Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Čtvrtá generace Ariel Atom je tu! Nepoznáte ji, ale má 420 koní a dechberoucí zrychlení

Martin Tolar Martin Tolar 15. 7. 2018 • 19:39
24
Zobrazit náhledy (24)
Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom Ariel Atom
Ariel je zpět a v plné síle. Právě představil nový model Atom s moderní technikou a senzačním výkonným motorem.

Ariel představil čtvrtou generaci nekompromisního modelu Atom, a i když se to na první pohled nezdá, je zcela nová. Ariel ji předělal od základu a udělal z ní nejrychlejší základní model, který se na stovku dostane za 2,8 sekundy. Vše začíná už zcela novým trubkovým rámem, který značka Ariel staví sama. Torzní tuhost se zlepšila o 15 %. Výsledky při nárazových testech dopadly také excelentně. Znalci určitě poznají v prostornějším kokpitu nové spínače a sedadla.

Motor je také zcela nový, Ariel se opět obrátil na automobilku Honda, se kterou má dlouhodobé pozitivní zkušenosti. Jde o přeplňovaný dvoulitrový motor ze Civicu Type R s výkonem 320 koní. Patnáctiletou spolupráci s Hondou si Ariel pochvaluje, motory jsou výkonné a spolehlivé i v závodních podmínkách.

Ariel kompletně přepracoval podvozek, tlumiče, geometrii, řízení i brzdy a pokud jim to chcete věřit, je prý i aerodynamičtější. Vpředu jsou šestnáctipalcová, vzadu dokonce sedmnáctipalcová kola. Připlatit si můžete za celokarbonové disky, se kterými ušetříte 50 % hmotnosti. V každém případě budou obuté do gum Avon ZZR, jež zajistí výbornou přilnavost. Z předchozí verze zbyly jen pedály a víčko nádrže, nádrž je ale nyní větší. Podle šéfa Simona Saunderse jde o největší změnu od uvedení první verze v roce 1999.

Cena nového Atomu se pohybuje na necelých 40 tisících librách (cca 1,2 milionu korun). První oficiální představení proběhne na Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu. První kusy se však ke svým zákazníkům dostanou až v příštím roce. Ariel plánuje vyrábět jej současně s terénním Nomadem a motorkou Ace ve stokusové sérii v továrně v Somersetu. Licenční výroba by měla běžet i v USA, prodej by měl být zajištěn i v Austrálii a Asii. A Ariel se bude zabývat individuálně každým zákazníkem, naladit auto totiž dokáží jak na okruh, tak na každodenní použití.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud