Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Další část dálnice D3 by mohla otevřít ještě letos. Silničáři pracují rychleji

ČTK ČTK 9. 9. 2019 • 04:01
2

Nově otevřený úsek bude dlouhý 10,6 kilometru, spojí Ševětín a Borek.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do konce letošního roku zprovoznit část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Původně ji chtěl stát otevřít na jaře 2020, silničáři se ale snaží, aby tento úsek za více než 930 milionu Kč bez DPH, byl hotový ještě letos. Nově v úseku zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Krajský soud v Českých Budějovicích zamítl v květnu žalobu majitele pozemku Jiřího Zevla proti vyvlastnění. ŘSD mohlo pozemek získat už v roce 2017, pochybilo ale, když za pozemek nezaplatilo včas. Místo museli dosud řidiči objíždět ve zpomalení, protože ŘSD tam nemohlo část D3 dostavět.

"Nově jsme zprovoznili místo v úseku Ševětín - Borek. Dostavěli jsme to a jezdí se rovně, už to řidiči nemusí objíždět. Do konce roku bychom měli dostavět druhou polovinu, děláme na tom. Ke konci roku chceme (celý) tento úsek (Ševětín - Borek) zprovoznit komplet, děláme pro to vše," řekl Rýdl.

Úsek D3 Ševětín-Borek dlouhý 10,6 kilometru za 933,2 milionu Kč bez DPH chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. Staví ho firma Eurovia. Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků.

Letos na jaře začali silničáři stavět obchvat Českých Budějovic. Bude mít dvě části: úsek Hodějovice - Třebonín dlouhý 12,5 kilometru, kde jsou náklady sedm miliard Kč, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné-Staré Hodějovice za 5,28 miliardy. U části Hodějovice - Třebonín nastala začátkem září změna: italská firma Salini Impregilo z italsko-slovenského sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav, které tento úsek staví, sdružení v podstatě opustila. Obchvat by měl být hotový v létě 2022.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Bošilec - Ševětín dlouhý 8,1 kilometru otevřelo ŘSD na konci června. D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Dálnice D3 by měla měřit 170 kilometrů, v provozu je 58 kilometrů. D3 z Mezna k hranicím s Rakouskem by měla být hotová v roce 2024, celá dálnice D3 z Prahy k hranicím do roku 2028, řekl letos v červenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Související články

Témata
Avatar - mariov8
10. 9. 2019 09:56
Re: Ostuda všech ostud! A nebo záměr?
Jsem zvědavý, hlavně kdy se dostanou s D3 k Praze, dnes to bylo peklo.
Avatar - pradeda777
9. 9. 2019 15:43
Ostuda všech ostud! A nebo záměr?
Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo
9. září 2019 14:52
Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při cestě z Brna do Vídně. U navazující české dálnice D52 se ještě nekoplo do země.
Zdroj: https://www.idnes.cz/…brno-zpravy_mos1

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud