeme usednout za volant. Ne každý má u sebe alkoholtester, a tak právě s tímto dilema poradí nová alkoholová kalkulačka Auto.cz.

Návod na alkokalkulačku

Návod na použití alkokalkulačky je jednoduchý. Stačí do kalkulačky alkoholu zadat vaše pohlaví, čas, kdy jste začali pít, a vaši hmotnost. A následně už vyplňujete počet alkoholických nápojů, které jste za danou hodinu vypili.

Vybírat můžete z širokého seznamu nápojů, od piva a vína přes portské nebo sekt po různé druhy destilátů. Výsledkem zadaných údajů je graf, z něhož zjistíte přibližnou dobu odbourávání vypitého alkoholu.

Pozor ale! Výsledky alkokalkulačky jsou pořád pouze orientační. Rychlost odbourávání alkoholu závisí na řadě dalších faktorů, které do takového grafu nelze obsáhnout. Nejspolehlivější testy lze získat pouze z krve.

Vlastně i běžné alkoholtestery zakoupené v obchodní síti jsou spíše jen orientační, odchylka u nich může činit 15 %. Levné navíc nelze kalibrovat, a tak se po první expozici vyšší koncentrací alkoholu snižuje jejich citlivost. Proti vyšším dávkám alkoholu v dechu zkrátka nejsou odolné a zničí se. Řešením je připlatit si za nějakých dražší přístroj, alkoholtestery v řádech tisíci korun už lze kalibrovat a nelze je ovlivnit množstvím vdechovaného vzduchu. 

Jak rychleji odbourat alkohol?

Rychlost odbourávání alkoholu je individuální záležitost, která se liší člověk od člověka. Záleží nejen na váze dané osoby a pohlaví, ale také fyzické a psychické kondici nebo zdravotním stavu. 

Existuje však několik pouček, jak proces urychlit. Výživoví poradci doporučují pít čistou vodu, případně minerálku, díky níž doplníme látky, které alkohol z těla vyplavil. V tomto směru se hodí hlavně vody bohaté na magnezium. Pomůže také vitamin C nebo konzumace potravin s vysokým podílem soli. Rychlejšímu odbourávání alkoholu pomáhá také fyzická aktivita.

Tolerance u nás a v zahraničí

V Česku sice platí nulová tolerance k alkoholu za volantem, policisté každopádně počítají s odchylkou při měření. Pokud je naměřená hodnota nižší než 0,24 promile, nález je právě kvůli možné odchylce považován za negativní, jestliže se řidič ke konzumaci alkoholu sám nepřizná.

Jinde v Evropě je tolerance k alkoholu vyšší. Napříč Evropou převládá povolený limit 0,5 promile alkoholu v krvi, nad nímž se uvažuje také u nás. Takový platí ve Francii, Chorvatsku, Itálii, Rakousku nebo Švýcarsku. Ještě benevolentnější jsou k alkoholu v krvi řidiče ve Velké Británii nebo na Maltě, kde platí limit 0,8 promile. 

Pokud byste každopádně měli nějaké připomínky k funkčnosti, případně třeba potřebovali doplnit nápoje, pište do diskuze, případně do redakčního mailu. A s mírou!

Související články

Témata
3. 3. 2021 11:09
Luxusní alkohol za to stojí
Když už máte potřebu večer před dlouhou jízdou autem někam jít/jet popíjet, dbejte na svoje zdraví a nekupujte si ty laciné lahve za 99 i s obalem. Dejte na mě a mého přítele, který si z https://www.superdrinks.cz objednává luxusní alkohol snad už sedm let. Za ty prachy to fakt stojí. Neodolatelná chuť.
28. 7. 2020 13:48
Alkohol tester
Nejpřesnější je alkohol tester. Já jsem si ho domů také koupil. Ne, že bych nějak často pil, ale tak 2x týdně si na pivo zajdu a mám strach, abych ráno nenadýchal, tak si pro jistotu zjistím alkohol sám a podle toho pak řídím nebo ne. Když jsem alkohol tester vybíral, tak jsem narazil na zajímavé srovnání na https://www.testino.cz/alkohol-testery . Vůbec jsem netušil, že se dělá tolik různých typů. Já jsem si koupil jeden z těch levnějších, Solight, protože mi přišlo zbytečné, nějak hodně za něj utrácet.
Avatar - lordlord
6. 8. 2019 09:16
kalku
ta na idnesu je graficky lepší
Avatar - Ozzman
31. 7. 2019 12:01
Re: Ahaa
A nebo optimalizace. Jdu na pivo s X penězi, jak moc se mohu ztřískat, když vím, že budu řídit až v y hodin? :D
Avatar - Beefcake
31. 7. 2019 11:16
Ahaa
Ja som myslel, ze to bude kalkulacka v style - mam X penazi - kolko promile a za aky cas za ne viem dosiahnut ? :)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud