Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dálniční známky 2012: Pozor, od zítřka potřebujete novou

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 31. 1. 2012 • 18:51
3
Úterý 31. ledna je poslední den, kdy můžete na dálnici s loňskou roční dálniční známkou. Od 1. února musíte mít letošní známku. Bez ní riskujete pokutu 5.000,- Kč.

Dálniční známky pro rok 2012 platí od 1. prosince 2011 do 31. ledna 2013. Cena roční známky pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny vzrostla na 1.500,- Kč.

Podražily i ostatní viněty. Měsíční známka pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny bude v roce 2012 stát 440,- Kč, desetidenní pak 310 Kč. Letos stojí měsíční kupón 350,- Kč a desetidenní 250,- Kč. Roční známku pro osobní vozidla na rok 2011 motoristé kupovali za 1.200,- Kč.

Platnost měsíčního kupónu počíná dnem vyznačeným na známce a končí uplynutím dne následujícího měsíce, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu. Není-li takový den v příslušném následujícím měsíci, připadne konec platnosti na jeho poslední den.

Desetidenní známka platí od dne vyznačeného na ní do desátého kalendářního dne.

Dálniční známky jsou prodávány na všech pobočkách České pošty a na dalších prodejních místech označených speciální nálepkou. Jedná se především o benzinové stanice, ale také o hraniční přechody a další prodejny.

Distribuci všech druhů dálničních vinět zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury prostřednictvím České pošty a Autoklubu Bohemia Assistance a jejich oprávněných prodejců.

Řidič má povinnost vylepit známku na vnitřní stranu čelního skla, ze svého pohledu do pravého dolního okraje, tedy na stranu spolujezdce. Kupón je dvoudílný. Do obou dílů je třeba vepsat registrační značku vozidla, u druhého se RZ vyplňuje na jeho zadní straně. Tuto část si dále řidič ponechá u sebe pro kontrolu Policií ČR, případně orgány Celní správy.

Kupóny jsou nepřenosné, nelze je tedy použít na jiném voze. Za jízdu po dálnici nebo rychlostní silnici bez platné známky hrozí bloková pokuta až 5.000,- Kč a ve správním řízení až do výše 100 000 Kč.

Další informace o dálničních známkách, zpoplatněné úseky a postup při výměně poškozeného kupónu najdete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.

Dálniční známky v ČR
PlatnostCena 2012 [Kč]Cena 2011 [Kč]
Roční1500,-1200,-
Měsíční440,-350,-
10denní310,-250,-

Související články

Témata
31. 1. 2012 15:29
NOVINKA
Docela mě překvapuje jak málo je akcentovaná novinka letošního roku, a sice tetování. Konečně někdo nahoře pochopil, že uživatel dálnice nemusí být nutně vlastníkem pouze jednoho vozu, a že přehazování předního skla kvůli jednomu výletu dá poměrně velkou fušku. Osobně tohle tetování vítám, je to moderní technologická i estetická novinka.

Známky se tetují nad pravé obočí v "životní" velikosti, takže tomuhle svědčí i současná móda krátkých účesů. Kdo nosí patku, může si ve vrátnici ministerstva dopravy vyzvednout slevenku ke kadeřníkovi na prohození strany. Kdo má účes tzv. přehazovačku, dostane do řidičského průkazu omezení - zákaz kabrioletů, ale to je pochopitelné.

Samotná kontrola probíhá hladce a rychle, stačí se jen na orgána zpříma podívat, hlavu mírně pootočit doleva (pozor, za jízdy ovšem neuhýbat očima, stále sleduj horizont), a mírně se usmívat. Kontrola proběhne mžikově, projdeš-li, jedeš bez ztráty kytičky dál, jakmile však orgán zmerčí nějakou hlavu bez tetování, přichází ke slovu kontrolní záloha - kalašnikov. Můžeš si být jistý, že střelec míří lépe, než ty umíš ve svým drakovi kličkovat.

A cena? Vzhledem k tomu, že tetování je na doživotí, zaplatíš jednorázově pouze 78 tisíc a ovšem získáváš dálniční paušál nejen na motorová vozidla, ale můžeš nad dálnicí plachtit ve větroni, případně se podél svodidel projíždět koňmo. Psí spřežení jsou v Senátu a čeká se na schválení výjimky, tak vydrž.

Tak hodně štěstí na dálnici. Jo, abych nezapomněl, známku je možné mít tetovanou i ve třidé, taková finta - po dokončení tetování tě mistr majzne lahví braníku po šišce. Boule pak vykouzlí na hlavě dokonalou iluzi prostoru. Je to bez přirážky, tak to uvaž...

BRAVO DÁLNICE 8-s
31. 1. 2012 10:15
...budou stát v roce 2012...
Když ctrl+c a ctrl+v, tak ne takto okatě. Nebo že by autor žil ještě v loňském roce?