Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chcete přežít apokalypsu? Tak to potřebujete Porsche 911 Baja!

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 19. 2. 2020 • 02:08
24
Zobrazit náhledy (24)
Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs Porsche 911 Baja Smash Customs

Společnost Smash Customs stojí za proměnou klasického Porsche 911 v extrémní terénní stroj, který je inspirován speciály pro pouštní závody.

Porsche 911 se vzduchem chlazenými motory slavila úspěchy v klasických i dálkových soutěžích a mají na svém kontě i vítězství v Rallye Paříž-Dakar. Tento sportovní automobil v režii továrního i soukromých týmů a řady nadšenců již mnohokrát prokázal, že si po patřičných úpravách pro něj jízda v terénu nepředstavuje žádný problém.

Severoamerická společnost Smash Customs, která se specializuje na opravy, renovace a úpravy automobilů, má na svém kontě jednu z nejextrémnějších proměn Porsche 911 v terénní automobil.

Pro stavbu stroje s prostým označením Porsche 911 Baja posloužil automobil z roku 1969, resp. karoserie. Základem je zde totiž prostorový trubkový rám, který nese notně upravenou karoserii značky Porsche a i ta se dočkala řady úprav. Nejvýraznější z nich představuje jednodílná příď, která se odklápí směrem vpřed, což je řešení typické například pro Jaguar E-Type.

Karoserii na trubkovém rámu doplňuje podvozek, který svou konstrukcí a schopnostmi plně odpovídá speciálům pro pouštní závody. Přední i zadní nápravu charakterizuje široký rozchod a odpružení s velkými zdvihy. Na 15palcových kolech jsou obuty 30palcové terénní pneumatiky.

Původní šestiválce modelu 911 pak v zádi uvolnil prostor pro vzduchem chlazený plochý čtyřválec o objemu 2,3 litru. Tento motor značky Volkswagen roztáčí kola zadní nápravy prostřednictvím čtyřstupňové manuální převodovky. Zvolená technika plně odpovídá tradicím severoamerických pouštních závodů.  

Porsche 911 Baja svému zaměření plně odpovídá i strohým provedením interiéru. Mezi prvky komfortní výbavy zde lze zařadit i čelní okno, které je jediným zasklením karoserie. Za luxus pak lze považovat ARC audio systém. Pozornost si tento automobil zaslouží i díky svému černému laku. Ten má být totiž identický jako na letounech neviditelných pro radary.

Společnost Smash Customs postavila Porsche 911 Baja již v roce 2017 a připravovala jej přímo pro SEMA Show, kde prezentoval schopnosti svých tvůrců. Začátkem roku 2020 pak byl tento výjimečný automobil nabídnut k prodeji i prostřednictvím eBay, kde byla jeho vyvolávací cena 23.700 amerických dolarů (zhruba 550.000 Kč).

Zdroj: Smash Customs, eBay

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud