Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Další legenda se dočkala elektromotoru. AC Cobra ale pořídíte i s motorem z Mustangu

David Bureš David Bureš 2. 7. 2020 • 21:28
9
2
Zobrazit náhledy (9)
AC Cobra Series 1 electric AC Cobra Series 1 electric AC Cobra Series 1 electric AC Cobra Series 1 electric

AC Cobra patří mezi legendární sporťáky automobilového světa. Vyrábí se dodnes, přičemž nyní debutuje hned ve dvou nových verzích.

AC patří mezi nejstarší automobilové výrobce na světě, vždyť založena byla už v roce 1901. Nejvíce se proslavila sporťákem AC Ace, který dal vzniknout legendárnímu osmiválcovému AC Cobra, postavenému díky Carrollu Shelbymu. Právě AC Cobra vzniká v dílnách firmy dodnes, přičemž letos debutuje hned ve dvou nových verzích.

A přestože se firma nadále zabývá výrobou sporťáků s retro vzhledem, umí se přizpůsobit dnešním trendům. Nově představená AC Cobra Series 1 electric je tak elektromobilem, poháněným elektromotorem o výkonu 230 kW a maximálním točivém momentu 500 N.m. Ten vozu vážícímu méně než 1.250 kilogramů umožní zrychlit z 0-100 km/h za 6,7 sekundy, přičemž baterie s kapacitou 54 kWh mají vystačit na ujetí zhruba 240 kilometrů.

Britská firma sídlící v Hethelu stejně jako Lotus postaví jen 58 kousků tohoto modelu, které odkazují na výročí 58 let od představení první AC Cobra. Ta byla uvedena v roce 1962.

Hold originálu dává novinka také svým vzhledem. AC Cobra Series 1 electric totiž vypadá totožně jako původní Cobra. Samotná technika v útrobách se ale proměnila, nemluvíme přitom jen o elektrickém motoru.

Elektromobil sice má obdobný rám jako původní Cobra, jen byl přizpůsoben nutné zástavbě těžkých baterií. Změnilo se i řízení nebo brzdy, aby jízdní vlastnosti odpovídaly dnešní době a nikoliv éře na začátku šedesátých let. Ze stejného důvodu je karoserie zhotovena z prvotřídního kompozitu.

Dodávky elektrické Cobry započnou v posledním čtvrtletí roku 2020, cena na britském trhu je stanovena na 138.000 liber, což v přepočtu odpovídá zhruba čtyřem milionům korun.

Komu by taková částka přišla moc vysoká, nebo elektrovozy obecně odmítá, má pro něj AC rovněž něco nového. AC Cobra 140 Charter Edition opět svým designem odkazuje na roadster z roku 1962, v tomto případě však v útrobách pracuje spalovací motor.

Stejně jako u originálu ho dodal Ford, není to však osmiválec, nýbrž přeplňovaný benzinový čtyřválec o objemu 2,3 litru, známý z Mustangu. Naladěn je na zhruba 257 kW a 440 N.m. Auto vážící asi 1.100 kg zrychlí z 0-100 km/h za šest sekund.

AC na této novince vyzdvihuje jízdní vlastnosti odpovídající klasickému lehkému sporťáku. Také AC Cobra 140 Charter Edition na trh vstoupí na konci letošního roku, a to za cenu 85.000 liber (cca 2,5 milionu korun).

Související články

Témata
Avatar - palix
3. 7. 2020 14:17
Legenda
Takto zneuctiť legendu... ;-\
Ak chcem elektro auto, tak ho nebudem robiť s maximálne neekologickej veci ako je AC Cobra ;). Túto legendu by som nechal pre "petrolhead-ov". To je niečo podobné, akoby z Tesly vytrhli elektro pohon a implantovali jej vytunený motor V8. Tiež by to fanúšikov Tesky poriadne pobúrilo :). Že to ešte nikoho nenapadlo :) Rovno z nej spraviť dragster s V8 :). Samozrejm enejaký Rakúšan do Tesly spaľovací motor dal, ale nebola to V8.
Avatar - fostek
2. 7. 2020 16:25
Tak nevím, co je odpornější
jestli Cobra jako elektromobil nebo jako smrdutej R4.
Něco ve stylu:
Je libo tu kulku do kolene z revolveru nebo z pistole?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku