Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Crash testy s nestandardními figurínami: Malé řidičky v ohrožení

12. 5. 2010 • 23:12
2
19
Lidé s menší postavou jsou při nehodě vystaveni většímu riziku zranění než průměrně vzrostlí řidiči. Takový je závěr studie německého Výzkumného ústavu pojišťoven (UDV).

Ačkoli automobilky běžně provádějí crash-testy s několika typy různých figurín, klíčové pro ně zůstávají homologační zkoušky a metodika Euro NCAP. Test německého výzkumného ústavu pojišťovatelů ukázal, že malí řidiči za volantem jsou ve větším ohrožení, než je podle norem přípustné.

Institut UDV se ve své studii zaměřil výlučně na nárazové zkoušky s menšími figurínami. Závěr: malí řidiči (tedy především ženy, které mají menší průměrnou výšku) jsou při čelním nárazu vystaveni většímu riziku zranění. Důvodem je jejich pozice za volantem, kdy sedí – zcela podle základních pravidel aktivní bezpečnosti – blíže palubní desce, než je tomu u průměrně vzrostlých jedinců.

Pro nárazové zkoušky při rychlosti 50 km/h použili výzkumníci figurínu vysokou 1,50 metru. Protože v optimální pozici nedosáhla na pedály, bylo sedadlo posunuto více dopředu. Tato poloha při nárazu způsobila kontakt kolen se sloupkem řízení a především razantně zvýšila zátěž stehenních kostí – působila na ně pětinásobně větší síla, než je tomu u standardní figuríny.

Výsledky UDV také potvrzuje praxe. Podle statistik pojišťoven je u žen-řidiček při dopravní nehodě o 50 % vyšší riziko poranění.

UDV proto automobilkám doporučuje věnovat více pozornosti problematice kolenních airbagů a možnosti nastavitelné pedálové skupiny, která by umožnila i osobám menšího vzrůstu sedět v optimální vzdálenosti od palubní desky.

Možnost přizpůsobit interiér širokému spektru postav různého vzrůstu ovlivňuje také další prvky uvnitř vozidla, mj. rozměry a polohu sedadel.

{videoplayer link="http://www.youtube.com/v/fabe8fWpmso&hl=cs_CZ&fs=1&" style="auto"}

Související články

Témata
Avatar - Blue Sun
13. 5. 2010 08:33
Re: Příčina / následek
No fuj, to je hnus.
Avatar - Pekelná Micinka
13. 5. 2010 00:10
Re: Neslo to uz driv?
To je nějaká nová akce? Která značka to má? >:D
Avatar - Pekelná Micinka
13. 5. 2010 00:07
Re: Příčina / následek
Mezi první a druhý prsník od řidiče, pokud sedí na místě spolujezdce a je to levostranné řízení. >:-[] ;-)
12. 5. 2010 21:57
Re: Příčina / následek
Ty máš ženu s tromi prsníkmi...? Kadiaľ si potom zapína bezpečnostný pás?
12. 5. 2010 21:55
Re: Neslo to uz driv?
Tak v prvej vete sa asi mýliš. Dnes už to drahé ani konštrukčne zložité nie je. Teda nie že by to bolo zadarmo, ale vzhľadom na to, že od pedálov môžu viesť prakticky iba lanká a káble, náklady na posuv pedálovej skupiny by nemali byť nijak markantné. Skôr ide o to, ako píšeš, že to doteraz nikto nevyžadoval, aj keď dem-tam sa to v nejakom malosérivom špeciáli alebo kusovke objavilo. Ak sa to vytiahne na svetlo a bude pretláčať ako iné bezpečnostné prvky, tak sa to postupne zavedie...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud